W 1918 roku, po 123 latach jarzma narzuconego przez trzy zaborcze mocarstwa – Austro-Węgry, Prusy i Rosję – Polska odzyskała niepodległość. 11 listopada Rada Regencyjna (organ władzy zwierzchniej Królestwa Polskiego zastępujący króla lub regenta, powołany do życia w 1917 r.) przekazała zwierzchnictwo i naczelne dowództwo nad podległym jej Wojskiem Polskim przybyłemu dzień wcześniej do kraju z magdeburskiej twierdzy Józefowi Piłsudskiemu, a 12 listopada powierzyła mu misję utworzenia rządu narodowego. Oczywiście, moment ten nie zakończył faktycznych zmagań o granice odrodzonej Rzeczpospolitej, które ostatecznie ustalone zostały dopiero w roku 1921 na mocy postanowień traktatu ryskiego, jednak stał się początkiem odbudowy naszej państwowości i ogromnych nadziei Polaków na lepsze życie w wolnym kraju.
Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Niepublicznej Szkole Podstawowej
w Załukach rozpoczęliśmy już 8 listopada br., włączając się do ogólnopolskiej akcji „Szkoła
do hymnu”. Tego dnia o godz. 11.11, zgromadzeni na szkolnym korytarzu, odśpiewaliśmy “Mazurka Dąbrowskiego”.
Hołd pamięci wszystkim, którzy wnieśli wkład w odrodzenie kraju pod nazwą II Rzeczpospolitej, jak też tym, którzy w ciągu ponad stuletniej niewoli, podejmując zrywy narodowowyzwoleńcze, ponieśli śmierć nie doczekawszy wolnej Polski, oddaliśmy w środę -
13 listopada 2019 r. W uroczystym apelu z okazji Narodowego Święta Niepodległości udział wzięli uczniowie i nauczyciele, z panią dyrektor na czele. Rozpoczęliśmy wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego. Patriotyczne wiersze, wśród których nie zabrakło „Katechizmu polskiego dziecka” Władysława Bełzy, deklamowały dzieci z grupy przedszkolnej oraz uczniowie kl. II. Inscenizacja przygotowana przez uczniów klas starszych przypomniała kilka ważnych dat i wydarzeń z dziejów Polski, począwszy od kolejnych rozbiorów i ostatecznej utraty wolności w 1795 r., poprzez powstania narodowe oraz inne wysiłki podejmowane przez polskich patriotów na rzecz odzyskania niepodległości, aż do momentu zrzucenia kajdan niewoli w 1918 r. Moment utraty i odzyskania niepodległości został ukazany przez uczniów w scenie zarzucenia na początku przedstawienia na mapę Polski łańcucha symbolizującego łańcuch niewoli, a następnie zdjęcia go pod koniec widowiska.
Nasze obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości uświetnił występ chóru szkolnego, który, wzorowo przygotowany przez nauczyciela muzyki- panią Dorotę i przy jej akompaniamencie, wykonał pieśni patriotyczne: „O mój rozmarynie” i „Hej, hej ułani”. Dodatkowo, pani Dorota zrobiła nam niespodziankę, prezentując swój piękny głos w występie solowym, na który złożyły się bardziej współczesne utwory o tematyce patriotycznej.
Słuchając pieśni i piosenek patriotycznych oraz dołączając do śpiewu czuliśmy, jak
w naszych sercach rośnie duma z tego, że jesteśmy Polakami i żyjemy w wolnym kraju.