• Aktualności

          • Zabawa choinkowa styczeń 2019
            • Zabawa choinkowa styczeń 2019

            • Po rozśpiewanej akademii z okazji Dnia Babci i Dziadka przyszedł czas na zabawę choinkową. Przyjechali do nas Panowi z Zielonej Szkoły Supraśl. 

              Wszyscy chętni mogli uczestniczyć w zabawie, prowadzonej przez Pana Minionka. Świetna atmosfera, tańce łamańce, konkursy i dużo świetnej muzyki. Długie korowody, pociągi i kaczuszki - to tylko niektóre atrakcje trwającej 3 godziny imprezy. 

              Fotorelacja mówi sama za siebie.

          • Dzień Babci i Dziadka
            • Dzień Babci i Dziadka

            • Jak co roku w ostatni Dzien Ferii odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Babci i Dziadka.
              W tym roku hasłem przewodnim był Koncert życzen dla Babci i Dziadka. Każda Babcia i Dziadek zostali obdarowanui pięknymi życzeniami, wierszami, piosenkami. Nie zabrakło humoru w postaci Krasnoludków, występu "Macarena" oraz skeczu o babciach w autobusie. Każda klasa z wychowawcami przygotowała upominki dla swoich babć i dziadków. Uściski, buziaki oraz sesja zdjeciowa zakończyła występy.

          • Wyjazd Choinkowy
            • Wyjazd Choinkowy

            • 15 stycznia 2019 Uczniowie z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Załukach uczestniczyli w wycieczce choinkowej do Białegostoku.
              Zostaliśmy odzieleni na dwie grupy wiekowe. Najpierw klasy starsze, a potem klasy mlodsze pod okiem trenerów ćwiczyły w parku trampolin "jumper w Białymstoku". Oprócz skoków w dal, uczniowie grali w koszykówkę na trampolinach, wspinali sie na ściankę wspinaczkową po czytm wpadali na poduche powietrzną.
              Śmiechu było co nie miara, uśmiechy od ucha do ucha świadczyły o dobrej zabawie. Kto sie zmęczył mógł wymasowac plecki na specjalnych fotelach masujących lub pograć w strefie relaksu.
              W międzyczasie nasz super sprawny autokar w tą straszną zawieruchę przewoził na zmiane każdą z grup do kina. I tak.. Kiedy klasy starsze skakały - klasy młodsze oglądały w kinie Forum musical "Co w trawie piszczy", potem klasy młodsze skakały, a starszaki dokształcały sie intelektualnie na musicalu "Mikołajek".

          • W Załukach się plecie
            • W Załukach się plecie

            • Pająki, anioły, świąteczne ozdoby- to tylko niektóre przedmioty które można wykonać ze słomy!

              21grudnia 2018 r. w naszej szkole odbyły się warsztaty robienia białoruskich ozdób świątecznych. Na Podlasiu do tej pory zachowało się tradycyjne rzemiosło związane z obróbką słomy. W naszym szkole gościliśmy Zoję Majstrowicz z miejscowości Reduty w gminie Orla. Pani Zoja to artystka ludowa, poetka, miłośniczka i zbieraczka miejscowego folkloru, instruktor i specjalista w dziedzinie słomianego rękodzieła. Pani Zoja spisuje miejscowy folklor śpiewany. Pisze również poezję i bajki. Tematem utworów jest głownie natura i tradycja ludowa. Pisze głównie w języku białoruskim.

              Uczniowie podczas warsztatów wyplatania ze słomy zdobyli konkretne umiejętności i miło spędzili czas przy pracy własnych rąk! Każdy uczeń wyplótł własny słomiany przedmiot.Pracę umilały autorskie wiersze recytowane przez Panią Zoję, oraz piosenki naszych uczniów, którzy w taki sposób podziękowali naszemu gościowi.

              Dzięki Pani Zoji plecionkarstwo żyje na Podlasiu. Zachowuje dla nas tradycję i mądrość przekazywaną przez pokolenia. Nauczyła nas rzemiosła, które zanika.

              Wyniki naszej pracy można oglądać w szkolnym kąciku regionalnym. Zapraszamy

          • Wigilia Szkolna
            • Wigilia Szkolna

            • W tym roku szkolnym po raz 10 juz zorganizowaliśmy jasełka szkolne i wigilię.

              Tym razem było zupełnie inaczej. Wszystko było inne. Nie było już tłumu zaproszonych gości, nie było stresu przed występami, nie było bieganiny żeby każdy miał strój, nie było stu prób, aby wyszło perfekcyjnie. Szkoła była ozdobiona ale delikatnie i jak zwykle wyszło przepięknie.

              Zabrakło tego wszystkiego ale nie zabrakło cudownej atmosfery. Juz od rana kuchnia była zajęta i rozchodziły się wspaniałe zapachy. Czuliśmy się jak w domu przed wigilją. Każda klasa przygotowała kolędy i potrawy na stół wigilijny. Przy akompaniamencie pianina zaśpiewaliśmy "Cichą noc" w języku polskim, angielskim, białoruskim, esperanto.

              Obejrzeliśmy film przygotowany przez p.Małgorzatę Wirkowską, w  którym dzieci wypowiadały się na temat Świąt. 

              Przedszkolaki zaśpiewały piękną świąteczną piosenkę, a klasy 1-3 wystąpiły z krótką inscenizacją o aniołach i dzieciach zabieganych izapracowanych w świątecznym czasie.

              To było magiczne popołudnie. Życzymy więc Magicznych Świąt.

          • Straż graniczna
            • Straż graniczna

            •        W ramach zajęć z doradztwa zawodowego uczniowie klas 7 i 8 z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Załukach wybrali się do Placówki Straży Granicznej w Bobrownikach.

              Pierwszą rzeczą, która rzuciła się w oczy to ogromny ruch TiRów. Po doliczeniu do 100 przestaliśmy liczyć. To była bardzo długa kolejka, której końca nie było widać. 

              Następnie pasem dla VIPów dotarliśmy do celu. Mnóstwo samochodów, ludzi, robót drogowych i ogólnie widoczny duży ruch. Ciągle coś się działo. A to samolot, a to helikoter, a to syrena rentgena do TIRów.

              Pracownik SG st. sierż. sztab. Jan Łotysz oprowadził nas po placówce i dowiedzielismy sie mnósto informacji dotyczących pracy Staży Granicznej. Zobaczylismy w akcji psa wykrywającego materiały wybuchowe oraz widzieliśmy inne psy, mi.in. psa tropiącego, psa wykrywającego narkotyki czy psa patrolowo - obronnego (ten był najgroźniejszy).

              Zobaczyliśmy tzw. "jamę"- czyli miejsce szczegółowej kontroli pojazdów, tzw. "zatrzymankę"- czyli coś na kształt aresztu z celami. 

              Technik kryminalistyi pokazał nam jak się pobiera odcisk dłoni, a nawet opowiedział o czymś takim jak ślad biologiczny, czy np zapach przechowywany w słoiku. (kolejny ciekawy zawód)

              Widzieliśmy jak wygląda kontrola paszportowa i zczytywanie odcisków palców, co było nieco stresujące. 

              Na zakończenie obejrzeiśmy film prezentujący pracę Strazników Granicznych.

              Poznaliśmy równiez różnicę pomiędzy służba celną i pracą celnika, a strażą graniczna i pracą strażnika granicznycznego. Pierwsi pilnują czy zostało zapłacone cło i czy przejeżdzający nie posiadaja niczego nielegalnego. Drudzy pilnują granic, ruchu granicznego i patrolują granicę. 

              Podpytywaliśmy o zarobki w straży granicznej i być może ktoś sie kiedyś skusi. W końcu do domu blisko będzie....

          • Dni Zamenhofa w Białymstoku
            • Dni Zamenhofa w Białymstoku

            • XIX Białostockie Dni Zamenhofa

              W miniony weekend odbyły się XIX Białostockie Dni Zamenhofa, podczas których upamiętniono 159. rocznicę urodzin twórcy międzynarodowego języka esperanto - Ludwika Zamenhofa. Podczas uroczystych obchodów można było obejrzeć wystawy, porozmawiać o literaturze, posłuchać muzyki, a także wysłuchać prelekcji esperantystów, którzy przyjechali na święto języka esperanto z całego świata.

              Na zaproszenie Białostockiego Towarzystwa Esperantystów, Białostockiego Ośrodka Kultury – Centrum im. Ludwika Zamenhofa oraz Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego, dzieci uczestniczące w zajęciach Koła Języka Esperanto, prowadzonego przez Iwonę Kondraciuk w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Załukach, zaprezentowały krótkie przedstawienie pt. „Esperancka gramatyczka”.

              Następnie młodzi artyści zaśpiewali pieśń pt. „Ekfloretis blanka roza floro” oraz kolędę „Paca nokt’ ”. Po występie wszyscy otrzymali drobne upominki, a publiczność nagrodziła młodych artystów gromkimi brawami. Dzieci udowodniły, że nauka języka esperanto daje radość.

              XIX Białostockie Dni Zamenhofa obyły się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku.

              Więcej informacji dot. XIX Białostockich Dni Zamenhofa można znaleźć pod adresem https://espero.bialystok.pl/pl/xix-bialostockie-dni-zamenhofa/

              Autorką zdjeć jest p. Nina Pietuchowska.

          • Warsztaty Świąteczne
            • Warsztaty Świąteczne

            • Każdy z nas chce zdążyć wysłać piękne pocztówki na Święta i udekorować dom jeszcze przed Bożym Narodzeniem. W tym celu uczniowie i nauczyciele z Niepublicznej szkoły Podstawowej w Załukach zorganizowali warsztaty świąteczne. 

              Wykonywaliśmy misternie zdobione i pieknie pachnące stroiki (suszony anyż i pomarańcza), słoiczki - świeczniki, kartki świąteczne. Wszystkie stworzone rzeczy zostaną wystawione na kiermasz.

              Dodatkowo, jak co roku Samorząd Uczniowski będzie sprzedawać kartki świąteczne, bileciki na prezenty i naklejki z wydawnictwa "Artystów malujących stopami i ustami" AMUN.

              Zapraszamy do zakupu.

          • Wyloguj się
            • Wyloguj się

            • Przedstawiciele "Zielonej Szkoły Supraśl" przyjechali do nas z profilaktycznym programem przez muzykę "Wyloguj się".

              Program zbudowany był na bazie audycji muzycznej w trakcie której prezentowano instrument muzyczny, przy okazji wprowadzając uczestników w żywiołową atmosferę spotkania.

              Poprzez muzykę, ruch, oraz grę na instrumentach nasze dzieci i młodzież poznali alternatywne sposoby spędzania czasu wolnego, ale przede wszystkim zobaczyli jak zapobiega uzależnieniu od Internetu czy gier komputerowych.

              Dowiedzieli się w  niezwykle praktyczny jak reaguje organizm osoby uzależnionej od multimediów (np. nieprzespana noc przed monitorem). Przeprowadzono ćwiczenia przy użyciu specjalistycznych gogli, których założenie skutkuje: brakiem koncentracji, spowolnieniem czasu reakcji na bodźce wzrokowe, podwójnym widzeniem, myleniem kierunków, pogorszeniem koordynacji ruchowej.

              Przy spotkaniu cały czas towarzyszyły uśmiechy co oznacza, że forma takich zajęć była dla jak najbardziej pozytywna. Podczas gry konkursowej „Jaka to melodia” nasi zawodnicy pokazali skupienie, koncentrację i ducha walki.

              Na koniec wyciągali wnioski i przedyskutowali zajęcia.

               

          • Zajęcia sportowe w Białymstoku
            • Zajęcia sportowe w Białymstoku

            • 04.12.2018 uczniowie klas I-III wraz z wychowawczyniami wybrali się na mikołajkową wycieczkę do Białegostoku. Rozpoczęliśmy od zajęć na strzelnicy sportowej „Kaliber”. Strzały z broni pneumatycznej bardzo się spodobały. Mimo początkowych kilku niepowodzeń, dzieci świetnie sobie radziły. Wierzymy, że zostały odkryte talenty strzeleckie.

              Następnie udaliśmy się do centrum wspinaczkowego ’”Flash”, gdzie wspaniale spędziliśmy czas. Jest to miejsce pełne pasji, Mnóstwo ścianek i  tras wspinaczkowych na każdy poziom zaawansowania, zapewniło wspinanie, jak i dużo dobrej zabawy. Zmierzyliśmy się z wysokością, sprawdziliśmy swoje sportowe umiejętności.

              Zmęczeni. ale szczęśliwi wróciliśmy do Załuk.

          • Ozdoby pierniczki z masy solnej
            • Ozdoby pierniczki z masy solnej

            • Dzieci z Klubu Młodego Kucharza pod opieką p. Sylwii Radel przygotowywały ozdoby - pierniczki z masy solnej i  dowiedziały się jak naturalnie barwić ciasto: za pomocą kakao, papryki słodkiej i kurkumy. Ozdoby wyglądają jak prawdziwe, smakowite pierniczki i nie jeden prawie sie skusił, żeby spróbować.  

              Cała szkoła czuła ten pyszny zapach, a potem wiadomość - to nie do jedzenia..... Za to do powieszenia, ale najpierw na sprzedaż na naszym kiermaszu.

               

          • Mikołajki
            • Mikołajki

            • 6 grudnia w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Załukach obchodziliśmy Dzień Mikołajowej Czapki. Wszyscy chętni uczniowie i pracownicy szkoły przyszli ubrani w czerwone czapki.

              W ten szczególny dzień w roku zwitał św. Mikołaj i wraz z pomocnicą Julią obdaroał wszystkich słodkim poczęstunkiem. Chętne grzeczne dzieci mogły usiąść Mikołajowi na kolanach. 

              Było miło, sympatycznie, czerwono i słodko.

          • Wojewódzki Przegląd Pieśni Patriotycznych
            • Wojewódzki Przegląd Pieśni Patriotycznych

            • 8 listopada 2018r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Białymstoku odbył się Wojewódzki Przegląd Pieśni Patriotycznych. patronem honorowym wydarzenia był Prezydent Miasta Białegostoku.

              Z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Załukach godną reprezentantką była Katarzyna Radel z kl.VI, która pod opieką p. Doroty Tymińskiej przygotowała utwór "Kujawiak leśny".

              Po prezentacji utworów w każdej grupie wiekowej wręczono pamiątkowe statuetki.

          • Gwiazdorska Zabawa Andrzejkowa 2018
            • Gwiazdorska Zabawa Andrzejkowa 2018

            • Dzień Św. Andrzeja obchodzony jest 30 listopada. Od wieków jest dniem wróżb dotyczących miłości, małżeństwa i przyszłości. Dawniej wierzono, że wigilia tego święta, czyli 29 listopad ma moc ściągania na ziemię wszelkich duchów i złych mocy. Wróżbom sprzyjały długie jesienne wieczory.

              Początkowo wróżyły sobie tylko panny nie mające jeszcze kawalera. Puszczano na wodę małe łódeczki zrobione z łupinek orzecha w których były zapalone świeczki. Jeśli dwie łódeczki się spotkały oznaczało to, że właściciele tych łódeczek będą razem.

              Wróżono też z butów, koniecznie zdejmowanych z lewej nogi. Nawet szczekający pies wskazywał z której strony nadejdzie narzeczony. Najczęściej jednak stosowaną wróżbą było lanie wosku. Z czasem poważne wróżby zaczęto traktować jako zabawę. Pobrano z http://www.edukacja.edux.pl

              W NSP w Załukach zorganizowalismy w tym roku szkolnym Gwiazdorska Zabawę Andrzejkową. Każdy z uczestników zabawy przebrał się za gwiazdę lub celebrytę.

              Odwiedziła nas Sylwia Grzeszczak, Zenon Martoniuk, postać z komiksów - Harley Quinn, wielu muzyków i raperów i innych gwiazd telewizji. 

              Po wróżbach i poczęstunku uczniowie świetnie sie bawili przy muzyce. Na pewno powtórzymy to za rok. 

          • Kiermasz ciast 2018
            • Kiermasz ciast 2018

            • Uczennice z Samorządu Ucznioweskiego postanowiły zorganizować kiermasz ciast. Chętne osoby przygotowały ciasta w domu i mogły je przeznaczyc na sprzdaż. Dzięki zaangażowaniu rodziców jak i dzieci oraz mlodzieży udało nam się srzedać ciasta i ciasteczka na łączną kwotę 150zł.

              Uzbierana kwota przeznaczona zostanie na Andrzejki i Mikołajki.

              Dziękujemy za zaangażowanie przy wypiekach jak i przy sprzedaży.

              Planujemy następny smakowity kiermasz ale juz nie na słodko.

              Samorząd Uczniowski

               

          • Dzień Pluszowego Misia - Teddy Bear
            • Dzień Pluszowego Misia - Teddy Bear

            • Pierwsze misie pluszowe powstały w Europie, następnie były też eksportowane do USA.

              Nazwa Teddy Bear, wzięła się od zdrobnienia imienia rezydenta Stanów Zjednoczonych Teodora Roosevelta. Wiąże się z tym historia o niedźwiadku, którego postrzelił podczas polowania jeden z jego towarzyszy. Gdy prezydent zobaczył przestraszone zwierzątko, kazał je wypuścić.

              Cała historyjka została zobrazowana w komiksie i opublikowana w gazecie. Producenci zabawek podchwycili historyjkę i nazwali pluszowego misia “Teddy Bear”. 

              Dzisiaj w każdym sklepie z zabawkami możemy natknąć się na pluszowe misiaki. Często są one bohaterami powieści, bajek, filmów i piosenek tak jak m.in. Kubuś Puchatek, Coralgol, Paddington, Miś Uszatek, Yogi, Rupert, Mój Brat Niedźwiedź, Mały Miś, Troskliwe Misie czy Gumisie.

              Nie można wyobrazić sobie świata bez uroczego, łagodnego misia. Jest on patronem wielu przedszkoli i żłobków w Polsce i na świecie. Stał się również symbolem pomocy, dzięki akcji charytatywnej “Podaruj Misia” organizowanej co roku przez TVN, akcji “Miś” (polegającej na wręczaniu misiów i prezentów gwiazdkowych dla dzieci z biednych rodzin) czy Fundacji Burego Misia na rzecz osób niepełnosprawnych. Tekst pobrano z www.kalbi.pl

              W Niepublicznej Szkole Podstawowej w Załukach w piątek 23 listopada obchodziliśmy własnie Dzień Pluszowego Misia. 

              Nie jest to święto tylko dla maluchów. Każdy mógł w ten wyjatkowy dzień przynieść pluszowego misia i cały dzień go przytulać. Nawet uczniowie klas starszych  nie zawiedli i przynieśli miśki (gdy zachętą było zwolnienie z odpowiedzi ustnej w ten dzień). 

               

               

          • Dzień Placków Ziemniaczanych - warsztaty kulinarne 2018
            • Dzień Placków Ziemniaczanych - warsztaty kulinarne 2018

            • W ramach koła kulinarnego uczniowie z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Załukach pod opieką p. Sylwii Radel przygotowywali placki ziemniaczane, aby uczcić Dzień Placków Ziemniaczanych.

              Jaki jest skład placków? Co to za potrawa?

              Placki ziemniaczane, placki kartoflane – jest to prosta potrawa przygotowywana z ziemniaków, placki smażone na tłuszczu.

              Głównymi składnikami są starte na tarce surowe ziemniaki z dodatkiem cebuli (niekiedy składnik ten pomija się, jeśli placki podaje się na słodko, jajek, niewielkiej ilości mąki i soli. Według niektórych przepisów starte ziemniaki z cebulą zalewa się wrzącym mlekiem. Na Podlasiu dodawana jest odrobina pieprzu i majeranku.

              Placki ziemniaczane podaje się zaraz po usmażeniu, aby pozostały chrupkie. W wersji na słono podawane mogą być z gulaszem lub z różnego rodzaju sosami, kwaśną śmietaną. Na słodko podaje je się z cukrem i śmietaną, także z konfiturami.

              Regionalnie w Wielkopolsce, Warmii i Mazurach potrawa ta nosi nazwę plendze, plindze lub plyndze. Tekst pobrano z wikipedia.pl

          • Europejski Dzień Zdrowego Odżywiania
            • Europejski Dzień Zdrowego Odżywiania

            • W tym roku Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania przypadł na 8 listopada. 

               

              Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania (ang. „European Day of Healthy Food and Cooking”) został zainicjowany w 2007 roku przez Komisarza Unii Europejskiej i Euro- Toques- organizację zrzeszającą szefów kuchni. Celem święta jest promowanie zdrowego jedzenia wśród najmłodszych (i nie tylko), dobrych nawyków żywieniowych, spożywania regularnie posiłków, informowanie o konsekwencjach złej diety.

              “Dzieciaki! Jedzcie zdrowo”

              Dzień Zdrowego Jedzenia jest obchodzony na wiele sposobów. W niektórych krajach kucharze zapraszają młodzież do restauracji aby pokazać młodym ludziom czym jest zdrowe żywienie, prowadzą też warsztaty i zajęcia w lekcjach na temat zdrowej diety. W Polsce powstały kampanie dotyczące dobrych nawyków żywieniowych. Jedną z nich jest kampania “Śniadanie Daje Moc”.

              Badania z 2010 roku pokazują, że około 40% uczniów i studentów rezygnuje ze spożycia śniadania. Rozpoczynanie dnia bez posiłku, bądź niejedzenie między lekcjami, źle wpływa na samopoczucie i koncentracje uczniów. Nauczyciele zaangażowani w akcję, organizują w klasach wspólne spożywanie śniadania, przygotowują kanapki lub przekąski z klasą w ramach zajęć lekcyjnych oraz uświadamiają wychowanków o roli śniadania w codziennej diecie.

              W Niepublicznej Szkole Podstawowej w Załukach propagowane jest jedzenie śniadania jako podstawowego posiłku w ciagu dnia. Dla przypomnienia zasady każda wszyscy uczniowie z wychowawcami w ten dzień wspólnie zjedli zdrowe śniadanie. 

          • Warsztaty etnograficzne
            • Warsztaty etnograficzne

            • W ramach projektu "Nasze miejsce. Lokalna historia, pamięć i dziedzictwo w edukacji i młodzieży" w połowie listopada odbyły sie warsztaty dla klas 4-5. Warsztaty te zostały zorganizowane przez Stowarzyszenie "Pracownia Etnograficzna" z Warszawy.

              Celem zajęć było zainspirowanie uczniów do samodzielnego odkrywania dziedzictwa, tradycji i historii swojej najblizszej okolicy. Dzieci zostały zachęcone do nowego spojrzenia na siebie i swoją okolicę, a prowadzący zaciekawiał lokalnością i uczył dostrzegać w niej wartość. Wzmocniona została także więź z miejscem zamieszkania. Uczniowie zostali włączeni do aktywnego poznawania swojej "małej ojczyzny".

              Więcej o projekcie: Pracownia Etnograficzna

          • Uroczystość obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
            • Uroczystość obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

            • 11 listopada 1918 roku – ta data zajmuje w naszej świadomości szczególne miejsce. Po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Przywiązanie do tej, co nie zginęła, pozwoliło nam Polakom wychodzić z najtrudniejszych opresji, stawić czoło poważnym problemom naszej narodowej egzystencji.

              Nie pozwólmy światu zapomnieć o istnieniu narodu polskiego. Tamte dni to pożółkłe, ale bezcenne kartki pamiętnika pisane myślą i sercem Polaka. Kartki stare, ale żywe, bo nie można o nich zapomnieć, bo to one stworzyły uroczystość, którą przygotowała młodzież i dzieci z Niepublicznej szkoły Podstawowej w Załukach.  Kolorem swoich wspomnień te stare kartki zabarwiły teraźniejszość, odsłoniły słońce z chmur, zabrały niebezpieczeństwo.

              Po wspaniałym i podniosłym apelu udaliśmy się na marsz ku uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas przemarszu przez Załuki śpiewaliśmy pieśni patriotyczne.

              Na zakonczenie uroczystośći odbyła się "Sztafeta dla niepodległej". Uczniowie, rodzice i kadra pedagogiczna okrążyli szkołę 100 razy. 

              W szkole wyeksponowane zostały ciekawe fakty o Polsce. Ogłoszono również konkurs "100 faktów na 100-lecie". Na koniec listopada wyłonimy eskperta wiedzy o Polsce.