• Aktualności

      • Walentynki

      • We wtorek 14 lutego obchodziliśmy dzień MIŁOŚCI. W Japonii panie wręczają upominki panom, w Stanach Zjednoczonych panowie obdarowują swoje ukochane różami, a w Naszej Szkole zgodnie z powiedzeniem "przez żołądek do serca" można było poczęstować ukochaną osobę babeczką lub kawałkiem ciasta ;)

       Samorząd uczniowski zorganizował Pocztę Wanetynkową, poprzez którą można było przekazać ukochanej osobie samodzielnie wykonaną kartkę lub drobny upominek. Na długiej przerwie uczniowie zaprezentowali swoje talenty śpiewając miłosne piosenki:

       • kl. 0 - 1 Marta Torebko "Walentynki"
       • kl 2 - 3 Maria Koterbska "Serduszko puka w rytmie cza cza"
       • kl. 4 - 5 Sanah "Nic dwa razy"
       • kl. 6 - 8 Enej "Kamień z napisem LOVE"
      • "WSZYSTKIE DZIECI ZBIERAJĄ ELEKTROŚMIECI"

      •   

            Nasza Szkoła bierze udział w akcji ekologicznej "Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci", która ma na celu podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży oraz prawidłowego gospodarowania odpadami. 

        

       ​​​​​​​

       Zbiórka dotyczy zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (sprzęt komputerowy, sprzęt gospodarstwa domowego - wszystko co jest na prąd lub na baterie np. żelazka, odkurzacze, pralki, kuchenki itp.). W ramach akcji nie odbieramy tonerów oraz świetlówek.

        

          

        

        

      • Dzień Babci i Dziadka

      • Dziadkowie nasi kochani
       nie bywajcie nigdy stroskani!
       Niechaj wdzięcznych wnucząt koło
       zawsze widzi Was wesołych.

            Babcia i dziadek stanowią ogniwo łączące rodzinę jako całość. To oni przekazują wiedzę z pokolenia na pokolenie, opowiadają o swoich przodkach, kultywują tradycje rodzinne. Dzieci chętnie słuchają tych opowieści. To podstawa do nawiązania nici porozumienia, której nie można nawiązać z inną osobą z rodziny. Rola babci i dziadka na przestrzeni lat uległa znacznej zmianie. Kiedyś była ważniejsza i nieco bardziej doniosła, ponieważ to właśnie dziadkowie byli zaraz po rodzicach najbliższymi opiekunami dzieci. Teraz w dobie żłobków, pogoni za pracą i rzadko występujących rodzin wielopokoleniowych,  jej znaczenie się zmieniło. W dzisiejszych czasach babcia i dziadek często jeszcze pracują i nie mogą poświęcić wnukom tyle czasu, ile by chcieli. Równie często odległość jest czynnikiem, który nie pozwala na częste wizyty, czy wspólne spędzanie czasu z wnukami. Jednak mimo tych zmian, dziadkowie nadal odgrywają bardzo ważną rolę życiu wnuków . Babcia i dziadek posiadają niesamowitą umiejętność słuchania i to słuchania o wszystkim, to najlepsi kompani do zabaw, bo kto będzie pozawalał na wszystko swoim wnukom, jeśli nie oni. O tym, że babcia i dziadek są na wagę złota, wiedzą uczniowie naszej szkoły , w podziękowaniu przygotowali uroczystą akademię na którą zaprosili dziadków, a z pomocą wychowawców przygotowali upominki i część artystyczną w której uczestniczyli razem z dziadkami. Radość w oczach dziecka, gdy ujrzeli przez okno zmierzających do szkoły dziadków, jest nie do opisania.

      • Jasełka

      •      W Świątecznej atmosferze! Tak ciepło i rodzinnie już dawno nie było w naszej szkole. W tym roku udało nam się razem spotkać na wspólnym łamaniu się opłatkiem. Szczególnie w czasie Bożego Narodzenia dobrze jest poczuć wzajemną życzliwość, a nasze szkolne Jasełka, to już wieloletnia tradycja, która temu sprzyja. Oczywiście niezawodni są nasi uczniowie, którzy uświetnili wieczór występami i kolędowaniem, do którego chętnie przyłączyli się wszyscy zaproszeni goście. Chyba nie ma wątpliwości, że takich uczniów musiał odwiedzić Święty Mikołaj z workiem prezentów. Każdy został obdarowany niewielkim upominkiem, a później wszyscy spotkaliśmy się przy wigilijnym stole. Pyszne pierogi, słodkie ciasta, bigos, ryba po grecku, barszcz…to wszystko przygotowali rodzice! I w tym tkwi magia nie tylko Świąt Bożego Narodzenia, ale i sekret naszej szkoły – wzajemna życzliwość i wsparcie! Wesołych Świąt! Sa sviatami!

      • Lekcje z BAKCYLem

      •    Uczniowie klas VI-VIII w dniach 13.12.2022 oraz 19.12.2022 uczestniczyli w nieodpłatnych lekcjach on-line z ekonomii i cyberbezpieczeństwa w ramach Projektu Bankowcy dla Edukacji Finansowej Dzieci i Młodzieży BAKCYL, który działa pod patronatem Kuratoriów Oświaty.

        

       Celem projektu edukacyjnego Bankowcy dla Edukacji Finansowej Dzieci i Młodzieży BAKCYL jest podnoszenie poziomu wiedzy z zakresu ekonomii, cyberbezpieczeństwa oraz inspirowanie świadomych działań i budowanie właściwych postaw w zakresie przedsiębiorczości. Projekt jest częścią jednego z największych programów pozaformalnej edukacji finansowej w Europie – „Bankowcy dla Edukacji”.

        

      • Targi Kwalifikacji Przyszłości

      •      W poniedziałek 12.12.2022 na Politechnice Białostockiej  odbyły się Podlaskie Targi Kwalifikacji Przyszłości. 20 szkół branżowych z całego województwa oraz Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej w nietypowy sposób przedstawiło swoją ofertę edukuacyjną. Uczniowie klas VII i VIII Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Załukach mieli możliwość uczestniczenia w Targach, mogli zaczerpnąć informacji o wybranej szkole ponadpodstawowej, poznać jej ofertę oraz porozmawiać z uczniami klas starszych. Można było dowiedzieć się, jak wykorzystać sztuczną inteligencję w domu i motoryzacji, jakie zastosowanie ma VR w edukacji, czym jest sferyfikacja, jak przygotować desery i napoje bezalkoholowe z wykorzystaniem suchego lodu. Uczniowie mogli m.in. wziąć udział w pokazie mody, pokazie fryzur i szkiców wykonanych przez uczniów szkół branżowych, wypróbować swoje umiejętności w programowaniu oraz obejrzeć prezentację druku 3D i czujników internetu rzeczy. Różnorodność propozycji i pomysłowość reprezentacji poszczególnych szkół na Targach Kwalifikacji Przyszłości z pewnością pomoże uczniom klasy VIII w wyborze dalszej ścieżki edukacyjnej.

        

        

      • DOŁĄCZ!

      • DO ŚWIĄTECZNEJ ZBIÓRKI ŚRODKÓW HIGIENY NA RZECZ

       PLACÓWKI OPIEKUŃCZO-WYCHOWAWCZEJ W BIAŁYSTOKU!

        

      • Biwak w Szkole

      • ​​​​​​​​

            Uczniowie klas VI-VII tak bardzo są ,,związani" ze szkołą, że postanowili spędzić w niej noc:)   Spotkaliśmy się w piątkowe popołudnie i do sobotniego przedpołudnia trwały ,,nocne  atrakcje". Wspólne ognisko uczniom i rodzicom, przygotował tato Kasi, , nauka udzielania pierwszej pomocy pod fachowym okiem ratowników medycznych w którym uczestniczyli rodzice i uczniowie. Od godziny 19 zostaliśmy w szkole tylko my i wychowawczyni . Wręczyliśmy sobie upominki mikołajkowe, z których byliśmy bardzo zadowoleni. Wszystkie zaplanowane na biwak atrakcje tj.( zabawa przy muzyce ,,Mam talent", konkurs plastyczny, rozgrywki sportowe, oglądanie filmu i niekończące się rozmowy  o wszystkim i o niczym ...), udało nam się zrealizować i poznać z zupełnie innej strony niż na co dzień. Niby tylko tyle, ale też ,aż tyle...Wróciliśmy do domów z dobrym humorem
       grającym w duszy i szerokim uśmiechem na twarzy.

      • Próbny Egzamin Ósmoklasisty

      • W dzniach 6 - 8 grudnia 2022 roku w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Załukach odbył się Ogólnopolski Próbny Egzamin Ósmoklasisty z Operonem. Egzamin próbny jest formą przygotowania uczniów do tego, na jakich zasadach odbywa się ten ważny test. To możliwość sprawdzenia w warunkach maksymalnie zbliżonych do tych, które ósmoklasiści będą mieć w maju, jak radzą sobie ze stresem, z zarządzeniem czasem, czy też sprawami technicznymi (uzupełnienie karty odpowiedzi).

        

      • Mikołajki

      •    Z okazji mikołajek 06.12.2022 uczniowie klas 0 – III oraz VI pojechali na wycieczkę do Epi-Centrum Nauki w Białymstoku. Odwiedzili Wystawę Główną, obejmującą kilkanaście stanowisk z dziedzin takich jak: optyka, transport, telekomunikacja, medycyna, automatyka, robotyka, mechanika oraz wiele innych. Na terenie wystawy (około 100 stanowisk doświadczalnych) nie było ustalonych tras zwiedzania, dzięki czemu każdy mógł samodzielnie zdecydować, jaką ścieżką i w jakim tempie będzie się poruszał. Bawiąc się i eksperymentując uczniowie ciekawie spędzili ten dzień, przenieśli się do świata nauki przez doświadczanie.

          Uczniowie klas IV i V wybrali się do kina na film familijny "Wielki zielony krokodyl domowy", natomiast klasy VII i VIII zostały w szkole. Klasa VIII sprawdzała swoje umiejętności i wiedzę na Próbnym Ogólnopolskim Egzaminie Ósmoklasistów z Operonem. Uczniowie, którzy zostali w Szkole razem z wychowawczynią klas VII i VIII miło spędzili czas słuchając świątecznych piosenek i przystrajając salę. 

      • Popołudnie w krainie magii

      • ​​​​​

        

       Hokus pokus, czary mary

       niech się spełnią andrzejkowe czary!

        

          Pewnego listopadowego popołudnia do naszej Szkoły przybyły niesamowite postacie! Odwiedziły nas dobre wróżki z odległej Bajlandii oraz młodzi czarodzieje i czarownice prosto z Hogwartu. Nie zabrakło superbohaterów walczących ze złem i występkiem, Superman i Spiderman przylecieli od razu po udanej akcji ratowania Świata. 

          Andrzejkowa zabawa rozpoczęła gdy wszystkie magiczne stwory dotarły do Szkoły. Uczennice klas V i VI przywitały wszystkich piosenką. Wróżka Sylwiana przepowiadała przyszłość ze swojej magicznej, solnej lampy. Można było skosztować nieziemskich ciasteczek z wróżbami, poznać imię swojej przyszłej sympatii oraz spróbować przepowiedzieć przyszłość przelewając wosk przez dziurkę od klucza. Po wróżbach nadszedł czas na tańce i zabawy przy muzyce. 

          Tegoroczną zabawę andrzejkową będziemy ciepło wspominać.

      • Nietypowa lekcja techniki

      •      25.11.2022r klasa czwarta i piąta i przy okazji 2-3,miały lekcję techniki inaczej niż zwykle... Odwiedzili GCK w Gródku gdzie pani dyrektor Magda Łotysz opowiedziała o wielkiej firmie dziewiarskiej, Karo, która działała przez wiele lat w Gródku i zatrudniała pracowników z całej gminy i nie tylko...​​​​​​

        

       Oprócz tego że uczniowie dowiedzieli się ciekawostek o KARO, odwiedzili także Urząd Gminy w Gródku. Tu zostali przywitani bardzo serdecznie przez baardzo ważne osoby tu pracujące, a mianowicie panią zastępcę wójta Lille Waraksa i panią skarbnik Martę Popławska. Dziękujemy za miłe powitanie i upominki.

      • Wycieczka klas VII i VIII

      •    W czwartek 24.11.2022r. uczniowie klas VII i VIII wybrali się na wycieczkę do Białegostoku. Najpierw udali się do Epi-Centrum Nauki, wyjątkowego i pasjonującego miejsca, w którym nauka spotyka się z zabawą aby rozbudzać kreatywność i ciekawość świata.. Przekraczając progi Epi-Centrum uczniowie przenieśli się do zupełnie innego świata - świata nauki przez doświadczanie. Wystawa Głowna obejmuje kilkanaście obszarów tematycznych i niemal 100 stanowiskach doświadczalnych! Eksperymentując i doświadczając uczniowie mogli sprawdzić i uzupełnić wiadomości nabyte w procesie edukacji szkolnej. Po dwugodzinnej przygodnie z nauką nadszedł czas na odpoczynek, odpoczynek szarych komórek! W tym celu uczniowie wybrali się do Jumper Park Trampolin, gdzie skacząc na trampolinach i pokonując przeszkody eksploatowali mięśnie, dając głowie czas na odpoczynek. Wspólna zabawa wprawiła wszystkich w dobry nastrój i wyzwoliła mnóstwo pozytywnej energii. 

        

        

      • Apel Dziecka

      • Drogi rodzicu, uważnie przeczytaj poniższy apel (prośbę dziecka), zwróć uwagę na płynącą z niego mądrość i postaraj się wdrożyć go w wychowanie własnego dziecka!

        

       Nie psuj mnie

       Dobrze wiem, że nie powinienem mieć tego wszystkiego czego się domagam. To tylko próba z mojej strony.

        

       Nie bój się stanowczości

       Właśnie tego potrzebuję – poczucia bezpieczeństwa.

        

       Nie bagatelizuj moich złych nawyków

       Tylko Ty możesz pomóc mi zwalczyć zło, póki jeszcze jest możliwe.

        

       Nie rób ze mnie większego dziecka niż jestem

        To sprawia, że przyjmuję postawę głupio dorosłą, żeby udowodnić, że jestem duży.

        

       Nie zwracaj mi uwagi przy innych ludziach, jeśli nie jest to konieczne 

       O wiele bardziej przejmuję się tym, co mówisz, jeśli rozmawiamy w cztery oczy.

        

       Nie chroń mnie przed konsekwencjami

       Czasami dobrze jest nauczyć się rzeczy bolesnych i nieprzyjemnych.

        

       Nie wmawiaj mi, że błędy które popełniam są grzechem

       To zagraża mojemu poczuciu wartości.

        

       Nie przejmuj się za bardzo, gdy mówię, że cię nienawidzę

       Czasami mówię to, by przyciągnąć Twoją uwagę.

        

       Nie zrzędź

       W przeciwnym razie muszę się przed Tobą bronić i zrobię się głuchy.

        

       Nie dawaj mi obietnic bez pokrycia

       Czuję się przeraźliwie zawiedziony, kiedy nic z tego wszystkiego nie wychodzi.

        

       Nie zapominaj, że jeszcze trudno mi jest precyzyjnie wyrazić myśli

       To dlatego nie zawsze się rozumiemy.

        

       Nie sprawdzaj z uporem maniaka mojej uczciwości

       Zbyt łatwo strach zmusza mnie do kłamstwa.

        

       Nie bądź niekonsekwentny

       To mnie ogłupia i tracę całą swoją wiarę w ciebie.

        

       Nie odtrącaj mnie, gdy dręczę Cię pytaniami

       Może się wkrótce okazać, że zamiast prosić Cię o wyjaśnienia, poszukam ich gdzie indziej.

        

       Nie wmawiaj mi, że moje lęki są głupie

       One po prostu są.

        

       Nie rób z siebie nieskazitelnego ideału

       Prawda na twój temat byłaby w przyszłości nie do zniesienia.

        

       Nie wyobrażaj sobie, że przepraszając mnie stracisz autorytet

       Za uczciwą grę umiem podziękować miłością, o jakiej Ci się nie śniło.

        

       Nie zapominaj, że uwielbiam wszelkiego rodzaju eksperymenty

       To po prostu mój sposób na życie, więc przymknij na to oczy.

        

       Nie bądź ślepy i przyznaj, że ja też rosnę

       Wiem jak trudno dotrzymywać mi kroku w tym galopie, ale zrób co możesz, żeby się udało.

        

       Nie bój się miłości

       Nigdy.

        

        

        

        

       Apel Twojego Dziecka inspirowany jest tekstami Janusza Korczaka, lecz nie jest on jego autorem.

       Tekst został opublikowany w Polsce przez Katedrę Psychologii Rozwojowej KUL, i był tłumaczeniem anonimowej broszury-ulotki przywiezionej ze Stanów Zjednoczonych w latach 80-tych, przez prof. Czesława Walesę.

        

      • Dzień Praw Dziecka

      •      Janusz Korczak powiedział kiedyś „nie ma dzieci są ludzie”. I to jest prawda. „Dziecko to także człowiek tylko, że jeszcze mały…”. Przecież każdy dorosły kiedyś również był dzieckiem. Tak więc, podobnie jak każdy dorosły, dziecko jest właścicielem pewnych praw i wolności. Nazywają się one prawami człowieka. Źródłem tych praw jest godność człowieka, zwana również człowieczeństwem.
            Ale to wszyscy dorośli powinni brać udział w rozwoju umysłowym i fizycznym dziecka, gdyż dzieci są największym bogactwem każdego społeczeństwa i w przyszłości to one będą decydowały o swojej wspólnocie, państwie, globie. Należy je więc bardzo dobrze do tej roli przygotować. Ma to robić rodzic, nauczyciel, lekarz, policjant, polityk itd.
            Dziecko nie jest własnością dorosłych. Jest słabsze od dorosłych, dlatego też musi posiadać dodatkową ochronę przed siłą dorosłych. Taką ochronę dają im prawa dziecka zapisane w Konwencji o prawach dziecka. Konwencja zobowiązuje państwo i dorosłych do szczególnego traktowania dzieci.


       Prawa dziecka, podobnie jak prawa człowieka podzielone są według kategorii na prawa:

       • osobiste, umożliwiające rozwój dziecka. Są to: prawo do życia, prawo do tożsamości, prawo do rozwoju, prawo do wychowania w rodzinie, prawo do wyrażania własnych poglądów, prawo do informacji;
       • polityczne lub publiczne, dzięki którym dziecko wyraża swoje poglądy i uczestniczy w życiu swojej grupy, społeczności, państwa. Są to prawa: prawo do wyrażania własnych poglądów, prawo do uczestniczenia w stowarzyszeniach;
       • socjalne, które są obowiązkami państwa i dorosłych do stworzenia odpowiednich warunków do rozwoju umysłowego i fizycznego dziecka. Są to: prawo do godnych warunków życia i odpowiedniego poziomu życia, prawo do opieki zdrowotnej, prawo do odpoczynku;
       • ekonomiczne, umożliwiające dziecku przygotowywanie się do niezależności materialnej od innych. Najważniejszym jest prawo do nauki; ponadto ochrona prawa pracy podejmowanej, czy to w ramach obowiązku nauki czy wakacyjnego zarobku.

       Uczniowie naszej szkoły na dzisiejszych warsztatach przypominali prawa dziecka zapisane w Konwencji śpiewając piosenkę o prawach dziecka .Niektóre z praw przedstawili w wersji graficznej, obejrzeli film edukacyjny ,,Co to są prawa dziecka?’’, recytowali wiersze dotyczące omawianej tematyki. Podsumowaniem zespołowej pracy była piosenka ,, Dzieckiem bądź jak najdłużej’’ i pamiętaj o jednym obowiązku którym
       jest ,,posłuszeństwo’’.

      • Pamiętamy o tych, którzy odeszli

      •  

            W Dzień Zaduszny uczniowie klasy 6 udali się na cmentarz w Królowym Moście, gdzie modlili się i palili znicze przy grobie pomordowanych mieszkańców wsi Popówka oraz przy grobie mamy naszej uczennicy. Był to czas refleksji, zadumy oraz wspomnień o tych, którzy odeszli...

        

       "Umarłych wieczność dotąd trwa,

       dokąd pamięcią się im płaci.

       Chwiejna waluta. Nie ma dnia,

       by ktoś wieczności swej nie tracił." 

                                        Wisława Szymborska

        

        

        

      • Obchody Święta Niepodległości

      •    W roku 2022 obchodzimy 104 rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę po 123 latach niewoli. Uczniowie klas IV - VIII pod okiem pani Iwony przygotowali krótkie przedstawienie, a młodsi koledzy zaśpiewali piękne pieśni niepodległościowe. Całą uroczystość rozpoczęliśmy o 11:11 odśpiewaniem "Mazurka Dąbrowskiego" w ramach akcji MEN "szkoła do hymnu".

      • Dzień Edukacji

      • Rozpoczęcie nauki w szkole jest ważnym wydarzeniem w życiu dziecka, jak i jego Rodziców.

       13 października 2022 r. uczniowie klasy pierwszej Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Załukach złożyli uroczyste ślubowanie.

       Zanim Wojtek i Grzegorz zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej musieli przedstawić to, czego już się w szkole nauczyli. W świat nauki wprowadziły ich narrator – Paulina i gospodyni - Agata. Pierwszaków w śpiewaniu piosenek wsparli koleżanki i koledzy z klasy 0.

       Kulminacyjnym momentem uroczystości było złożenie przysięgi uczniowskiej. Po ślubowaniu Pani Dyrektor symbolicznym ołówkiem pasowała na ucznia. Na pamiątkę pierwszoklasiści otrzymali dyplomy, upominki od szkoły oraz od Rodziców. Przyrzeczenie złożyli również Rodzice, którzy obiecali wspierać swoje dzieci w procesie edukacji.

       Pani Dyrektor życzyła najmłodszym satysfakcji ze zdobywania wiedzy oraz dużo radości w każdym dniu nauki.

       Po pasowaniu Pierwszoklasiści udali się do klasy na poczęstunek przygotowany przez Rodziców.

       Rodzicom gratulujemy wspaniałych pociech, a Pierwszakom życzymy wielu sukcesów w murach naszej szkoły. Niech nigdy Was nie opuszcza zapał do nauki.