• Aktualności

     • Szkolenie z Centrum Profilaktyki ETAP
      • Szkolenie z Centrum Profilaktyki ETAP

      • 6 lutego po zebraniu z rodzicami odbył się wykład  na temat: : „Jak zapobiegać zachowaniom ryzykownym podejmowanym przez dzieci i młodzież ”. Wykład poprowadziła specjalistka i koordynator Centrum Profilaktyki ETAP Ośrodek Profilaktyki i Terapii dla Dzieci i Dorosłych.

       Celem było dostarczenie rodzicom wiedzy na temat przyczyn zachowań ryzykownych podejmowanych przez dzieci i młodzież, sposobów zapobiegania tym zachowaniom oraz umiejętności pomocy dziecku eksperymentującemu czy uzależnionemu od środków psychoaktywnych. Po wykładzie rodzice mogli skorzystać z krótkiej konsultacji/porady specjalistycznej. 

       W opinii rodziców wykład był bardzo udany i rzetelny. Każdy otrzymał ulotkę z informacjami oraz mógł zadawać pytania. 

       Więcej info na http://stowarzyszeniedroga.pl/etap

        

     • Wieczór kolęd w Gródku
      • Wieczór kolęd w Gródku

      • Dnia 26 stycznia 2020 uczennice z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Załukach z pomocą jednej dzielnej dziewczynki z przedszkola wystąpiły gościnnie na Wieczorze Kolęd w Gródku. Był to pokaz tańca z iluminacjami do piosenki Hallelujah. Choreografię do tańca przygotowała p. Dorota P. Wstęp bardzo się spodobał publiczności, a dziewczynki usłyszały mnóstwo komplementów. 

     • Szkolna wycieczka do Brześcia na Białorusi
      • Szkolna wycieczka do Brześcia na Białorusi

      • Uczniowie naszej szkoły dopiero co wrócili ze stolicy Białorusi  - Mińska, a już trwały przygotowania do kolejnej wycieczki. Tym razem odwiedziliśmy białoruską stronę Puszczy Białowieskiej w której, jak wiadomo, żyje Dzied Maroz. Rezydencja Dzieda Maroza zrobiła na nas duże wrażenie. Następnie udaliśmy się do Kamieńca, gdzie znajduje się wieża typu obronnego zbudowana w XIII wieku. Podziwialiśmy tu również przedwojenną architekturę żydowską i polską. Kolejnym przystankiem było  miasto Brześć, będące stolicą obwodu brzeskiego. Brześć, to liczące blisko 350 tysięcy mieszkańców miasto z tysiącletnią historią,  wpisującą się w dzieje Wielkiego Księstwa Litewskiego, carskiej Rosji, II Rzeczpospolitej oraz Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. W Brześciu odwiedziliśmy Archeologiczne Muzeum "Straożytne Berestie” w którym nasi uczniowie mogli podziwiać unikatowe odkryte starożytne słowiańskie miasto z XI-XIII w. z dobrze zachowanymi drewnianymi budowlami. W muzeum zobaczyliśmy szczątki ponad 30 domów, oraz zbiór znalezisk wykopanych w tym miejscu przez archeologów. Oczywiście zwiedziliśmy też wizytówkę miasta - Twierdzę Brzeską. Z jej historią zapoznał nas nasz przewodnik Jauhien Skrabiec. Wieczorem udaliśmy się  do centrum, aby podziwiać świątecznie udekorowane miasto. Spacerowaliśmy ulicą Sowiecką, głównym reprezentacyjnym deptakiem miasta, gdzie podziwialiśmy Pomnik 1000-lecia Brześcia. U stóp pomnika na płaskorzeźbach można przeczytać legendy o założeniu Brześcia, historię jeźdźców spod Grunwaldu czy dzieje obrony Twierdzy Brzeskiej. Dopełnieniem wycieczki po Brześciu było rozsmakowanie się w kuchni białoruskiej - draniki i pielmieni to przysmaki, dla których również warto odwiedzić Białoruś.

       Trzeba wykorzystywać tę możliwość podróżowania jak najczęściej, szczególnie, że odwiedzając inne kraje, uczymy się historii naszego pogranicza, poznajemy kulturę, sztukę poszczególnych narodów, uczymy się tolerancji i wzbogacamy swoje wnętrze, a także zmieniamy często swój pogląd na świat. Kontakty nawiązane podczas takich wyjaqzdów, nowe przyjaźnie i znajomości są bezcenne.  Historyczne bogactwo Europy jest ogromne. Przy okazji również lepiej poznajemy siebie nawzajem i jesteśmy razem, co na pewno w przyszłości będzie powodem do miłych wspomnień.

     • Pałac Prezydencki w Mińsku
      • Pałac Prezydencki w Mińsku

      • Nasi uczniowie w pałacu Prezydenckim w Mińsku.

       2 i 3 stycznia nasze uczennice - Małgosia i Wiktoria, odwiedziły Mińsk. Celem pobytu w stolicy Białorusi był udział w noworocznym przyjęciu dla dzieci w Pałacu Niepodległości (pałac Prezydencki) w Mińsku z udziałem Prezydenta.

       W uroczystości wzięło udział 12 dzieci z Podlaskich szkół, a także uczniowie z Litwy, Rosji, Ukrainy i Białorusi. W sumie w spotkaniu uczestniczyło około 150 uczniów.

       Święto zostało zorganizowane przez Ministerstwo Edukacji Białorusi. Wsparcie finansowe dla udziału uczniów z Podlasia udzieliło Centrum Kulturalne przy Ambasadzie Białorusi w Polsce.

       Wizyta w PałacuNiepodległości  była ciekawą lekcją historii i niezapomnianą przygodą, podczas której nasi uczniowie, choć przez chwilę mogli wcielić się w postaci dyplomatów i polityków, ale przede wszystkim dobrze się bawić i zapoznać z rówieśnikami. Każdy z uczestników otrzymał noworoczny prezent. Z pewnością nasze uczennice jeszcze nie raz odwiedzą piękną stolicę Białorusi.

     • Jasełka pod hasłem "Zatrzymaj się na chwilę..."
      • Jasełka pod hasłem "Zatrzymaj się na chwilę..."

      • W tym roku uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Załukach pod opieką nauczycieli zaprezentowali Jasełka Bożonarodzeniowe jakich jeszcze u nas nie było. Wspaniały teatr cieni oraz piękna gra aktorska naszych dzieci stworzyła niesamowity klimat.

       Pokaz tańca śnieżynek do przepięknego utworu "Hallelujah" oraz szereg niespodzianek: nagroda specjalna dla pilnego ucznia wręczona przez p. Lucję Orzechowską, tradycyjne objazdowe Jasełka z walizki w wykonaniu p. Mateusza Tymura z Teatru Latarnia oraz wizyta św. Mikołaja, który częstował wszystkich czekoladkami - to w skrócie przebieg naszego spotkania.

       Bożonarodzeniowe pieśni i kolędy śpiewali uczniowie ze Szkolny chóru pod kierunkiem p. Doroty Tymińskiej jak również uzdolnieni soliści.

       Po bardzo długiej w tym roku części artystycznej przyszedł czas na dzielenie się opłatkiem oraz wspólną wigilię.
       Atmosfera życzliwości oraz spokoju wpłynęła w nasze serca. Wesołych Świąt.

     • Spotkanie z wolontariuszami w fundacji Dialog
      • Spotkanie z wolontariuszami w fundacji Dialog

      •  

       Uczniowie klasy VIII z Niepublicznej Szkoły w Załukach spotkali się z czworgiem wolontariuszy z różnych krajów europejskich, którzy przyjechali do Polski w ramach programu Erasmus+.

        

        

       Uczniowie porozumiewali się w jęzuku angielskim i trochę po białorusku oraz mieli okazję usłyszeć rodzime języki wolontariuszy. Podczas tej wizyty wolontariusze opowiedzieli o swoich krajach, tradycji i kulturze. Uczniowie wzięli udział w warsztatach dotyczących tematyki uchodźców oraz pracy wolontariuszy i możliwościach wyjazdu na wolontariat zagraniczny. Wolontariusze opowiedzieli, o tym czym zajmują się na codzień: pomagają i wspierają  z dzieci w przedszkolach mieszczących się w ośrodkach dla uchodźców w Białymstoku oraz Czerwonym Borze. 

       Wspólnie zagraliśmy w grę 50tka (ang. Jeopardy), podczas której rozwikłaliśmy trudne tradycje związane ze świętami i tradycjami sylwestrowymi w 4 krajach: Estonia, Portugalia, Turcja, Węgry. Następnie to my układaliśmy zagadki i łamańce językowe na temat polskich tradycji i potrawach.  Na koniec zaśpiewaliśmy kolędy w jęzku polskim, rosyjskim i angielskim. To było wspaniałe doświadczenie, zarówno kulturalne i językowe. 

       Więcej o pracy i pomocy dla fundacji na Fundacja Dialog

     • Rodzinne Mikołajki klasy 3
      • Rodzinne Mikołajki klasy 3

      • Rodzice uczniów klasy trzeciej, 6 grudnia przejęli ,,obowiązki '' MIKOŁAJA, zorganizowali klasowy mikołajkowy  mecz w ,,UNI-HOKEJ', ognisko, wyjazd do POWER-SQUASH i obiad w restauracji w Białymstoku.Uczniowie byli mile zaskoczeni, ponieważ taki prezent otrzymali po raz pierwszy.

     • Mikołajkowy turniej tenisa stołowego
      • Mikołajkowy turniej tenisa stołowego

      • W Niepublicznej Szkole Podstawowej w Załukach dzień 6 grudnia upłynął pod znakiem aktywności fizycznej i wspaniałej rywalizacji zarówno sportowej jak i na polu artystycznym.

       Podczas przerw uczniowie aktywnie spędzali czas ćwicząc układy taneczne poprzebierani w czerwoen stroje. Zorganizowano konkurs pt. "W zdowym ciele zdrowy duch". Wyniki:...

       W turnieju tenisa stołowego po bardzo zaciętej walce w grze pojedynczej 

       Miejsca na podium:

       1.Michał Stankiewicz

       2.Stanisław Łupiński

       3.Dominik Grześ,

       gra w debla

       1.Michał Stankiewicz Jan Radel

       2.Daniel Drobot, Dorota Popławska,

       3.Katarzyna i Sylwia Radel

        

       To był wspaniały dzień, inny niż wszystkie. Oby więcej takich zajęć. Dziękujemy.

     • Strefa wysokich lotów
      • Strefa wysokich lotów

      • 29 listopada uczniowie klas: IV,V,VI uczestniczyli w wycieczce do Białegostoku. Celem wyjazdu był park trampolin Strefa Wysokich Lotów, jedno z najpopularniejszych miejsc na sportowo-rozrywkowej mapie Białegostoku. Ta coraz bardziej popularna forma aktywności fizycznej dostarczyła uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń. Po profesjonalnej rozgrzewce pod okiem instruktora uczniowie korzystali z szeregu atrakcji min.ścieżek akrobatycznych, kosztów do wsadów, trampolin sportowych oraz basenów wypełnionych gąbkami. Pobyt w Parku Trampolin sprzyjał wyrabianiu nawyku aktywnego spędzania czasu wolnego, rozwijanie zainteresowań sportem,a przede wszystkim uświadomił uczniom,iż skoki na trampolinie to nie tylko wspaniała zabawa,ale również doskonałe ćwiczenie mięśni nóg. Zmęczeni,ale uśmiechnięci, zadowoleni i zrelaksowani wróciliśmy do domu z nadzieją na kolejny taki wyjazd. Opiekę nad uczniami wycieczki sprawowali nauczyciele: Justyna Wawiernia i Dorota Popławska.

     • Maskarada andrzejkowa
      • Maskarada andrzejkowa

      • Pod koniec listopada, jak co roku urządzliśmy bal andrzejkowy. W tym roku motywem przewodnim była maskarada. Najważniejszą rzeczą było zrobienie fantazyjnej maski (czy to w domu, czy w szkole). Oprócz dyskoteki zoragnizowaliśmy kącik z wróżbami i słodki poczęstunek. Każdy z uczestników zabawy mógł w kartach zobaczyć swoją przyszłość lub wywróżyć sobie karierę i bogactwo. Muzyka grała głośno, a imprezowicze świewali na całe gardła znane utwory. W rytm disco i innych rytmów bawilismy się świetnie. Dziękujemy za wspaniałą wspólną zabawę.

     • Wrzesień 39 - pokaz historyczny grupy Rekonstrukto
      • Wrzesień 39 - pokaz historyczny grupy Rekonstrukto

      • 25 listopada naszą szkołę odwiedziła grupa artystyczna „Rekonstrukto”, która zaprezentowała pokaz historyczny pod tytułem „Wrzesień 39”. Zaprezentowano jak wybuchła II wojna światowa, a zniknęła II Rzeczpospolita”. Podczas pokazu omówiono i zaprezentowano sytuację międzynarodową Polski przed wybuchem II wojny światowej i w trakcie jej trwania. Artyści zaprezentowali polskie mundury wojskowe, ekwipunek i wyposażenie używane podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku. Ogromnym zainteresowaniem uczniów cieszyły się repliki broni, karabiny, pistolety, granaty i bagnety. Najodwazniejsi ochotnicy mieli szanse osobiście dotknąć i sprawdzić wyposażenie wojska polskiego poprzez przymierzanie hełmów, masek przeciwgazowych oraz elementów umundurowania żołnierzy. Największą atrakcją wśród zgromadzonych była możliwość obejrzenia z bliska zgromadzonej broni. Na zakończenie pokazów uczniowie ćwiczyli musztrę, sprawdzając, kto nadaje się do wojska. Była to prawdziwa, żywa lekcja historii.

     • Narodowe Święto Niepodległości
      • Narodowe Święto Niepodległości

      •                W 1918 roku, po 123 latach jarzma narzuconego przez trzy zaborcze mocarstwa – Austro-Węgry, Prusy i Rosję – Polska odzyskała niepodległość. 11 listopada Rada Regencyjna (organ władzy zwierzchniej Królestwa Polskiego zastępujący króla lub regenta, powołany do życia w 1917 r.) przekazała zwierzchnictwo i naczelne dowództwo nad podległym jej Wojskiem Polskim przybyłemu dzień wcześniej do kraju z magdeburskiej twierdzy Józefowi Piłsudskiemu, a 12 listopada powierzyła mu misję utworzenia rządu narodowego. Oczywiście, moment ten nie zakończył faktycznych zmagań o granice odrodzonej Rzeczpospolitej, które ostatecznie ustalone zostały dopiero w roku 1921 na mocy postanowień traktatu ryskiego, jednak stał się początkiem odbudowy naszej państwowości i ogromnych nadziei Polaków na lepsze życie w wolnym kraju.

                   Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Niepublicznej Szkole Podstawowej
       w Załukach rozpoczęliśmy już 8 listopada br., włączając się do ogólnopolskiej akcji „Szkoła
       do hymnu”. Tego dnia o godz. 11.11, zgromadzeni na szkolnym korytarzu, odśpiewaliśmy “Mazurka Dąbrowskiego”. 

                   Hołd pamięci wszystkim, którzy wnieśli wkład w odrodzenie kraju pod nazwą II Rzeczpospolitej, jak też tym, którzy w ciągu ponad stuletniej niewoli, podejmując zrywy narodowowyzwoleńcze, ponieśli śmierć nie doczekawszy wolnej Polski, oddaliśmy w środę -
       13 listopada 2019 r. W uroczystym apelu z okazji Narodowego Święta Niepodległości udział wzięli uczniowie i nauczyciele, z panią dyrektor na czele. Rozpoczęliśmy wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego. Patriotyczne wiersze, wśród których nie zabrakło „Katechizmu polskiego dziecka” Władysława Bełzy, deklamowały dzieci z grupy przedszkolnej oraz uczniowie kl. II.  Inscenizacja przygotowana przez uczniów klas starszych przypomniała kilka ważnych dat i wydarzeń z dziejów Polski, począwszy od kolejnych rozbiorów i ostatecznej utraty wolności w 1795 r., poprzez powstania narodowe oraz inne wysiłki podejmowane przez polskich patriotów na rzecz odzyskania niepodległości, aż do momentu zrzucenia kajdan niewoli w 1918 r. Moment utraty i odzyskania niepodległości został ukazany przez uczniów w scenie zarzucenia na początku przedstawienia na mapę Polski łańcucha symbolizującego łańcuch niewoli, a następnie zdjęcia go pod koniec widowiska.

                   Nasze obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości uświetnił występ chóru szkolnego, który, wzorowo przygotowany przez nauczyciela muzyki- panią Dorotę i przy jej akompaniamencie,  wykonał pieśni patriotyczne: „O mój rozmarynie” i „Hej, hej ułani”. Dodatkowo, pani Dorota zrobiła nam niespodziankę, prezentując swój piękny głos w występie solowym, na który złożyły się bardziej współczesne utwory o tematyce patriotycznej.

                   Słuchając pieśni i piosenek patriotycznych oraz dołączając do śpiewu czuliśmy, jak
       w naszych sercach rośnie duma z tego, że jesteśmy Polakami i żyjemy w wolnym kraju.      

        

                     

     • Szkoła pamięta
      • Szkoła pamięta

      • „Hisoria magistra vitae” ( Historia nauczycielką życia) - to powiedzenie znamy od dzieciństwa. Historia Polski była szczególnie dynamiczna. Aby lepiej ją poznać warto jej „dotknąć”. W ramach akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta” uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Załukach wspominali bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Pamięć o tych którzy odeszli jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań.  

       Uczniowie klas 0-5 i 8 wybrali się do Królowego Mostu na cmentarz. Tam uporządkowali pomnik – zbiorową mogiłę Mieszkańców wsi Popówka, pomordowanych 3 lipca 1943 roku, zapalili znicze na grobach opuszczonych, zapomnianych. Spotkali też panią, która pokazała grób p. Luby Prokopowicz, która tuż po wojnie była przez jakiś czas nauczycielem w  szkole w Królowym Moście. Zapalili tam znicz i poszli szukać najstarszych grobów cmentarza w Królowym Moście. 

       Uczniowie klasy 3 z wychowawcą i rodzicami udali się również do Popówki, gdzie Niemiecka żandarmeria  rozstrzelała 37 mieszkańców, w tym 16 dzieci a zabudowania rozebrano i spalono. Protekstem do pacyfikacji była współpraca mieszkańców Popówki z działajacymi w pobliżu oddziałami partyzantów. Pan Sławomir Rogacz wykosił teren wkoło pomników a uczniowie z rodzicami uporządkowali miejsce pamięci narodowej i zapalili  zakupione z własnych oszczędności znicze. Po pracy fizycznej wszyscy z apetytem zjedli przepyszne, ekologiczne bułeczki które przygotowała p.Ania Rogacz.

       Uczniowie klasy 6 porządkowali miejscowe krzyże, które symbolizują miejsce ostatniego pożegnania zmarłego ze swoją społecznością, gdzie zostawia cały swój dorobek życia by przejść do wieczności.

       W ramach wyjazdu uczniowie klasy 7 poznali miejsca spoczynku wyznawców współistniejących niegdyś na polskiej ziemi religii: katolickiej, prawosławnej i żydowskiej. Dowodem na ich istnienie są ocalałe cmentarze. Okres II wojny światowej przyniósł tę niechlubną kartę naszej historii – tolerancję zastąpiła nienawiść, nieufność i złość. Czego dowodem są nierzadko zapomniane i zniszczone miejsca pochówków dawnych mieszkańców Podlasia. Nasi uczniowie zapoznali się z historią żydowskiej społeczności, posprzątali śmiecie, zapalili znicze i położyli małe kamyczki na zrujnowanych nagrobkach. 

       Celem całej inicjatywy było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

     • Dzień głośnego czytania
      • Dzień głośnego czytania

      • Czytanie pełni niezwykle ważną rolę w rozwoju dziecka – pobudza wyobraźnię, uczy samodzielnego myślenia, ćwiczy pamięć i koncentrację. W ramach akcji „Dzień głośnego czytania” uczniowie klasy II odwiedzili przedszkolaków z Punktu Przedszkolnego w Załukach i czytali im fragmenty książki „Gang Słodziaków”. Dzieci z ciekawością słuchały o przygodach, gdzie w cieniu starego dębu były sarenka Hania, borsuk Bartek, dzięcioł Dominik i nietoperz Nikodem. A w wysokiej trawie stały grzecznie i trzymały się za łapki Juniorzy: Lisek Lucuś, zajączek Zuzia, nietoperz Nikoś, dzięciołek Dominik, sówka Zosia i pszczółka Pola.

     • Klockolandia i Yeti
      • Klockolandia i Yeti

      • 22 października uczniowie klas 0 – II wraz z wychowawczyniami p. Sylwią Radel i p. Marią Panasewicz-Dubicką autobusem PKS wybrali się na wycieczkę do Białegostoku. W kinie Helios obejrzeli film pt. "O Yeti!", który opowiadał o przyjaźni, zaangażowaniu i oddaniu. Kiedy nastolatka Yi spotyka młodego Yeti na dachu apartamentowca, w którym mieszka, ona i jej przyjaciele nadają mu imię „Everest” i organizują niezwykłą wyprawę, aby stworzenie wróciło do swej rodziny, mieszkającej w najwyższym punkcie Ziemi. Każdy krok tej wyprawy śledzi jednak Burnish, sprytny milioner, który marzy o schwytaniu Yeti i zarabianiu jego kosztem pieniędzy.

       Po przedstawieniu dzieci udały się autobusem MPK do Klockolandii. Jest to kreatywna, a zarazem edukacyjna sala dla dzieci, w której dobra zabawa łączy się z twórczym myśleniem. Wypełniona jest tysiącem klocków o rozmaitych kształtach, przeróżnej wielkości i wielorakiej strukturze dostosowanych do potrzeb i upodobań dzieci. Uczniowie świetnie bawili się korzystając z klocków piankowych, dużych cegieł Marioinex, kreatywnych klocków Mammutico, drewnianych deseczek Linden, magnetycznych Jolly Heap i wielu, wielu innych.

     • Światowy dzień walki z otyłością
      • Światowy dzień walki z otyłością

      • Otyłość to choroba cywilizacyjna, która dotyka coraz więcej osób, także najmłodszych. To druga po paleniu papierosów najczęstsza przyczyna występowania poważnych problemów zdrowotnych, w tym nowotworów złośliwych. Światowy Dzień Walki z Otyłością ma na celu podnoszenie świadomości na temat zapobiegania i leczenia tej choroby.

       W Niepublicznej Szkole Podstawowej w Załukach w tym celu zorganizowano specjalny dzień poświęcony zdrowemu odżywianiu oraz aktywności fizycznej.

     • "Hobbit, czyli tam i z powrotem"
      • "Hobbit, czyli tam i z powrotem"

      • Rankiem 18 października br. (w piątek) uczniowie klasy VI naszej szkoły, pod opieką wychowawcy – pani Justyny Wawreni, a także przy wsparciu nauczycielki języka polskiego, wybrali się na wycieczkę do Białegostoku. Głównym celem wyprawy była wizyta w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki, a konkretnie - chęć obejrzenia przedstawienia dla dzieci i młodzieży, zrealizowanego na podstawie powieści J.R.R. Tolkiena „Hobbit, czyli tam i z powrotem”, pod tym samym tytułem. Spektakl, który rozpoczął się ok. 9.40, wywołał u naszych dzieci (i nie tylko) niesamowite emocje.

       Wypełniona po brzegi widownia od samego początku uczestniczyła aktywnie w przedstawieniu. Spośród niej wybrano 12 aktorów-amatorów, którzy wcielili się w role krasnoludów dowodzonych przez naczelnego krasnoluda Thorina, towarzyszących w wyprawie po skarb na Samotną Górę głównego bohaterowi – hobbitowi Bilbowi Bagginsowi oraz czarodziejowi Gandalfowi.

       Poza tym cała bardzo spontanicznie reagująca publiczność otrzymała rolę bohatera zbiorowego, który miał wspierać i zachęcać ekipę  podróżnych do nieustawania w trudnej wędrówce do celu. Na dzieciach szczególne wrażenie zrobiły sceny u udziałem złych goblinów i pająków, tolkienowskich postaci ze świata fantastyki, świetnie zagranych w przedstawieniu przez artystów-tancerzy. Niemało emocji wywołała też ciekawie ucharakteryzowana postać smoka Smauga, który zawłaszczył skarb krasnoludów i strzegł go dniem i nocą.

       Na szczęście, podobnie jak w powieści Tolkiena, w inscenizacji teatralnej również siły dobra pokonały zło, tak więc krasnoludy – dzięki pomocy mądrego i sprytnego hobbita posługującego się pierścieniem niewidzialności – odzyskały skarb, co jednak nie oznaczało końca kłopotów. Oto jeszcze po śmierci Smauga dochodzi do Bitwy Pięciu Armii, w której sprzymierzone wojska krasnoludów, elfów i ludzi, wspartych na koniec przez orłów, muszą stoczyć bój z okrutnymi goblinami i dzikimi wilkami (o czym dowiadujemy się już tylko z dialogów bohaterów, bowiem trudno byłoby na scenie teatru oddać tę batalię). Zwycięska bitwa sił reprezentujących dobro zostaje jednak okupiona śmiercią naczelnego krasnoluda – Thorina.

       Za trwające nieco ponad półtorej godziny przedstawienie publiczność podziękowała aktorom gromkimi brawami. Z całą pewnością widzowie zachwycili się nie tylko grą aktorów, ale także barwną i ciekawą choreografią, w której nie brakowało układów tanecznych.

       Szóstoklasiści z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Załukach byli zachwyceni przedstawieniem. Ich roześmiane twarze i pełne emocji komentarze po jego zakończeniu świadczyły o tym, że ogromnie się cieszą z obejrzenia spektaklu.

     • Święto Edukacji Narodowej
      • Święto Edukacji Narodowej

      • Oficjalne obchody Święta Edukacji Narodowej, przypadającego na 14 października, w naszej szkole odbyły się w tym roku 16 października. Nie zabrakło w tym dniu dobrego humoru
       i uśmiechu na twarzach uczniów i nauczycieli.  Radosny nastrój od samego rana towarzyszył członkom szkolnej społeczności, a szczególny charakter dnia podkreślały galowe stroje uczniów. Tradycyjnie już, do prowadzenia lekcji przygotowali się nasi pupile i z tego zadania wywiązali się świetnie!

       Około godziny 12.00 rozpoczął się uroczysty apel, a w jego ramach - akademia uświetniająca obchody święta. Obecnością swoją zaszczycili nas:

       - Wójt Gminy Gródek – pan Wiesław Kulesza

       - Przewodniczący Rady Gminy – pan Wieczysław Gościk 

       W imieniu Pani Dyrektor Ireny Suprun honorowych gości, jak też przybyłych rodziców, krewnych oraz obecnych uczniów powitała pani Dorota Popławska, która – wraz z dwojgiem swoich wychowanków: Natalką i Krystianem - czuwała nad prawidłowym przebiegiem całej imprezy.

       Po odśpiewaniu hymnu narodowego rozpoczęły się występy naszych artystów, a jako pierwsze zaprezentowały się maluszki z grupy przedszkolnej. Bardzo istotną częścią uroczystości było przyjęcie w poczet uczniów jedynej tegorocznej pierwszoklasistki – Hani.

       Pasowania na ucznia dokonali wspólnie: Pani Dyrektor oraz Wójt Gminy. Obecni przy tym wydarzeniu byli rodzice Hani, którzy nie ukrywali wzruszenia i dumy.

       Uczniów starszych klas mogliśmy natomiast podziwiać w części muzykalno-tanecznej. Liczne wiersze i piosenki, pełne ciepłych słów o nauczycielach i podziękowań dla nich, przeplatały się
       z inscenizacjami, wśród których nie zabrakło skeczu. Część żeńska uczniów naszej szkoły zaprezentowała w sposób profesjonalny układ tańca nowoczesnego z odpowiednią choreografią. Trzeba przyznać, że wszyscy uczniowie oraz ich opiekunowie zaangażowani w przygotowanie dzieci do występów spisali się na medale.

       Po zakończeniu występów dzieci i młodzieży szkolnej głos zabrała Pani Dyrektor, dziękując swoim współpracownikom za trud i poświęcenie włożone w wykonywaną pracę oraz wręczając im dyplomy i nagrody. Dodatkowo, każdy z pracowników szkoły oraz gości honorowych otrzymał z rąk uczniów „oskara” w postaci ananasa z jakże ujmującymi i trafiającymi w sedno dedykacjami.

       Pani Dyrektor serdecznie podziękowała uczniom i wychowawcom za piękne przygotowanie części artystycznej, za życzenia i upominki, a wszystkim gościom – za przybycie i uświetnienie uroczystości.

       Gronu pedagogicznemu Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Załukach na czele z Panią Dyrektor oraz wszystkim pracownikom administracyjnym składamy najserdeczniejsze życzenia z okazji Święta Edukacji Narodowej: życzliwości i zrozumienia, ogromnych pokładów cierpliwości, zadowalającej współpracy z rodzicami, a przede wszystkim – dobrych i mądrych wychowanków, a co za tym płynie – satysfakcji z wykonywanej pracy.