• Aktualności

          • W Załukach się plecie
            • W Załukach się plecie

            • Pająki, anioły, świąteczne ozdoby- to tylko niektóre przedmioty które można wykonać ze słomy!

              21grudnia 2018 r. w naszej szkole odbyły się warsztaty robienia białoruskich ozdób świątecznych. Na Podlasiu do tej pory zachowało się tradycyjne rzemiosło związane z obróbką słomy. W naszym szkole gościliśmy Zoję Majstrowicz z miejscowości Reduty w gminie Orla. Pani Zoja to artystka ludowa, poetka, miłośniczka i zbieraczka miejscowego folkloru, instruktor i specjalista w dziedzinie słomianego rękodzieła. Pani Zoja spisuje miejscowy folklor śpiewany. Pisze również poezję i bajki. Tematem utworów jest głownie natura i tradycja ludowa. Pisze głównie w języku białoruskim.

              Uczniowie podczas warsztatów wyplatania ze słomy zdobyli konkretne umiejętności i miło spędzili czas przy pracy własnych rąk! Każdy uczeń wyplótł własny słomiany przedmiot.Pracę umilały autorskie wiersze recytowane przez Panią Zoję, oraz piosenki naszych uczniów, którzy w taki sposób podziękowali naszemu gościowi.

              Dzięki Pani Zoji plecionkarstwo żyje na Podlasiu. Zachowuje dla nas tradycję i mądrość przekazywaną przez pokolenia. Nauczyła nas rzemiosła, które zanika.

              Wyniki naszej pracy można oglądać w szkolnym kąciku regionalnym. Zapraszamy

          • Wigilia Szkolna
            • Wigilia Szkolna

            • W tym roku szkolnym po raz 10 juz zorganizowaliśmy jasełka szkolne i wigilię.

              Tym razem było zupełnie inaczej. Wszystko było inne. Nie było już tłumu zaproszonych gości, nie było stresu przed występami, nie było bieganiny żeby każdy miał strój, nie było stu prób, aby wyszło perfekcyjnie. Szkoła była ozdobiona ale delikatnie i jak zwykle wyszło przepięknie.

              Zabrakło tego wszystkiego ale nie zabrakło cudownej atmosfery. Juz od rana kuchnia była zajęta i rozchodziły się wspaniałe zapachy. Czuliśmy się jak w domu przed wigilją. Każda klasa przygotowała kolędy i potrawy na stół wigilijny. Przy akompaniamencie pianina zaśpiewaliśmy "Cichą noc" w języku polskim, angielskim, białoruskim, esperanto.

              Obejrzeliśmy film przygotowany przez p.Małgorzatę Wirkowską, w  którym dzieci wypowiadały się na temat Świąt. 

              Przedszkolaki zaśpiewały piękną świąteczną piosenkę, a klasy 1-3 wystąpiły z krótką inscenizacją o aniołach i dzieciach zabieganych izapracowanych w świątecznym czasie.

              To było magiczne popołudnie. Życzymy więc Magicznych Świąt.

          • Straż graniczna
            • Straż graniczna

            •        W ramach zajęć z doradztwa zawodowego uczniowie klas 7 i 8 z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Załukach wybrali się do Placówki Straży Granicznej w Bobrownikach.

              Pierwszą rzeczą, która rzuciła się w oczy to ogromny ruch TiRów. Po doliczeniu do 100 przestaliśmy liczyć. To była bardzo długa kolejka, której końca nie było widać. 

              Następnie pasem dla VIPów dotarliśmy do celu. Mnóstwo samochodów, ludzi, robót drogowych i ogólnie widoczny duży ruch. Ciągle coś się działo. A to samolot, a to helikoter, a to syrena rentgena do TIRów.

              Pracownik SG st. sierż. sztab. Jan Łotysz oprowadził nas po placówce i dowiedzielismy sie mnósto informacji dotyczących pracy Staży Granicznej. Zobaczylismy w akcji psa wykrywającego materiały wybuchowe oraz widzieliśmy inne psy, mi.in. psa tropiącego, psa wykrywającego narkotyki czy psa patrolowo - obronnego (ten był najgroźniejszy).

              Zobaczyliśmy tzw. "jamę"- czyli miejsce szczegółowej kontroli pojazdów, tzw. "zatrzymankę"- czyli coś na kształt aresztu z celami. 

              Technik kryminalistyi pokazał nam jak się pobiera odcisk dłoni, a nawet opowiedział o czymś takim jak ślad biologiczny, czy np zapach przechowywany w słoiku. (kolejny ciekawy zawód)

              Widzieliśmy jak wygląda kontrola paszportowa i zczytywanie odcisków palców, co było nieco stresujące. 

              Na zakończenie obejrzeiśmy film prezentujący pracę Strazników Granicznych.

              Poznaliśmy równiez różnicę pomiędzy służba celną i pracą celnika, a strażą graniczna i pracą strażnika granicznycznego. Pierwsi pilnują czy zostało zapłacone cło i czy przejeżdzający nie posiadaja niczego nielegalnego. Drudzy pilnują granic, ruchu granicznego i patrolują granicę. 

              Podpytywaliśmy o zarobki w straży granicznej i być może ktoś sie kiedyś skusi. W końcu do domu blisko będzie....

          • Dni Zamenhofa w Białymstoku
            • Dni Zamenhofa w Białymstoku

            • XIX Białostockie Dni Zamenhofa

              W miniony weekend odbyły się XIX Białostockie Dni Zamenhofa, podczas których upamiętniono 159. rocznicę urodzin twórcy międzynarodowego języka esperanto - Ludwika Zamenhofa. Podczas uroczystych obchodów można było obejrzeć wystawy, porozmawiać o literaturze, posłuchać muzyki, a także wysłuchać prelekcji esperantystów, którzy przyjechali na święto języka esperanto z całego świata.

              Na zaproszenie Białostockiego Towarzystwa Esperantystów, Białostockiego Ośrodka Kultury – Centrum im. Ludwika Zamenhofa oraz Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego, dzieci uczestniczące w zajęciach Koła Języka Esperanto, prowadzonego przez Iwonę Kondraciuk w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Załukach, zaprezentowały krótkie przedstawienie pt. „Esperancka gramatyczka”.

              Następnie młodzi artyści zaśpiewali pieśń pt. „Ekfloretis blanka roza floro” oraz kolędę „Paca nokt’ ”. Po występie wszyscy otrzymali drobne upominki, a publiczność nagrodziła młodych artystów gromkimi brawami. Dzieci udowodniły, że nauka języka esperanto daje radość.

              XIX Białostockie Dni Zamenhofa obyły się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku.

              Więcej informacji dot. XIX Białostockich Dni Zamenhofa można znaleźć pod adresem https://espero.bialystok.pl/pl/xix-bialostockie-dni-zamenhofa/

              Autorką zdjeć jest p. Nina Pietuchowska.

          • Warsztaty Świąteczne
            • Warsztaty Świąteczne

            • Każdy z nas chce zdążyć wysłać piękne pocztówki na Święta i udekorować dom jeszcze przed Bożym Narodzeniem. W tym celu uczniowie i nauczyciele z Niepublicznej szkoły Podstawowej w Załukach zorganizowali warsztaty świąteczne. 

              Wykonywaliśmy misternie zdobione i pieknie pachnące stroiki (suszony anyż i pomarańcza), słoiczki - świeczniki, kartki świąteczne. Wszystkie stworzone rzeczy zostaną wystawione na kiermasz.

              Dodatkowo, jak co roku Samorząd Uczniowski będzie sprzedawać kartki świąteczne, bileciki na prezenty i naklejki z wydawnictwa "Artystów malujących stopami i ustami" AMUN.

              Zapraszamy do zakupu.

          • Wyloguj się
            • Wyloguj się

            • Przedstawiciele "Zielonej Szkoły Supraśl" przyjechali do nas z profilaktycznym programem przez muzykę "Wyloguj się".

              Program zbudowany był na bazie audycji muzycznej w trakcie której prezentowano instrument muzyczny, przy okazji wprowadzając uczestników w żywiołową atmosferę spotkania.

              Poprzez muzykę, ruch, oraz grę na instrumentach nasze dzieci i młodzież poznali alternatywne sposoby spędzania czasu wolnego, ale przede wszystkim zobaczyli jak zapobiega uzależnieniu od Internetu czy gier komputerowych.

              Dowiedzieli się w  niezwykle praktyczny jak reaguje organizm osoby uzależnionej od multimediów (np. nieprzespana noc przed monitorem). Przeprowadzono ćwiczenia przy użyciu specjalistycznych gogli, których założenie skutkuje: brakiem koncentracji, spowolnieniem czasu reakcji na bodźce wzrokowe, podwójnym widzeniem, myleniem kierunków, pogorszeniem koordynacji ruchowej.

              Przy spotkaniu cały czas towarzyszyły uśmiechy co oznacza, że forma takich zajęć była dla jak najbardziej pozytywna. Podczas gry konkursowej „Jaka to melodia” nasi zawodnicy pokazali skupienie, koncentrację i ducha walki.

              Na koniec wyciągali wnioski i przedyskutowali zajęcia.

               

          • Zajęcia sportowe w Białymstoku
            • Zajęcia sportowe w Białymstoku

            • 04.12.2018 uczniowie klas I-III wraz z wychowawczyniami wybrali się na mikołajkową wycieczkę do Białegostoku. Rozpoczęliśmy od zajęć na strzelnicy sportowej „Kaliber”. Strzały z broni pneumatycznej bardzo się spodobały. Mimo początkowych kilku niepowodzeń, dzieci świetnie sobie radziły. Wierzymy, że zostały odkryte talenty strzeleckie.

              Następnie udaliśmy się do centrum wspinaczkowego ’”Flash”, gdzie wspaniale spędziliśmy czas. Jest to miejsce pełne pasji, Mnóstwo ścianek i  tras wspinaczkowych na każdy poziom zaawansowania, zapewniło wspinanie, jak i dużo dobrej zabawy. Zmierzyliśmy się z wysokością, sprawdziliśmy swoje sportowe umiejętności.

              Zmęczeni. ale szczęśliwi wróciliśmy do Załuk.

          • Ozdoby pierniczki z masy solnej
            • Ozdoby pierniczki z masy solnej

            • Dzieci z Klubu Młodego Kucharza pod opieką p. Sylwii Radel przygotowywały ozdoby - pierniczki z masy solnej i  dowiedziały się jak naturalnie barwić ciasto: za pomocą kakao, papryki słodkiej i kurkumy. Ozdoby wyglądają jak prawdziwe, smakowite pierniczki i nie jeden prawie sie skusił, żeby spróbować.  

              Cała szkoła czuła ten pyszny zapach, a potem wiadomość - to nie do jedzenia..... Za to do powieszenia, ale najpierw na sprzedaż na naszym kiermaszu.

               

          • Mikołajki
            • Mikołajki

            • 6 grudnia w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Załukach obchodziliśmy Dzień Mikołajowej Czapki. Wszyscy chętni uczniowie i pracownicy szkoły przyszli ubrani w czerwone czapki.

              W ten szczególny dzień w roku zwitał św. Mikołaj i wraz z pomocnicą Julią obdaroał wszystkich słodkim poczęstunkiem. Chętne grzeczne dzieci mogły usiąść Mikołajowi na kolanach. 

              Było miło, sympatycznie, czerwono i słodko.

          • Wojewódzki Przegląd Pieśni Patriotycznych
            • Wojewódzki Przegląd Pieśni Patriotycznych

            • 8 listopada 2018r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Białymstoku odbył się Wojewódzki Przegląd Pieśni Patriotycznych. patronem honorowym wydarzenia był Prezydent Miasta Białegostoku.

              Z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Załukach godną reprezentantką była Katarzyna Radel z kl.VI, która pod opieką p. Doroty Tymińskiej przygotowała utwór "Kujawiak leśny".

              Po prezentacji utworów w każdej grupie wiekowej wręczono pamiątkowe statuetki.