• Aktualności

     • Projekt "Z kuchni Prababuli" rok 2014
      • Projekt "Z kuchni Prababuli" rok 2014

      • Stowarzyszenie „Załuki nad Supraślą” wspierając działania i inicjatywy promujące Gminę Gródek i jej dziedzictwo kulturowe w sferze kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji zakończyło realizację projektu „Z kuchni prababuli”.

       Projekt miał na celu poznanie tradycji kuchni naszego regionu. Przekazanie młodszemu pokoleniu zwyczajów i tradycji kulinarnej oraz zachęcanie rodzin do wykorzystywania przepisów w zdrowym żywieniu. Nauczyciele i uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Załukach podczas pracy nad projektem nawiązali również współpracę z Kołem Gospodyń Wiejskich. Nadrzędną potrzebą było ocalenie od zapomnienia dawnej tradycyjnej kuchni naszego regionu; uświadomienie dzieciom, iż z prostych, ekologicznych produktów można sporządzić smaczne, pożywne i tanie posiłki. Rodziny będą przygotowywały potrawy według receptury naszych prababć. Podczas zajęć z projektu uczniowie i nauczyciele przygotowali przepisy wykorzystane poczas spotkań. Zebrano je w postaci broszurki. 

     • Ślubowanie Pierwszoklasistów
      • Ślubowanie Pierwszoklasistów

      • Rozpoczęcie nauki w szkole jest ważnym wydarzeniem w życiu  dziecka, jak i jego rodziców.

       18 października 2018 r. uczniowie klasy pierwszej Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Załukach wybrali się w Podróż w cudowny świat nauki” i złożyli uroczyste ślubowanie.

       Na początek głos zabrała Pani Dyrektor Irena Suprun, która życzyła najmłodszym satysfakcji ze zdobywania wiedzy oraz dużo radości w każdym dniu nauki. Kilka ciepłych słów skierowała również do uczniów prezes Stowarzyszenia „Załuki nad Supraślą” p. Irena Koronkiewicz.

       Zanim pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej musieli przedstawić to, czego już się w szkole nauczyli. W świat nauki wprowadziły ich krasnoludki i czarownica (uczniowie klasy V). Pierwszaki z zaangażowaniem recytowały wiersze, tańczyły, śpiewały piosenki w języku polskim, angielskim i białoruskim.

       Kulminacyjnym momentem uroczystości było złożenie  przysięgi uczniowskiej. Po ślubowaniu Pani Dyrektor symbolicznym ołówkiem pasowała wszystkich na ucznia. Na pamiątkę uroczystości wszyscy pierwszoklasiści otrzymali dyplomy, birety oraz upominki od szkoły, stowarzyszenia i rodziców. Przyrzeczenie złożyli również rodzice, którzy obiecali wspierać swoje dziecko w procesie edukacji.

       Po pasowaniu Pierwszoklasiści udali się do klasy na poczęstunek przygotowany przez rodziców.

       Rodzicom gratulujemy wspaniałych pociech, a Pierwszakom życzymy wielu sukcesów w murach naszej szkoły. Niech nigdy Was nie opuszcza zapał do nauki.

        

     • Próbny alarm i ewakuacja
      • Próbny alarm i ewakuacja

      • W dniu 16.10.2018 w naszej szkole przeprowadzono próbny alarm przeciwpożarowy i ewakuację.

       Oto procedury postępowania w przypadku pożaru:

       KROK 1

       Osoba wyznaczona przez dyrektora używa odpowiedniego sygnału oznaczającego konieczność ewakuacji.

       KROK 2

       Wszystkie osoby znajdujące się w budynku szkolnym opuszczają go we właściwym porządku (ustalonym w instrukcji, a zależnym od konstrukcji budynku).

       KROK 3

       Nauczyciele muszą:

       1. znać stan liczebny klasy, z którą odbywają lekcję,
       2. zabrać ze sobą dziennik lekcyjny,
       3. zadbać o przestrzeganie przez uczniów zasad ewakuacji określonych w instrukcji, np.:

       KROK 4

       Kolejność opuszczania sali - najpierw osoby znajdujące się najbliżej drzwi wejściowych do sali, potem uczniowie z kolejnych ławek, aż do znajdujących się najdalej od wejścia,

       • kolejność opuszczania piętra - na schody wchodzą najpierw uczniowie  klasy z sal będących najbliżej schodów, następnie z położonych dalej, aż po najbardziej odległe od schodów,
       • kolejność opuszczania budynku szkolnego - zaczynając od najniższych pięter,

       KROK 5

       Nauczyciel/opiekun musi:

       1. uformować grupy ewakuacyjne na korytarzach i sprawować opiekę nad uczniami, z którymi prowadzili zajęcia dydaktyczne,
       2. sprawdzić czy wszyscy opuścili pomieszczenie,
       3. wskazać dzieciom kierunek ruchu oraz określić miejsce zbiórki,
       4. zadbać, aby uczniowie udali się we właściwym kierunku - wyznaczonego miejsca zbiórki,
       5. zadbać, aby wszyscy uczniowie dotarli do wyznaczonego miejsca,
       6. nie dopuścić do powstania paniki wśród uczniów ani lekceważenia sytuacji.

       KROK 8

       Dyrektor szkoły nadzoruje i koordynuje przebieg ewakuacji i przyjmuje od wszystkich nauczycieli raport dotyczący zgodności liczebnej obecnych na lekcji i doprowadzonych w wyznaczone miejsce uczniów.

     • Konkurs recytatorski poezji patriotycznej
      • Konkurs recytatorski poezji patriotycznej

      • Dnia 05.10.2018 r. na sali konferencyjnej Gminnego Centrum Kultury w Gródku odbył się Konkurs Poezji Patriotycznej, którego organizatorami były Biblioteka Publiczna w Gródku i Filia Biblioteczna w Załukach.

       Udział w konkursie wzięły dzieci i młodzież w wieku 9-14 lat ze Szkół Podstawowych w Gródku i Załukach. Każdy z uczestników przygotował i recytował wiersz o tematyce patriotycznej. W komisji zasiadło jury: Pani Elżbieta Mieleszko-Jarocka – kierownik Biblioteki Publicznej w Gródku, Pani Anna Kondratowicz- bibliotekarz Biblioteki Szkolnej w Gródku, Pani Iwona Kondraciuk – polonista Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Załukach.

       Przy ocenie brano pod uwagę dobór i rozumienie tekstu, kulturę słowna, poprawność wypowiedzi, dykcję, opanowanie tekstu oraz ogólny wyraz artystyczny. Każdy z uczestników konkursu otrzymał słodki upominek, natomiast odczytanie wyników i rozdanie nagród odbędzie się w listopadzie, na uroczystej gali z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

     • Jubileusz 10-lecia
      • Jubileusz 10-lecia

      • 12 października 2018 roku odbyła się uroczystość obchodów 10-lecia istnienia Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Załukach.

       Uroczystość rozpoczęto od powitania w języku angielskim, esperanto, białoruskim i rosyjskim.

       Pani dyrektor przywitała przybyłych gości i podziękowała za przybycie oraz podniesienie rangi naszej uroczystości.

       Przygotowana  multimedialna prezentacja zaprezentowała historię szkoły poprzez Jubileuszowe Specjalne Wydanie Wiadomości z Załuk poprowadzone przez TVP ZAŁUKI. W rolę prezenterów telewizyjnych wcielili się uczniowie.

       Jak w kalejdoskopie przebyliśmy krótką podróż przez poprzednie 10 lat począwszy od 2008r.

       Wspominaliśmy ważne wydarzenia na świecie oraz w Polsce, a także to, co ważnego wydarzyło się w Niepublicznej Szkole w Załukach: m.in. wizyty ważnych gości, ciekawe wycieczki, wysokie miejsca w konkursach i inne osiągnięcia, ważne uroczystości w życiu szkoły.

       Obejrzeliśmy filmiki, które odgrzebano z różnych zapomnianych już źródeł i można było powspominać m.in. pochód orkiestry 5 lat temu na otwarcie szkoły, tańce i wygibasy w centrum w Rozłogach podczas warsztatów dla uczniów (niektórzy z nich zmienili się nie do poznania).

       Zaprezentowano film przygotowany przez p. Ulę Szubzda, a nagrany przy pomocy Białoruskiego Radia - Racja. Obejrzeliśmy wypowiedzi absolwentów wspominających naszą szkołę i łezka zakręciła się w oku. Uczniowie po latach docenili trud i poświęcenie nauczycieli oraz w pozytywny sposób wspominali tych najbardziej wymagających pedagogów.

       CHÓR poprowadzony przez p. Dorotę zaśpiewał nasz pierszy hymn "Juz myśleliśmy, że koniec".

       Wystąpiły dzieci z Punktu Przedszkolenego w Załukach pod kierunkiem p. Kasi.

       Slajdy z informacjami przeplatane były występami dzieci, które za pomocą krótkich wierszyków przybliżyły wydarzenia ze szkoły na przestrzeni poprzednich 10 lat.

       Odwiedziła nas również nasza była uczennica Malwina, która zaśpiewała zwycięzką piosenkę z Konkursu Pieśni Patriotycznych „Jest takie miejsce, taki kraj”.

       Kulminacyjnym punktem było rozdanie Oscarów, gdzie nagrody otrzymały osoby związane ze szkołą od początku istnienia oraz te, które przez lata pracy przysłużyły się sukcesom naszej szkoły.

       W kategorii Dyrektor Roku: Oscara otrzymała p. dyrektor Irena Suprun. Pania dyrektor doecniliśmy za całokształt twórczości.

       W kategorii Założyciel Roku: Oscara otrzymała p. Irena Koronkiewicz. Panią prezes doceniliśmy za to, że przyczyniła się do założenia szkoły oraz za to.

       W kategorii  Super Nauczyciel: p.  Ewa Popławska, p. Olga Stocka, p. Dominika Citowicz, p. Iwona Lech, p. Maria Panasewicz – Dubicka, p. Elżbieta Romańczuk, p. Sylwia Radel

       Przyjaciel Szkoły: p. Lucja Orzechowska, wójt Wiesław Kulesza,  p. Monika Ratyńska, p. Justyna Radel, p. Piotr Liszyk, p. Bogdan Lech

       Super Pracownik: p. Anna Filipczuk

       Super Księgowa: p. Halina Mińczuk

       Już 10 lat minęło, jak 1 dzień. Na kolejne tyle szykujcie się!!!

     • Pokaz historyczny "Ku Niepodległej"
      • Pokaz historyczny "Ku Niepodległej"

      •      W ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Załukach odbyła się prezentacja historyczna „Ku Niepodległej”.

       Była to żywa lekcja historii. Przeprowadzili ją członkowie z Grupy Artystycznej „Rekonstrukto”. Panowie zaprezentowali program artystyczny przedstawiając  walkę Polaków o wolność podczas Insurekcji Kościuszkowskiej, Powstania Listopadowego i Powstania Styczniowego.

       Zaprezentowali również broń i umundurowanie żołnierzy polskich z przełomu XVIII i XIX wieku, stroje z epoki (szwoleżera, powstańca, kosyniera, oficera I Brygady Legionów Polskich), kolekcję replik broni używanych przez powstańców i w I wojnie światowej, ekwipunek i uzbrojenie żołnierzy.

            Dzieci i młodzież dowiedzieli się jakimi cechami musieli odznaczać się  polscy patrioci walczący o wolność ojczyzny. Prowadzący przedstawili również postać wielkiego Polaka z tamtych czasów- marszałka Józefa Piłsudskiego.

          Najciekawszym elementem była walka szablami, opatrywanie rannego, oglądanie broni i przymierzanie czapek. Wszyscy świetnie się bawili, a przy okazji poznali historię Polski z tamtych trudnych dla czasów, kiedy Polacy walczyli o niepodległość.

     • Wybory do Samorządu Uczniowskiego
      • Wybory do Samorządu Uczniowskiego

      • We wrześniu odbyły się parlamentarne wybory do Samorządu Uczniowskiego. W tym roku startowały same dziewczęta z kl. V-VIII. 

       Kandydatki wykonały plakaty wyborcze oraz zaprezentowały swoje propozycje wyborcze 

       W wyniku głosowania skład SU na rok szkolny 2018/2019 wyglada następująco:

       Przewodnicząca: Julia Grześ kl. VII

       Zastępca: Oliwia Koronkiewicz kl. V

       Sekretarz: Katarzyna Radel kl. VI

       Sekcja plastyczno - techniczna: Marysia Jakimiec kl. VIII i Klaudia Andrzejczyk kl. V

        

     • Elementarz Młodego Patrioty
      • Elementarz Młodego Patrioty

      • Gościliśmy w szkole Teatr Profilaktyczny Edukacja i Animacja „MAGIK”  z przedstawieniem "Elementarz Młodego Patrioty".

       Jest to spektakl opowiadający o perypetiach małej Zosi, która z niezdyscyplinowanego urwisa zmienia się w patriotkę, zafascynowaną historią własnego narodu i jego wielkimi bohaterami. Na zmianę postawy w zachowaniu Zosi mają wpływ przygody, w których dziewczynka spotyka postacie historyczne zasłużone dla ojczyzny. Kontakt z wielkimi bohaterami narodowymi, a także przypomnienie w sposób barwny i ciekawy sposób ważnych momentów z historii Polski wzbudza u Zosi miłość do Ojczyzny, a także chęć służenia jej z oddaniem. 

                 Główna bohaterka, współczesna dziewczynka, a przez to tak bliska dzisiejszym dzieciom niewątpliwie przyczyni się do pogłębienia ich świadomości narodowej, która powinna być kształtowana już od najmłodszych lat, a także zachęci do poznawania bogatej historii Polski. 

                 Spektakl charakteryzował się zaskakującą akcją, dialogiem z publicznością, a także wieloma śmiesznymi sytuacjami, co sprawiło, że było przystępne i interesujące, a zarazem posiadało ważne przesłanie, którym jest pielęgnacja tożsamości narodowej. 

     • Warsztaty historyczne w Muzeum Wojska Polskiego
      • Warsztaty historyczne w Muzeum Wojska Polskiego

      • Dnia 19 września 2018 r. uczniowie klasy VIII  wybrali się na wycieczkę edukacyjną do Białegostoku. Celem jej było obejrzenie filmu „ Dywizjon 303 – historia prawdziwa” oraz udział w warsztatach „ Polska międzywojenna” w Muzeum Wojska”.
       Dywizjon 303” opowiada prawdziwą historię polskich asów przestworzy, którzy – początkowo niedoceniani i wyśmiewani – ostatecznie stali się legendą. Twórcami filmu są Wiesław Saniewski i Denis Delić.
       Do zrealizowania go zainspirowała ich książka Arkadego Fiedlera o Dywizjonie 303. W obsadzie znaleźli się m.in. Piotr Adamczyk (Witold Urbanowicz) i Maciej Zakościelny (Jan Zumbach), a także Antoni Królikowski (Witold "Tolo" Łokuciewski), Krzysztof Kwiatkowski (Mirosław "Ox" Ferić)  i Jan Wieczorkowski (Ludwik Witold Paszkiewicz). Film na naszych uczniach wywarł  wielkie wrażenie.

       Na warsztatach historycznych z kolei uczniowie dowiedzeili się różnych faktów histyrycznych. Kiedy Polska odzyskała niepodległość po 123 latach, nie było osoby, która pamiętałaby jak to jest żyć w wolnym kraju. Politycy, urzędnicy, dyplomaci czy wojskowi wnieśli kapitał swoich doświadczeń zdobywanych w trzech różnych państwach, mających zupełnie różne rozwiązania prawne i organizacyjne. Wielkim wyzwaniem stało się zbudowanie na tym fundamencie wspólnych, jednolitych rozwiązań – nowego państwa. Młodzież poznała sylwetki najważniejszych polityków – żołnierzy z tego okresu, którzy kierowali polską polityką zagraniczną. Następnie każdy z uczestników warsztatów wykonał własną mapę, która przedstawia system sojuszy II RP.

       Odniesienie do podstawy programowej:-wznoszenie państwowego gmachu II Rzeczpospolitej: uczeń przedstawia główne kierunki polityki zagranicznej II RP (system sojuszy i politykę równowagi).

     • Sprzątanie świata
      • Sprzątanie świata

      • Głównym celem akcji „Sprzątanie świata” było rozbudzenie świadomości ekologicznej uczniów i odpowiedzialności za środowisko naturalne. Idea rozumiana jest jako łańcuch działań, którego początkiem jest tworzenie odpadów, ich selektywna zbiórka i kończący ją recykling.

       To także zachęta do działań na rzecz ochrony środowiska oraz poszanowania zasobów naturalnych i racjonalnej gospodarki odpadami.
        Akcja miała również na celu pokazać uczniom, że rozwiązaniem problemu zaśmieconego środowiska nie jest tylko coroczna zbiórka śmieci, lecz głównie zmiana nawyków w codziennym życiu, unikanie tworzenia odpadów oraz odpowiednie gospodarowanie nimi.


       20 i 21 września uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Załukach, zaopatrzeni w worki na zbiórkę śmieci i jednorazowe rękawice, już po raz kolejny uczestniczyli w akcji ekologicznej „Sprzątanie świata”.
       Akcję rozpoczęto pogadanką na temat zasad bezpieczeństwa oraz głównych celów akcji.
        Wszystkie klasy pozytywnie zmotywowane szczytnym celem, miały wyznaczone tereny, które solidnie posprzątano. Klasy I-III sprzątały teren szkoły, w tym boisko i plac zabaw. Klasy IV-VIII zajęły się poboczami drogi w kierunku Sofipola. Dzięki pięknej, słonecznej pogodzie akcja przebiegła bardzo szybko i sprawnie,
       a efekty pracy wszystkich uczniów były zadowalające. 
       Najwięcej śmieci zebrali uczniowie klas IV-VIII. Były to głównie: papier, plastik (różnego rodzaju i wielkości torebki, butelki), szkło (głównie butelki) i puszki aluminiowe. Worki ze śmieciami zostały zebrane w wyznaczonych miejscach.
       Wszyscy uczestnicy tegorocznej akcji „Sprzątania świata” wyrazili nadzieję, iż ich praca nie pójdzie na marne, a kolejna będzie mniej obfita w porozrzucane śmieci. Czynny udział w akcji dał im do zrozumienia, że należy dbać o swoje środowisko, 
       o czystość otoczenia i jakie mogą być negatywne skutki zaniechania tych działań w przyszłości.

       Klasay 1-3 tak opisały swoja akcję:

       Słoneczko na niebie świeci

       Idą w wioskę sprzątac dzieci.

       Po chodniku i boisku

       Dziarsko przedszkolaki kroczą

       Za nimi uczniowie 1,2,3 klasy

       Z Niepublicznej Szkoły Same ananasy.

       Cztery worki pełne smieci

       Nazbierały nasze dzieci.

       Jest juz pieknie i czyściutko

       Więc do szkoły wracamy szybciutko.

     • Logic Room
      • Logic Room

      • Uczniowie Klasy VII (niestety w niepełnym składzie) wybrali się na wycieczkę do Białegostoku. Obejrzeli przepiękny "Dywizjon 303 - Historia Prawdziwa", a po seansie udali się do Logic Room. Jest to nowa forma rozrywki. To gra akcji na żywo, którą przeniesiono np. z filmów i komputerów do realnego świata. 

       Uczniowie zostali zamknięci w pokoju, w którym rozwiąywali zagadki. Szukali przedmiotów, składali elementy jak puzzle, aby ostatecznie z niego uciec. 

       Gracze mieli na to 60 minut. Udało im sie to w ostatnich sekundach. Stres, napięcie, nerwy ale jednoczesnie świetna zabawa.

     • Wycieczka klas 1-3 do Białegostoku
      • Wycieczka klas 1-3 do Białegostoku

      • Chociaż na niebie szarobure chmury 
       Wychodzimy dzisiaj za szkolne mury.
       Jedziemy do miasta, do teatru lalek,
        Będziemy bawić się wspaniale.
       Obejrzeliśmy historie chłopca małego, 
       Który szukał w szkole przyjaciela dobrego.
       Później w  Komisariacie Młodego Policjanta,
       Słuchaliśmy opowieści starszego sierżanta.
       O ruchu drogowym, o pracy w komendzie, 
       Kto z nas w dorosłym życiu policjantem będzie?
       Na koniec McDonald i słodki deserek, 
       Fajny był po Białymstoku dzisiaj spacerek.

     • Inauguracja Roku Szkolnego 2018/2019
      • Inauguracja Roku Szkolnego 2018/2019

      • Uroczyste rozpoczęcie Roku Szkolnego 2018/2019 rozpoczęclićmy od odśpiewania Hymnu Polski. Następnie Pani dyrektor Irena Suprun przywitała wszystkich zgromadzonych: uczniów, rodziców oraz nauczycieli. Życzyła wszystkim wytrwałej i owocnej pracy. Przedstawieni zostali również nowi uczniowie, którzy dołączyli do naszej społeczności w tym roku szkolnym.

       Ponadto Pani dyrektor odczytała list Ministra Edukacji skierowany do uczniów, rodziców i pracowników oświaty.

     • Zakończenie roku szkolnego 2017/2018
      • Zakończenie roku szkolnego 2017/2018

      • 22 czerwca zabrzmiał ostatni w tym roku szkolnym dzwonek. Uczniowie w odświętnych strojach pożegnali szkołę i nauczycieli. Pani dyrektor Irena Suprun podziękowała za wytrwałą pracę przez całe 10 miesięcy oraz rozdała wyróżnione świadectwa, nagrody i gratulacje na apelu. Uczniowie zaprezentowali krótkie wystąpienie na weosło po czym zabrzmiały najprzyjemniejsze dla uszu słowa piosenki z repertuaru zespołu Elektryczne Gitary "To już jest koniec, nie ma juz nic. Jesteśmy wolni, możemy juz iść". Potem sesja zdjęciowa z wychowawcami, szybkie rozdanie pozostałych świadectw i wakacje czas rozpocząć ;-)

       Udanego i bezpiecznego wypoczynku.

     • Zakończenie roku szkolnego klasy III
      • Zakończenie roku szkolnego klasy III

      • W środę 20 czerwca wychowawczyni klas 2 i 3 zorganizowała swoim uczniom zakończenie roku szkolnego i pożegnanie klasy 3 na sportowo. Wraz z rodzicami uczniowie stworzyli 7 zespołów, które zagrały w piecdziesiatkę - grę planszową terenową.

       Po zajęciach ruchowych uczniowie przygotowali niespodziankę artystyczną rodzicom. Z okazji dnia ojca odczytano wierszyki napisane samodzielnie i wręczono samodzielnie zrobione ramki.

       Popołudnie zakończyło się wspólnym ogniskiem i długimi rozmowami.

     • "Zaelektryzowani" w naszej szkole
      • "Zaelektryzowani" w naszej szkole

      • Fizyka i chemia to fascynujące dziedziny, a robiąc różne eksperymenty, nie tylko nie sposób się nudzić, ale przede wszystkim tak najlepiej poznawać świat. O tym przekonał nas wczoraj pan Daniel z Grupy "Zaelektryzowani", który odwiedził naszą szkołę. 

       W ramach pokazu przeprowadzono doświadczenia takie jak:

       • - rura Bernoullego,
       • - lewitująca piłka,
       • - wpływ działania siły odśrodkowej na człowieka,
       • - właściwości metanu i mieszanki propan butan,
       • - powstawanie wodoru i dwutlenku węgla,
       • - zabawy z helem i zabawy grawitacyjne.

       Ciekawym elementem była możliwość aktywnego udziału uczniów. Wszyscy byli zachwyceni. Scenariusz tych niecodziennych zajęć połączył w sobie elementy edukacyjne z humorystycznymi. Dzięki tym doświadczeniom wiemy, że świat, który nas otacza i zjawiska w nim zachodzące są pasjonujące i magiczne. Młodzi widzowie nie tylko przyjemnie spędzili czas, ale przede wszystkim nauczyli się wielu pożytecznych rzeczy z zakresu przyrody.

     • XVI PODLASKI FESTIWAL NAUKI I SZTUKI
      • XVI PODLASKI FESTIWAL NAUKI I SZTUKI

      •    W dniu 8 czerwca uczniowie klas IV, V i VII udali się na wycieczkę do Białegostoku w ramach XVI Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Po dotarciu na miejsce, pierwszym punktem programu było przedstawienie poruszające ważne problemy wychowawcze i kulturowe pt. „Nienormalna bajka” opowiadające bajkę widzianą oczami dziecka i dorosłego. Spektakl odbył się w amfiteatrze na dziedzińcu Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku. Po obejrzeniu sztuki, przyszedł czas na wykonanie pamiątkowego zdjęcia z aktorami – studentami pedagogiki.

       Następnie zwiedziliśmy Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. Profesora Andrzeja Myrchy znajdujące się na Wydziale Biologii Uniwersytetu w Białymstoku. Z pomocą miłej pani przewodnik uczniowie zwiedzili kilka ciekawych wystaw. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się ekspozycja pt. „Przyroda północno-wschodniej Polski”, gdzie podziwialiśmy gatunki ptaków i ssaków występujących na Podlasiu, rozmieszczone w ich środowiskach. Można było zobaczyć eksponaty dużych i małych ssaków i ptaków.  Po zwiedzeniu części muzealnej nadszedł czas na podziwianie  hodowli viwaryjnych. Żywe gady, owady, pająki i ryby wzbudziły żywe zainteresowanie naszych uczniów.

       Po wizycie w muzeum udaliśmy się na Wydział Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku. Młodzież wzięła udział w słynnym doświadczeniu z wahadłem Foucalta. Studenci fizyki wyjaśnili tajniki ruchu obrotowego Ziemi – w dużym uproszczeniu to nasza planeta obraca się pod wahadłem a płaszczyzna jego ruchu pozostaje stała.

       Po dniu pełnym wrażeń poszliśmy do pobliskiego bistro Pieprz i wanilia, gdzie mogliśmy zjeść i zregenerować siły przed powrotem do Załuk. Zmęczeni i szczęśliwi wróciliśmy do domu.        (I.K.)

        

     • Konkurs Pieśni i Piosenek Patriotycznych
      • Konkurs Pieśni i Piosenek Patriotycznych

      • Z okazji obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w Niepublicznej Szkole w Załukach zorganizowano Konkurs Pieśni i Piosenek Patriotycznych.

       Konkurs skierowany był do uczniów klas 0 - III  szkół znajdujących się na terenie gminy Gródek.

       Celem konkursu było:

       • wspieranie integralnego rozwoju uczniów w zakresie twórczości artystycznej poprzez umożliwienie prezentacji ich umiejętności wokalnych
       • wspieranie wychowania patriotycznego dzieci poprzez formy aktywności artystycznej
       • popularyzacja pieśni patriotycznych i piosenek o tematyce patriotycznej
       • pielęgnowanie kulturowego dziedzictwa narodowego
       • umacnianie świadomości narodowej
       • kultywowanie pamięci o wydarzeniach, które zmieniły losy naszej Ojczyzny i ludziach, którzy walczyli o Jej suwerenność

       Każdy uczestnik konkursu prezentował jedną wybraną pieśń lub piosenkę patriotyczną.

       Rodzinne popołudnie z „Pieśnią i piosenką patriotyczną” zakończyło się ogniskiem z kiełbaskami. 

        

     • Farma Iluzji
      • Farma Iluzji

      • Z okazji Dnia dziecka chętni uczniowie klas 0-7 wraz z opiekunami odwiedzili Farmę Iluzji w Mościskiej niedaleko Trojanowa (Dla zainteresowanych lokalizacją -ok 80km pomiędzy Warszawą a Lublinem).

       Jest to miejsce tak niezwykłe i rozległe, że ciężko nam bylo zwiedzić je w zaledwie te kilka godzin. Trzeba tam spędzić cały dzien od rana do wieczora, aby obejrzeć, doświadczyć i poznać niezwykły świat iluzji.

       Pani przewodnik oprowadziła nas w ekspresowym tempie po głównych atrakcjach ale przy każdej z nich staliśmy w kolejce (niestety było tam mnóstwo innych zwiedzających).

       Przechodziliśmy przez tunel zapomnienia (niesamowite uczucie - tak jakby świat wirował, a jednak tak nie było). Miało się wrażenie, że najważniejsze na świecie jest to aby dojść do końca tego tunelu.

       Kolejna atrakcja to Zakręcony Domek. Jest to tzw. iluzja ruchu pozornego. Podczas przejażdżki w domku nie wiedzieliśmy, czy to my się krecimy czy to domek wiruje. Nie dla ludzi o słabej głowie. 

       Labirynt luster nie był zbyt trudny do przejścia dla tych, którzy nie dali się nabrać na te dziesiątki odbić. Ciężko było stwierdzićktóreędy teraz - w lewo, a może w prawo, a jednak nie - trzeba zawrócić. 

       Wiklinowy labirynt to była, bułka z masłem. Niestety było tak gorąco i duszno, że to my się rozpływaliśmy z duchoty. Dla pocieszenia zrobiliśmy zdjęcie z Minionkiem.

       Kolejną dziwna ale jednoczesnie niezywkle ciekawą atrakcją był Pokój Amesa. Jest to rodzaj pomieszczenia, w którym, dzięki specyficznemu układowi ścian, powstaje złudzenie optyczne. I tak wchodzilismy po dwie osoby i mierzylismy kto jest ten mniejszy, a kto jest ten większy (a może jednak na odwrót - całkowicie zakręcony efekt).

       Przejażdżka kładkami po małym jeziorku była bardzo ciekawa. Szkoda tylko, że nie moglismy zrobic zawodów i pościgać się do brzegu. Było tak dużo chętnych w kolejce, że nie było czasu. Warto było jednak się przepłynąć, aby zobaczyc, że nawet starsi uczniowie znaleźli atrakcję, która sprwwiła im wręcz dziecięcą radość. 

       Najdziwniejszą i główną atrakcjją Parku Iuzji jest Latająca Chata Tajemnic. Wrażenie po wejściu niesamowite, zwłaszcza, gdy ktoś wejdzie na samą górę i chce zejść ( a biegac nie można). We wnętrzu można nie tylko stracić orientację. Przestaliśmy wierzyć własnym zmysłom! Coś, co wydaje się krzywe, tak naprawdę jest proste – i odwrotnie. Wszyscy mieli spore problemy z ustaleniem tego, co tak naprawdę tam się działo…

       Zawroty głowy i mdłości bardzo prawdopodobne. 

       W czasie wolnym po obiedzie wszyscy pobiegli na lody. Szczęściarze, którzy dali rade ustac w kolejkach ochodzili się, a pozostali w sklepie z pamiatami kupiliśmieszne gadżety oraz magiczne przedmioty. 

       Zabawa była świetna choć krótka. Polecamy wrócić tam całymi rodzinami i na dłużej. 

       Czekamy na więcej zdjęć.