• Aktualności

          • Ostre rockowe granie
            • Ostre rockowe granie

            • Muzyka lat 80-tych - Tylko w niej była wolność

              2 kwietnia odbył się koncert muzyków zespołu Kasa Chorych. Jest to grupa, która w okresie lat 80-tych odniosła ogromny sukces na polskiej scenie rockowej.  Artyści zaprezentowali najpiękniejsze utwory tamtych lat.

              Wśród nich znalazły się takie przeboje jak: "Ale wkoło jest wesoło"  "Nie płacz Ewka" -  zespołu "Perfect", "Szklana pogoda" i "Przeżyj to sam"- zespołu "Lombard", "Mniej niż 0" - przebój zespołu "Lady Pank".

              Każdy utwór miał swoją historię i artyści opowiadali o tym jak i dlaczego postały te utwory, tak aby można było się wczuć w tamtą atmosferę.

              Minęło 3 dekady i w Polsce zmieniło się wiele ale teksty rockowych przebojów często brzmią tak samo świeżo i aktualnie, jak w czasach, w których powstawały. 

              Na scenie w Nieublicznej Szkole odstawowej w Załukach wystapili: Katarzyna Krysztopa - śpiew, instrumenty klawiszowe, Maciej Niedzielko - perkusja, Jacek Kaczyński - gitara basowa oraz gitarzysta, piosenkarz zespołu "Kasa Chorych" - Jarosław Tioskow.

          • Krasnale i Cukier Lukier
            • Krasnale i Cukier Lukier

            • 27 marca uczniowie klas I – III wybrali się na wycieczkę do Białegostoku. W kinie Forum  obejrzeli  baśń muzyczną pt. "W tajemniczej krainie krasnali" w wykonaniu Teatru Muzycznego DUDUŚ z Łodzi. A była to rzecz o skrzatach malutkich, smerfach wesolutkich, krasnoludkach ubogich, króliczkach pełnych trwogi, złośliwym trollu Szczerbolu, złej czarownicy Złośnicy i niedźwiadku Miodojadku. Dzieci z zainteresowaniem obejrzały spektakl, a także brały czynny udział w zabawach i konkursach w trakcie jego trwania. 
              Po przedstawieniu dzieci udały się do najmniejszej na świecie fabryki słodyczy „Cukier Lukier”. Zobaczyły, jak powstają cukierki oraz lizaki.  Panie gotowały karmelową masę, wylewały ją na kamienny blat i barwiły, a potem każdy wykonał własne lizaki. 
              Zabawą w parku, na świeżym powietrzu zakończył się udany dzień w Białymstoku.

          • Transgraniczna piłka nożna
            • Transgraniczna piłka nożna

            • W Załukach o transgranicznej piłce nożnej.
              O gwiazdach piłki nożnej, kibicowskiej przyjaźni polsko-białoruskiej i o Jagielloni Bialystok oczywiście- tymi tematami zajmowaliśmy się 29 marca podczas Kółka dziennikarskiego. Tym razem odwiedził nas białoruski dziennikarz sportowy Arciom Sizincał, który pracuje dla Białoruskiego Radio Racja i długi czas współpracował z najpopularniejszą sportową gazetą na Białorusi. 
              Uczniowie w ramach podziękowania za spotkanie przygotowali rysunki związane ze światem piłki nożnej,  a nawet powstał portret naszego gościa. Na rozmowach opiłce nożnej się nie skończyło. Kółko dziennikarskie szybko przeniosła się na szkolne boisko, gdzie został rozegrany niedługi, ale pełen emocji mecz.  Drużyna pana Arcioma pokonała 2:0 swoich przeciwników. Rewanż być może wkrótce!

          • Ojczyste słowo
            • Ojczyste słowo

            • Nasi uczniowie na konkursie "Ojczyste słowo".
              20 marca odbyły się eliminacje do białoruskiego konkursu recytatorskiego ,,Ojczyste słowo”. W konkursie wzięło udział prawie 60 uczniów ze szkół podstawowych z terenu Powiatu białostockiego. Uczestnicy występowali w trzech grupach wiekowych: uczniowie z klas I- III, uczniowie z klas IV- VI oraz VII-VIII i gimnazjaliści. Byli wśród nich i nasi uczniowie, a mianowicie: Małgorzata Popławska, Wiktoria Popławska, Weronika Dunaj, Julia Lech, Krystian Mojsak, Oliwka Koronkiewicz, Patrycja Koronkiewicz, Katarzyna Radel, Maciej Dziermiański, Piotr Sieńczykowski, Emilka Koronkiewicz i Julia Grześ. 
              Cieszy nas fakt, że aż taka ilość dzieci zechciała przyjąć udział w konkursie. Nie ważny jest wynik, ale odwaga naszych uczniów, ambicja i gotowość do podjęcia nowych wyzwań.  W końcu wiersze wzbogacają   słownik  dziecka,  rozwijają  zainteresowania,  pomagają dzieciom  w przyswajaniu pewnych treści programowych. Ale wiersze też dostarczają dziecku wielu wrażeń, wzruszeń i przeżyć. Stają się one ważnym elementem kształtowania wyobraźni i postawy twórczej dziecka. 
              Jury szczególnie doceniło czwórkę naszych uczniów: Małgorzatę Popławską, Krystiana Mojsaka, Katarzynę Radel i Emilke Koronkiewicz. Właśnie oni reprezentowali naszą szkołę na finale konkursu "Ojczyste słowo", które odbyło się 22 marca w Bielsku Podlaskim. Naszym priorytetem  była wspaniała zabawa przy recytowaniu wesołych wierszy, które nie tylko rozśmieszają ale i uczą dzieci pewnych zachowań. Gratulujemy!

            • Juliusz Słowacki - "Balladyna"

            • 22 lutego uczniowie klasy ósmej uczestniczyli w wycieczce do Białegostoku, gdzie obejrzeli na scenie teatru dramatycznego im. A. Węgierki sztukę J. Słowackiego „ Balladyna”. 

              Historia oglądanego dramatu jest niekonwencjonalna, niestereotypowa i bardzo aktualna. Opowiedziana we współczesny, nowoczesny i zrozumiały dla dzisiejszego widza sposób. Niesie ze sobą niezmienną prawdę o mrocznych zakamarkach ludzkiej duszy, pragnieniach i wyrzutach sumienia, które choć niechciane, nie pozwalają o sobie zapomnieć.

              To historia o manipulacji, niespełnionych miłościach i oczekiwaniach, władzy, namiętnościach i wszelkich konsekwencjach podejmowanych, świadomie czy w afekcie, wyborów. To bardzo atrakcyjne wizualnie studium psychologiczne postaci... nie tylko Balladyny. 

              Następnie uczniowie udali się na zmagania sportowe do Strefy Wysokich Lotów. Najdłuższe w Polsce ścieżki trampolinowe, baseny z gąbkami, strefy parkour i freerun, trampoliny sportowe, strefa gier zespołowych czy pierwsza w kraju przestrzeń do gry w aeroball poprawiały kondycję fizyczną naszych uczniów. Strefa Wysokich Lotów to dzieło pasjonatów dla tych którzy chcą frajdy, adrenaliny i ruchu, ale też doskonalenia sportowych umiejętności. Mamy nadzieję, że jeszcze nie raz tu wrócimy.

          • Pierwszy Dzień Wiosny
            • Pierwszy Dzień Wiosny

            • Marzanna - słowiańska bogini symbolizująca zimę i śmierć. 

              W tym roku w pierwszy dzień wiosny pogoda bardziej dopisała niż rok temu. Uczniowie z klas V, VI podczas zajeć technicznych przygotowali  bardzo ekologiczną Marzannę. W pomoc w ostatniej chwili włączyli się także niektórzy uczniowie klasy VII. Nasza Zimowa Panna została odprowadzona i pożegnana.

              Żegnaj Zimo! Witaj WIosno!  

            • Dni otwarte w Gródku

            • Już za chwilę ósmoklasiści i ostatni gimnazjaliści staną przed trudnym wyborem dalszej ścieżki edukacyjnej. Teraz powinni sprawdzić, która byłaby dla nich najlepsza.
              Każdy rodzic chce, aby jego dzieci dostały się do wymarzonej szkoły. Chcą zapewnić im jak najlepszy start w dorosłość.

              Dnia 20.03.2019r. w ramach otwartych Dni Szkoły uczniowie ósmej klasy z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Załukach uczestniczyli w spotkaniu zorganizowanym przez Szkołę Podstawową w Gródku, na którym prezentowały się szkoły ponadpodstawowe z Białegostoku i nie tylko..
              Dzięki takiemu spotkaniu przyszli absolwenci mogli poznać oferty różnych  szkół oraz dokonać wyboru i podjąć decyzję dotyczącej  dalszej edukacji.
              Wśród szkół, które przedstawiły swoje oferty były między innymi:
              • I Liceum Ogólnokształcące CN -B
              • Zespół Szkół Budowlano - Geodezyjnych
              • Zespół Szkół Eelektrycznych
              • Technikum Usug Fryzjerskich
              • Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych
              • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Janowie
              • Technikum Leśne w Białowieży oraz inne.

          • 8 marca - Dzień Kobiet
            • 8 marca - Dzień Kobiet

            • Kto to jest Kobieta? Jakie znane kobiety zapisały się na kartach historii? Jaki jest przepis na idealną kobietę? Kiedy obchodzono pierwszy Dzień Kobiet? Na te i inne pytania próbowali odpowiedzieć nasi mężczyźni z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Załukach podczas akademii z okazji Dnia Kobiet.

              Międzynarodowy Dzień Kobiet został ustanowiony niespełna sto lat temu. 
              Było to w 1910 roku w stolicy Danii - Kopenhadze. Pomysłodawczynią była Niemka- Klara Zetkin .

              Chłocy przedstawili m.in. następujące wiersze, cyctaty i występy

              Kobieto! Puchu marny!
              Ty wietrzna istoto!
              Piękności twej zazdroszczą anieli:
              A gorsza jesteś, gorsza aniżeli…
              Przebóg , tak ciebie oślepiło złoto!" (autor: A. Mickiewicz)

              "Kobieta"

              Bóg stworzył kobietę z żebra Adamowego.
              Nie stworzył jej z głowy, aby nie była dumna.
              Nie stworzył jej z oczu, aby nie była zbyt ciekawa.
              Nie stworzył jej z uszu, aby nie była plotkarą.
              Nie stworzył jej z nosa, aby nie była wścibska.
              Nie stworzył jej z ust, aby nie była gadułą.
              Nie stworzył jej z nogi, aby nie uganiała się za mężczyznami...
              A jednak wszystkie te cechy znajdziesz u większości kobiet. (autor nieznany, toast żydowski)

              Przepis na idealną kobietę:

              "Należy wziąć jedną cząsteczkę DNA, dwie cząsteczki aminokwasu karboksylowego, dodajemy odrobinę tlenu i wodoru . Następnie należy poddać tę mieszaninę ewolucji. Na rezultaty czeka się około 20-30 milionów lat. Co prawda to trochę długo, ale czego nie robi się w celu zdobycia idealnej kobiety." (audycja radiowa z www.radiozet.pl).

              Podczas apelu uczniowie każdej klasy pod opieką wychowawców przygotowali krótki występ. Wszystkie klasy zgodnie zarezentowały kobiety na przestrzeni lat w poważnej jak i w zabawnej odsłonie - za pomocą tańców, śpiewu, kabaretu.

              Przedszkolaki - piękne wiersze i pokaz taneczny

              Klasa I - Skecz "Lustereczko" (Kobieta próżną jest)

              Klasa II i III "Być kobietą" (w kapeluszach, na szileczkach, eleganckie jak Hanka Bielicka)

              Klasa IV - taniec (dziękujemy p. Dorocie za układ taneczny)

              Klasa V - taniec Zumba (brawa dla p. Justyny za wspólny występ)

              Klasa VI - cover piosenki "Zbuntowany anioł" - tekst własny uczniowie (chyba rosną nam tekściarze piosenek)

              Klasa VII - krótki pokaz, jacy to mężczyźni są zmienni, piosenka "Małgośka" 

              Klasa VII i VIII - skecz "Spa" (jak zwykle śmechu co nie miara).

              Dodatkowo klasy IV-VIII wystąpiły w szalonym i rytmicznym tańcu ZUMBA

              W konkursie na "Naj...piękniejszą Dziewczynę NSP w Załukach 2019" zwyciężyły: Emilia z kl. VII i Julia z kl. III,

              nastomiast "Naj...bardziej koleżeńską dziewczyną NSP w Załukach 2019" zostały Zosia z kl. IV, Natalia z kl. IV i Wiktoria z kl. I. Gratulujemy. Jesteście SUPER.

               

          • Biełaruskaja Dyktouka
            • Biełaruskaja Dyktouka

            • Prawie 60 osób napisało dyktando w języku białoruskim. Byli tam i nasi uczniowie!

              „Biełaruskaja Dyktouka” z roku na rok staje się coraz bardziej popularną imprezą edukacyjną. Pomysł na wspólne pisanie dyktanda w języku białoruskim zrodził się w białostockim Zespole Szkół Niepublicznych świętych Cyryla i Metodego. Inicjatorką imprezy i jej organizatorką jest nauczycielka języka białoruskiego Joanna Marko. Dzięki niej „Biełaruskaja Dyktouka” z roku na rok staje się coraz bardziej popularnym wydarzeniem edukacyjnym.

              W tym roku dyktouka była poświęcona pamięci archimandryty Gabriela ze Skitu Świętych Antoniego i Teodozjusza Kijowsko-Pieczerskich w Odrynkach, który zmarł 22 listopada 2018 roku. Dyktando napisali uczniowie szkół podstawowych i gimnazjaliści z Białegostoku, Narwi i Brześcia. Ale pisali je również nauczyciele, zaproszeni goście, dziennikarze oraz politycy i działacze białoruskiej mniejszości z Podlasia. Po raz pierwszy wśród uczestników „Biełaruskaj Dyktouki” byli również nasi uczniowie. Ta odważna czwórka, która nie bała się sprawdzić swojej wiedzy, to: Julka, Majka, Emilka i Kamil. Wyniki będziemy znać wkrótce, ale najważniejsze jest to, że mogliśmy się spotkać w międzypokoleniowym gronie i zademonstrować swoją znajomość języka białoruskiego, że pokazaliśmy, jak umiemy cieszyć się i współpracować.

          • Walentynkowa "Randka w ciemno"
            • Walentynkowa "Randka w ciemno"

            • 14 lutego - Dzień św. Walentego, święto zakochanych. Nazwa pochodzi od św. Walentego, którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest również tego dnia.

              Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne (często pisane wierszem). Na Zachodzie, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, czczono św. Walentego jako patrona zakochanych. Dzień 14 lutego stał się więc okazją do obdarowywania się drobnymi upominkami. (tekst: www.wikipedia.pl)

              Z okazji Dnia św. Walentego w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Załukach odbyła się "Randka w ciemno". 

              Aby było zabawniej, w role Panów wcieliły się dziewczyny, a w role Pań wcielili sie chłopcy. Po serii pytań, wybierający przy dźwiękach fanfar poznali swoje wybranki i wybranków. Na koniec zatańczyli taniec do wesołej piosenki. W tym roku najwięcej walentyek otrzymała Emilika z kl. VI (aż 20). Gratulujemy.

          • Zebranie z rodzicami
            • Zebranie z rodzicami

            • 13 lutego odbyło się Zebranie z rodzicami podsumowujące pracę szkoły w I półroczu roku szkolnego 2018/2019.

              Pani dyrektor Irena Suprun przedstawiła swoje wnioski rodzicom.

              Ponadto poruszony zostały poruszone inne ważne tematy:

              1. Wszawica - Jest to temat wstydliwy ale dotyka wiele szkół. Więcej informacji w linku: Profilaktyka wszawicy

              2. Przygotowywanie się do zajęć szkolnych, praca w domu, więcej na praca w domu, plan dnia

              3. Doradztwo zawodowe - więcej w linku: Doradztwo zawodowe 

              Wychowawcy wszystkich klas przygotowali prezentację pokazującą pracę danej klasy w I semestrze. Za pomocą wierszy, rymowanek, pokazów Powerpoint, filmów a nawet piosenki uczniowie pokazali po raz kolejny, że kreatywność  i zapał, tak dzieci, młodzieży i oczywiście pedagogów, nie zna granic.

              Oby praca w II półroczu była owocniejsza, ceny lepsze a zachowanie bardziej ambitne. Powodzenia.

          • Zestawienie wyników za I semestr 2018/2019
            • Zestawienie wyników za I semestr 2018/2019

            • Średnia ocen w szkole –   4,01            
              Średnia frekwencja – 90,4%

              NAJLEPSI UCZNIOWIE NIEPUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ W ZAŁUKACH W I PÓŁROCZU R. SZK. 2018/2019:

              Klasa I –  Magdalena Rogacz, Małgorzata  Popławska, Weronika Dunaj
              Klasa II - Michalina Konieczna, Katarzyna Rogacz
              Klasa III– Julia Lech 
              Klasa IV- Natalia Sołowiej, śr. 5,0, zachowanie: wzorowe
              Klasa V - Oliwia Koronkiewicz, śr. 4,86; zachowanie: wzorowe
              Klasa VI- Katarzyna Radel, śr. 4,92; zachowanie wzorowe
              Klasa VII – Julia Grześ, śr. 5,0; zachowanie: wzorowe, Emilia Koronkiewicz, śr. 4,8; zachowanie: wzorowe
              Klasa VIII – 

          • Na ratunek 112
            • Na ratunek 112

            • Dnia 8 lutego w naszej szkole odbyły się zajęcia edukacyjne z udziałem pracowników z Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Białymstoku oraz Policji.

              Prowadzący zajęcia opowiedzieli dzieciom o swojej pracy CPR. Dzieci i młodzież utrwalili swoją wiedzę na temat numeru alarmowego 112. Uczniowie dowiedzieli się kiedy i w jaki sposób zgłaszać sytuacje alarmowe, a także zapoznali się z procedurą wezwania fachowej pomocy. Szczególną uwagę zwrócono na to, aby nie blokować linii alarmowej, jeżeli nie występuje żadne zagrożenia dla życia lub zdrowia.

              W czasie wizyty prowadzący pokazali i przećwiczyli z uczniami udzielanie pierwszej pomocy w przypadku zatrzymania krążenia i oddechu, zadławienia oraz postępowania z osobą nieprzytomną.

              Panie Policjantki natomiast przypomniały o skutkach zachowań agresywnych i wychodzących poza normy społeczne. Wyjaśniły jakie są procedury postępowania z  agresywnym uczniem małoletnim. 

              Na koniec zajęć wszyscy otrzymali drobny upominek.

          • Sanki, szachy i inne
            • Sanki, szachy i inne

            • W czasie ferii nasi uczniowie nie nudzili się w domach. Chętni mogli przyjśc do szkoły i aktywnie oraz pożytecznie spędzić czas pod opieką nauczycieli.

              Ćwiczyli mi.in. grę w szachy, malowali pejzaże zimowe, grali w tenisa stołowego i jeździli na sankach. Zabawa i nauka w najlepszym wydaniu.

               

          • Zajęcia informatyczno - kulinarne
            • Zajęcia informatyczno - kulinarne

            • Podczas zajęć na feriach uczniowie NSP w Załukach w ramach bezpieczeństwa w Internecie zapoznali się z zagrożeniami czyhającymi na młodego człowieka w sieci oraz obejrzeli filmy edukacyjne z cyklu "Owce w sieci" opowiadające o właściwym korzystaniu z Internetu i portali społecznościowych.

              Wykonali zimowe witraże, zrobili pyszne kulki - kasztelanki oraz wesoło bawili się na sankach, korzystając z zimowej aury.

          • Zimowa mandala
            • Zimowa mandala

            • Podczas ferii aktywnie spędzamy czas, uczymy się nowych gier i wykorzystujemy nasze sprzęty gimnastyczne do zajęć ruchowych. 

              Umiemy budować długi na cały korytarz tor przeszkód (mistrzem był Kuba, który pokonał go najszybciej). Potrafimy współdziałać i skonsrułować dom z dachem i pokojem (był inżynier, był kierownik budowy, byli budowniczowie, był też negocjator....). 

              Nauczyliśmy się grać w grę Mafia (gra towarzyska polegajacana skupieniu i rozwijaniu umiejętności obserwacji i analizy zachowań, ćwiczy wyciaganie wniosków, no i trzeba rzetelnie słuchać poleceń prowadzącego grę....).

              (więcej o grze i jej wariacjach na https://pl.wikipedia.org/wiki/Mafia_(gra_towarzyska)

              Wiemy co to mandala.  Buddyzm, hinduizm, chrześcijaństwo i niektóre plemiona tubylcze wykorzystują je jako rodzaj artystycznego ujścia, które ma pomóc ludziom odnaleźć się w życiu. Kolorowanie mandali może pomóc skupić uwagę. Jest to świetne ćwiczenie na uspokojenie, szczególnie w chwilach stresu, oraz na obudzenie umysłu. Oto niektóre zalety mandali:
              - Pomagają utrzymać równowagę.
              - Przynoszą spokój i ciszę.
              - Patrzenie na mandale daje poczucie spokoju.
              - Pomagają w koncentracji.
              - Ułatwiają bycie uważnym.
              - Odsuwają myśli na bok i pobudzają kreatywność.
              - Sposób, w jaki układają się wszystkie kształty i projekty, daje poczucie równowagi.

              (źródło i więcej na https://pieknoumyslu.com/mandale-korzysci-rysowanie/)

              My zrobiliśy Winter Mandala (czyli zimową mandalę w wersji dla dzieci). 

          • Prelekcje ze Strażą Graniczną
            • Prelekcje ze Strażą Graniczną

            • W czasie ferii prezyjechali do nas pracownicy Straży Granicznej chorąży Marek Grycuk i chorąży Krzysztof Bućko z placówki Straży Granicznej w Bobrownikach. Przeprowadzili relekcje na temat bezpiecznego zachowania podczas ferii i opowiedzieli o pracy Straży Granicznej. 

            • Bezpieczne ferie

            • Drodzy Uczniowie,
              nastał okres zimowego wypoczynku, organizowanego w miejscu zamieszkania oraz na turnusach wyjazdowych. Jest to czas rozwoju Waszych zimowych pasji, zainteresowań oraz kształtowania nawyków spędzania czasu wolnego od zajęć szkolnych.
              Pragnę, aby zimowa przerwa od nauki sprzyjała rekreacji i regeneracji sił. 
              Cieszcie się zimową aurą, poznawaniem nowych miejsc i ludzi. Odpoczywając pamiętajcie proszę o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa, zarówno w domu, jak i w trakcie zimowisk , podczas zabaw i uprawiania sportów zimowych.
              Mam nadzieję, że zimowy wypoczynek przyniesie wiele radości i niezapomnianych wrażeń, a Wy wrócicie do szkolnych obowiązków zdrowi, wypoczęci i pełni nowej energii.

              Dyrektor Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Załukach

              Irena Suprun

              Grafik dyżurów na ferie (9:00-13:00):

              22.01 wtorek: p. Sylwia, zajęcia techniczno-kulinarne

              23.01 środa: p. Iwona L., zajęcia sportowe

              24.01 czwartek: p. Justyna, gry logiczne

              25.01 piątek: p. Marysia, zajęcia sportowe

              28.01 poniedziałek: p. Ola, spotkanie ze Strażą Graniczną

              29.01 wtorek: p. Dominika, p. Monika, zajęcia rekreacyjne

              30.01 środka: p. Ewa, gry logiczne

              31.01 czwartek: p. Ula, zajęcia językowe

               

               

          • Spotkanie z ratownikiem medycznym
            • Spotkanie z ratownikiem medycznym

            • Naszą szkołę odwiedził przed feriami ratownik medyczny p. Rutkowski.

              Opowiedział i zademonstrował czym jest udzielenie poszkodowanemu pierwszej pomocy.

              Pierwsza pomoc ma na celu uratowanie życia osobie, u której nastąpiły zatrzymanie krążenia i utrata przytomności. 

              Akcja ratunkowa składa się ze stałych elementów, m.in. masażu serca i oddechów ratunkowych.

              Resuscytacja to przywrócenie krążenia osobie poszkodowanej
              Gdy zanika krążenie, osoba poszkodowana przestaje oddychać i w ciągu kilku minut zachodzą nieodwracalne zmiany w mózgu. Dlatego tak ważne jest szybkie podjęcie akcji ratującej życie – przywracającej krążenie resuscytacji. 
                  Pierwszym krokiem jest zapewnienie sobie bezpieczeństwa. Jeśli trzeba udzielić pierwszej pomocy osobie, która krwawi, najlepiej jest założyć rękawiczki lateksowe, choć oczywiście ich brak nie powinien być powodem do nieudzielenia pomocy. Należy wezwać pogotowie lub zlecić to konkretnej osobie spośród gapiów, a następnie przystąpić do działania. Pierwszym krokiem jest stwierdzenie, czy osoba poszkodowana jest przytomna. Jeśli nie oddycha i nie ma krążenia, konieczne jest ułożenie jej na plecach i udrożnienie dróg oddechowych. Robi się to poprzez usunięcie z jamy ustnej ewentualnych przedmiotów, odchylenie głowy i uniesienie żuchwy – jedną ręką przytrzymując czoło poszkodowanego, a drugą brodę. Jeśli poszkodowany nadal nie oddycha, należy przystąpić do resuscytacji.

               Masaż serca i oddechy ratunkowe należy wykonywać naprzemiennie w sekwencjach 30 uciśnięć na 2 oddechy aż do przyjazdu wezwanych służb lub do przywrócenia krążenia.

              Reanimacja to przywrócenie krążenia oraz przytomności osobie poszkodowanej.

              Reanimacja to przywrócenie oprócz krążenia także świadomości osobie poszkodowanej. Akcja przebiega dokładnie tak, jak resuscytacja, a oddech przywraca się, korzystając również z sekwencji ucisków i oddechów. Niekiedy świadomość wraca samoistnie tuż po przywróceniu krążenia. Jednak bywa, że ośrodkowy układ nerwowy po przywróceniu krążenia wymaga wsparcia, żeby poszkodowany odzyskał przytomność. W tym celu podejmuje się starania, by utrzymać prawidłowe ciśnienie tętnicze poszkodowanego, wykonuje się sztuczną wentylację, wywołuje się terapeutyczną hipotermię i uspokaja się poszkodowanego (np. farmakologicznie). Te czynności mogą wykonać ratownicy medyczni przybyli na miejsce, ponieważ mają do tego umiejętności i niezbędny sprzęt.