• Aktualności

     • Po Polsce podróże małe i duże
      • Po Polsce podróże małe i duże

      • 9 maja do naszej szkoły zawitała grupa aktorska Akada z przedstawieniem "Po Polsce podróże małe i duże" 
       Mimo, że spektakl skierowany był do młodszych uczniów, wszyscy świetnie się bawili. Odwiedziliśmy najciekawsze miejsca w Polsce nie wyjeżdżając z Załuk. 

       Głównym bohaterem przedstawienia był smok Bazylii, który chcąc odwiedzić swego dziadka w Krakowie  musiał przejść całą Polskę, ponieważ podejrzany osobnik pozamieniał położenie miast na mapie.  Smok wędrował po naszym kraju przy okazji opowiadając dzieciom o największych miastach i związanych z nimi legendach.

       Bardzo zabawny pokaz i pełen humoru przekaz. 

     • Wizyta duszpasterska biskupa
      • Wizyta duszpasterska biskupa

      • Dnia 6 maja 2019 roku w naszej szkolnej społeczności gościliśmy ks. bp. Henryka Ciereszko.

       Jego Ekscelencja spotkał się z dziećmi i młodzieżą oraz ania dyrektor Ireną Suprun i pracownikami szkoły na szkolnym apelu i skierował kilka słów do zebranych. Zapytał uczniów klas VII i VIII o wrażenia po Sakramencie Bierzmowania. Następnie udzielił wszystkim duszpasterkskiego błogosławieństwa i zwiedził szkołę. 

     • Dzień Ziemi
      • Dzień Ziemi

      • Dzień Ziemi, w tym roku obchodziliśmy 17.04.2019r w Silvarium w Poczopku w wyjątkowym ogrodzie leśnym położonym w Puszczy Knyszyńskiej, na terenie Nadleśnictwa Krynki.

       Przyświecał nam cel: kształtowania aktywnej postawy wobec środowiska, wrażliwości, szacunku, odpowiedzialności za jego stan, uświadamiania roli  jaką uczniowie mogą odegrać w swoim środowisku.

       Atrakcjami, jakie nam towarzyszyły w przyrodniczej lekcji były: 

       - Galeria na skraju puszczy - coś więcej niż muzeum przyrodnicze, bo można tu także posłuchać głosów ptaków i zwierząt oraz obejrzeć na żywo pracę pszczół i mrówek dzięki szklanemu ulowi i oszklonej ścianie mrowiska
       - Tropinka - ścieżka pokazująca tropy zwierząt spotykanych w puszczy
       - Ziołowa tryba - ścieżka, przy której posadzono i opisano wiele gatunków ziół
       - Ksyloteka - drewno różnych rodzajów drzew
       - Strigiforium - dom sów, a w nim m.in. najchętniej pozująca do zdjęć sowa śnieżna
       - Ptasia chata
       - Park megalitów - ogromne głazy rozrzucone po łące oraz ułożony z nich kamienny krąg
       - Zegary słoneczne i poromierz
       - Mostki na strumyku i stawie
       - Kamienne i drewniane rzeźby - np. wielkie drewniane szyszki albo kamienna żaba, którą trzeba pocałować, aby spełniła marzenie
       Zwiedziliśmy też meczet  w Kruszynianach oraz cmentarz gdzie poznaliśmy kulturę i tradycje tatarskie.

       Wiecej info: Meczet w KruszynianachSilvarium w Poczoku

     • Międzynarodowe targi książki w Białymstoku
      • Międzynarodowe targi książki w Białymstoku

      • 12 kwietnia, w mroźny piątkowy poranek, uczniowie klas II, III i VI wyruszyli na  8. Międzynarodowe Targi Książki w Białymstoku w ramach Festiwalu Literackiego „Na pograniczu kultur”. Targi Książki odbywają się co roku i są prawdziwym świętem książki. Można na nich kupić nowości w atrakcyjnych cenach, znaleźć unikatowe książki, a przede wszystkim spotkać się ze sławnymi pisarzami.
       W tym roku uczestniczyliśmy w pouczającym spotkaniu autorskim z Tomaszem Samojlikiem i Adamem Wajrakiem pt. Wajrak, Samojlik i inne zwierzaki z Puszczy Białowieskiej. Zadawaliśmy wiele pytań i aktywnie uczestniczyliśmy w dyskusji.
       W trakcie targów na stoiskach odbywały się spotkania z autorami, warsztaty oraz pokazy filmowe. Na targach oprócz książek znaleźć można było także puzzle, gry, komiksy. Oferta wydawnicza na Targach przyprawiała o zawrót głowy! Każdy uczeń mógł znaleźć dla siebie książkę, która trafiała w jego gust literacki.
       Po dniu pełnym wrażeń poszliśmy na szybki posiłek do restauracji McDonald’s, gdzie mogliśmy zjeść i zregenerować siły przed powrotem do Załuk. Zmęczeni i szczęśliwi wróciliśmy do domu. 

       Wycieczkę zorganizowały:
       Iwona Kondraciuk
       Sylwia Radel

     • Warsztaty wielkanocne
      • Warsztaty wielkanocne

      • Wielkanoc jest okresem przepełnionym radością i od najmłodszych lat kojarzy nam się z głęboką tradycją i wzniosłą atmosferą. Wraz z nią wita nas wiosna, słońce spędza z nami coraz więcej chwil, a najmłodsi czują pierwsze powiewy wakacji. Warsztaty Wielkanocne to nowoczesna forma konfrontacji najmłodszych z tradycją zdobienia jajek i świetna okazja do rozwinięcia artystycznych skrzydeł.
       Podczas warsztatów każdy uczestnik mógł zapozna się z różnymi metodami wykonywania ozdób wielkanocnych. samodzielnie je wykonać, mając możliwość skorzystania z szerokiej palety ozdób, barw oraz akcentów wielkanocnych. zapakować swoją pracę w ochronny kartonik, aby zdobiła stół podczas rodzinnych świat.

     • Wiosenna wycieczka klasy V
      • Wiosenna wycieczka klasy V

      • W dniu 11 marca 2019 r., uczniowie z klasy 5 uczestniczyli w autobusowym wyjeździe integracyjno – kulturalnym do kina Helios w Galerii handlowej Jurowiecka w Białymstoku, gdzie obejrzeli film science fiction pt.: „Kapitan Marvel”. Przed seansem uczniowie degustowali pyszna pizzę Pepperoni w Pizza Hut. Po obejrzeniu filmu  aby ochłonąć po pełnym wrażeń dniu klasa udała się na krótki spacer przed powrotem do domu. Zrobiono pamiątkowe zdjęcia przed Pałacem Branickich oraz Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. W doborowych  nastrojach wróciliśmy do domu.

     • Ostre rockowe granie
      • Ostre rockowe granie

      • Muzyka lat 80-tych - Tylko w niej była wolność

       2 kwietnia odbył się koncert muzyków zespołu Kasa Chorych. Jest to grupa, która w okresie lat 80-tych odniosła ogromny sukces na polskiej scenie rockowej.  Artyści zaprezentowali najpiękniejsze utwory tamtych lat.

       Wśród nich znalazły się takie przeboje jak: "Ale wkoło jest wesoło"  "Nie płacz Ewka" -  zespołu "Perfect", "Szklana pogoda" i "Przeżyj to sam"- zespołu "Lombard", "Mniej niż 0" - przebój zespołu "Lady Pank".

       Każdy utwór miał swoją historię i artyści opowiadali o tym jak i dlaczego postały te utwory, tak aby można było się wczuć w tamtą atmosferę.

       Minęło 3 dekady i w Polsce zmieniło się wiele ale teksty rockowych przebojów często brzmią tak samo świeżo i aktualnie, jak w czasach, w których powstawały. 

       Na scenie w Nieublicznej Szkole odstawowej w Załukach wystapili: Katarzyna Krysztopa - śpiew, instrumenty klawiszowe, Maciej Niedzielko - perkusja, Jacek Kaczyński - gitara basowa oraz gitarzysta, piosenkarz zespołu "Kasa Chorych" - Jarosław Tioskow.

     • Krasnale i Cukier Lukier
      • Krasnale i Cukier Lukier

      • 27 marca uczniowie klas I – III wybrali się na wycieczkę do Białegostoku. W kinie Forum  obejrzeli  baśń muzyczną pt. "W tajemniczej krainie krasnali" w wykonaniu Teatru Muzycznego DUDUŚ z Łodzi. A była to rzecz o skrzatach malutkich, smerfach wesolutkich, krasnoludkach ubogich, króliczkach pełnych trwogi, złośliwym trollu Szczerbolu, złej czarownicy Złośnicy i niedźwiadku Miodojadku. Dzieci z zainteresowaniem obejrzały spektakl, a także brały czynny udział w zabawach i konkursach w trakcie jego trwania. 
       Po przedstawieniu dzieci udały się do najmniejszej na świecie fabryki słodyczy „Cukier Lukier”. Zobaczyły, jak powstają cukierki oraz lizaki.  Panie gotowały karmelową masę, wylewały ją na kamienny blat i barwiły, a potem każdy wykonał własne lizaki. 
       Zabawą w parku, na świeżym powietrzu zakończył się udany dzień w Białymstoku.

     • Transgraniczna piłka nożna
      • Transgraniczna piłka nożna

      • W Załukach o transgranicznej piłce nożnej.
       O gwiazdach piłki nożnej, kibicowskiej przyjaźni polsko-białoruskiej i o Jagielloni Bialystok oczywiście- tymi tematami zajmowaliśmy się 29 marca podczas Kółka dziennikarskiego. Tym razem odwiedził nas białoruski dziennikarz sportowy Arciom Sizincał, który pracuje dla Białoruskiego Radio Racja i długi czas współpracował z najpopularniejszą sportową gazetą na Białorusi. 
       Uczniowie w ramach podziękowania za spotkanie przygotowali rysunki związane ze światem piłki nożnej,  a nawet powstał portret naszego gościa. Na rozmowach opiłce nożnej się nie skończyło. Kółko dziennikarskie szybko przeniosła się na szkolne boisko, gdzie został rozegrany niedługi, ale pełen emocji mecz.  Drużyna pana Arcioma pokonała 2:0 swoich przeciwników. Rewanż być może wkrótce!

     • Ojczyste słowo
      • Ojczyste słowo

      • Nasi uczniowie na konkursie "Ojczyste słowo".
       20 marca odbyły się eliminacje do białoruskiego konkursu recytatorskiego ,,Ojczyste słowo”. W konkursie wzięło udział prawie 60 uczniów ze szkół podstawowych z terenu Powiatu białostockiego. Uczestnicy występowali w trzech grupach wiekowych: uczniowie z klas I- III, uczniowie z klas IV- VI oraz VII-VIII i gimnazjaliści. Byli wśród nich i nasi uczniowie, a mianowicie: Małgorzata Popławska, Wiktoria Popławska, Weronika Dunaj, Julia Lech, Krystian Mojsak, Oliwka Koronkiewicz, Patrycja Koronkiewicz, Katarzyna Radel, Maciej Dziermiański, Piotr Sieńczykowski, Emilka Koronkiewicz i Julia Grześ. 
       Cieszy nas fakt, że aż taka ilość dzieci zechciała przyjąć udział w konkursie. Nie ważny jest wynik, ale odwaga naszych uczniów, ambicja i gotowość do podjęcia nowych wyzwań.  W końcu wiersze wzbogacają   słownik  dziecka,  rozwijają  zainteresowania,  pomagają dzieciom  w przyswajaniu pewnych treści programowych. Ale wiersze też dostarczają dziecku wielu wrażeń, wzruszeń i przeżyć. Stają się one ważnym elementem kształtowania wyobraźni i postawy twórczej dziecka. 
       Jury szczególnie doceniło czwórkę naszych uczniów: Małgorzatę Popławską, Krystiana Mojsaka, Katarzynę Radel i Emilke Koronkiewicz. Właśnie oni reprezentowali naszą szkołę na finale konkursu "Ojczyste słowo", które odbyło się 22 marca w Bielsku Podlaskim. Naszym priorytetem  była wspaniała zabawa przy recytowaniu wesołych wierszy, które nie tylko rozśmieszają ale i uczą dzieci pewnych zachowań. Gratulujemy!

      • Juliusz Słowacki - "Balladyna"

      • 22 lutego uczniowie klasy ósmej uczestniczyli w wycieczce do Białegostoku, gdzie obejrzeli na scenie teatru dramatycznego im. A. Węgierki sztukę J. Słowackiego „ Balladyna”. 

       Historia oglądanego dramatu jest niekonwencjonalna, niestereotypowa i bardzo aktualna. Opowiedziana we współczesny, nowoczesny i zrozumiały dla dzisiejszego widza sposób. Niesie ze sobą niezmienną prawdę o mrocznych zakamarkach ludzkiej duszy, pragnieniach i wyrzutach sumienia, które choć niechciane, nie pozwalają o sobie zapomnieć.

       To historia o manipulacji, niespełnionych miłościach i oczekiwaniach, władzy, namiętnościach i wszelkich konsekwencjach podejmowanych, świadomie czy w afekcie, wyborów. To bardzo atrakcyjne wizualnie studium psychologiczne postaci... nie tylko Balladyny. 

       Następnie uczniowie udali się na zmagania sportowe do Strefy Wysokich Lotów. Najdłuższe w Polsce ścieżki trampolinowe, baseny z gąbkami, strefy parkour i freerun, trampoliny sportowe, strefa gier zespołowych czy pierwsza w kraju przestrzeń do gry w aeroball poprawiały kondycję fizyczną naszych uczniów. Strefa Wysokich Lotów to dzieło pasjonatów dla tych którzy chcą frajdy, adrenaliny i ruchu, ale też doskonalenia sportowych umiejętności. Mamy nadzieję, że jeszcze nie raz tu wrócimy.

     • Pierwszy Dzień Wiosny
      • Pierwszy Dzień Wiosny

      • Marzanna - słowiańska bogini symbolizująca zimę i śmierć. 

       W tym roku w pierwszy dzień wiosny pogoda bardziej dopisała niż rok temu. Uczniowie z klas V, VI podczas zajeć technicznych przygotowali  bardzo ekologiczną Marzannę. W pomoc w ostatniej chwili włączyli się także niektórzy uczniowie klasy VII. Nasza Zimowa Panna została odprowadzona i pożegnana.

       Żegnaj Zimo! Witaj WIosno!  

      • Dni otwarte w Gródku

      • Już za chwilę ósmoklasiści i ostatni gimnazjaliści staną przed trudnym wyborem dalszej ścieżki edukacyjnej. Teraz powinni sprawdzić, która byłaby dla nich najlepsza.
       Każdy rodzic chce, aby jego dzieci dostały się do wymarzonej szkoły. Chcą zapewnić im jak najlepszy start w dorosłość.

       Dnia 20.03.2019r. w ramach otwartych Dni Szkoły uczniowie ósmej klasy z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Załukach uczestniczyli w spotkaniu zorganizowanym przez Szkołę Podstawową w Gródku, na którym prezentowały się szkoły ponadpodstawowe z Białegostoku i nie tylko..
       Dzięki takiemu spotkaniu przyszli absolwenci mogli poznać oferty różnych  szkół oraz dokonać wyboru i podjąć decyzję dotyczącej  dalszej edukacji.
       Wśród szkół, które przedstawiły swoje oferty były między innymi:
       • I Liceum Ogólnokształcące CN -B
       • Zespół Szkół Budowlano - Geodezyjnych
       • Zespół Szkół Eelektrycznych
       • Technikum Usug Fryzjerskich
       • Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych
       • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Janowie
       • Technikum Leśne w Białowieży oraz inne.

     • 8 marca - Dzień Kobiet
      • 8 marca - Dzień Kobiet

      • Kto to jest Kobieta? Jakie znane kobiety zapisały się na kartach historii? Jaki jest przepis na idealną kobietę? Kiedy obchodzono pierwszy Dzień Kobiet? Na te i inne pytania próbowali odpowiedzieć nasi mężczyźni z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Załukach podczas akademii z okazji Dnia Kobiet.

       Międzynarodowy Dzień Kobiet został ustanowiony niespełna sto lat temu. 
       Było to w 1910 roku w stolicy Danii - Kopenhadze. Pomysłodawczynią była Niemka- Klara Zetkin .

       Chłocy przedstawili m.in. następujące wiersze, cyctaty i występy

       Kobieto! Puchu marny!
       Ty wietrzna istoto!
       Piękności twej zazdroszczą anieli:
       A gorsza jesteś, gorsza aniżeli…
       Przebóg , tak ciebie oślepiło złoto!" (autor: A. Mickiewicz)

       "Kobieta"

       Bóg stworzył kobietę z żebra Adamowego.
       Nie stworzył jej z głowy, aby nie była dumna.
       Nie stworzył jej z oczu, aby nie była zbyt ciekawa.
       Nie stworzył jej z uszu, aby nie była plotkarą.
       Nie stworzył jej z nosa, aby nie była wścibska.
       Nie stworzył jej z ust, aby nie była gadułą.
       Nie stworzył jej z nogi, aby nie uganiała się za mężczyznami...
       A jednak wszystkie te cechy znajdziesz u większości kobiet. (autor nieznany, toast żydowski)

       Przepis na idealną kobietę:

       "Należy wziąć jedną cząsteczkę DNA, dwie cząsteczki aminokwasu karboksylowego, dodajemy odrobinę tlenu i wodoru . Następnie należy poddać tę mieszaninę ewolucji. Na rezultaty czeka się około 20-30 milionów lat. Co prawda to trochę długo, ale czego nie robi się w celu zdobycia idealnej kobiety." (audycja radiowa z www.radiozet.pl).

       Podczas apelu uczniowie każdej klasy pod opieką wychowawców przygotowali krótki występ. Wszystkie klasy zgodnie zarezentowały kobiety na przestrzeni lat w poważnej jak i w zabawnej odsłonie - za pomocą tańców, śpiewu, kabaretu.

       Przedszkolaki - piękne wiersze i pokaz taneczny

       Klasa I - Skecz "Lustereczko" (Kobieta próżną jest)

       Klasa II i III "Być kobietą" (w kapeluszach, na szileczkach, eleganckie jak Hanka Bielicka)

       Klasa IV - taniec (dziękujemy p. Dorocie za układ taneczny)

       Klasa V - taniec Zumba (brawa dla p. Justyny za wspólny występ)

       Klasa VI - cover piosenki "Zbuntowany anioł" - tekst własny uczniowie (chyba rosną nam tekściarze piosenek)

       Klasa VII - krótki pokaz, jacy to mężczyźni są zmienni, piosenka "Małgośka" 

       Klasa VII i VIII - skecz "Spa" (jak zwykle śmechu co nie miara).

       Dodatkowo klasy IV-VIII wystąpiły w szalonym i rytmicznym tańcu ZUMBA

       W konkursie na "Naj...piękniejszą Dziewczynę NSP w Załukach 2019" zwyciężyły: Emilia z kl. VII i Julia z kl. III,

       nastomiast "Naj...bardziej koleżeńską dziewczyną NSP w Załukach 2019" zostały Zosia z kl. IV, Natalia z kl. IV i Wiktoria z kl. I. Gratulujemy. Jesteście SUPER.

        

     • Biełaruskaja Dyktouka
      • Biełaruskaja Dyktouka

      • Prawie 60 osób napisało dyktando w języku białoruskim. Byli tam i nasi uczniowie!

       „Biełaruskaja Dyktouka” z roku na rok staje się coraz bardziej popularną imprezą edukacyjną. Pomysł na wspólne pisanie dyktanda w języku białoruskim zrodził się w białostockim Zespole Szkół Niepublicznych świętych Cyryla i Metodego. Inicjatorką imprezy i jej organizatorką jest nauczycielka języka białoruskiego Joanna Marko. Dzięki niej „Biełaruskaja Dyktouka” z roku na rok staje się coraz bardziej popularnym wydarzeniem edukacyjnym.

       W tym roku dyktouka była poświęcona pamięci archimandryty Gabriela ze Skitu Świętych Antoniego i Teodozjusza Kijowsko-Pieczerskich w Odrynkach, który zmarł 22 listopada 2018 roku. Dyktando napisali uczniowie szkół podstawowych i gimnazjaliści z Białegostoku, Narwi i Brześcia. Ale pisali je również nauczyciele, zaproszeni goście, dziennikarze oraz politycy i działacze białoruskiej mniejszości z Podlasia. Po raz pierwszy wśród uczestników „Biełaruskaj Dyktouki” byli również nasi uczniowie. Ta odważna czwórka, która nie bała się sprawdzić swojej wiedzy, to: Julka, Majka, Emilka i Kamil. Wyniki będziemy znać wkrótce, ale najważniejsze jest to, że mogliśmy się spotkać w międzypokoleniowym gronie i zademonstrować swoją znajomość języka białoruskiego, że pokazaliśmy, jak umiemy cieszyć się i współpracować.

     • Walentynkowa "Randka w ciemno"
      • Walentynkowa "Randka w ciemno"

      • 14 lutego - Dzień św. Walentego, święto zakochanych. Nazwa pochodzi od św. Walentego, którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest również tego dnia.

       Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne (często pisane wierszem). Na Zachodzie, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, czczono św. Walentego jako patrona zakochanych. Dzień 14 lutego stał się więc okazją do obdarowywania się drobnymi upominkami. (tekst: www.wikipedia.pl)

       Z okazji Dnia św. Walentego w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Załukach odbyła się "Randka w ciemno". 

       Aby było zabawniej, w role Panów wcieliły się dziewczyny, a w role Pań wcielili sie chłopcy. Po serii pytań, wybierający przy dźwiękach fanfar poznali swoje wybranki i wybranków. Na koniec zatańczyli taniec do wesołej piosenki. W tym roku najwięcej walentyek otrzymała Emilika z kl. VI (aż 20). Gratulujemy.

     • Zebranie z rodzicami
      • Zebranie z rodzicami

      • 13 lutego odbyło się Zebranie z rodzicami podsumowujące pracę szkoły w I półroczu roku szkolnego 2018/2019.

       Pani dyrektor Irena Suprun przedstawiła swoje wnioski rodzicom.

       Ponadto poruszony zostały poruszone inne ważne tematy:

       1. Wszawica - Jest to temat wstydliwy ale dotyka wiele szkół. Więcej informacji w linku: Profilaktyka wszawicy

       2. Przygotowywanie się do zajęć szkolnych, praca w domu, więcej na praca w domu, plan dnia

       3. Doradztwo zawodowe - więcej w linku: Doradztwo zawodowe 

       Wychowawcy wszystkich klas przygotowali prezentację pokazującą pracę danej klasy w I semestrze. Za pomocą wierszy, rymowanek, pokazów Powerpoint, filmów a nawet piosenki uczniowie pokazali po raz kolejny, że kreatywność  i zapał, tak dzieci, młodzieży i oczywiście pedagogów, nie zna granic.

       Oby praca w II półroczu była owocniejsza, ceny lepsze a zachowanie bardziej ambitne. Powodzenia.

     • Zestawienie wyników za I semestr 2018/2019
      • Zestawienie wyników za I semestr 2018/2019

      • Średnia ocen w szkole –   4,01            
       Średnia frekwencja – 90,4%

       NAJLEPSI UCZNIOWIE NIEPUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ W ZAŁUKACH W I PÓŁROCZU R. SZK. 2018/2019:

       Klasa I –  Magdalena Rogacz, Małgorzata  Popławska, Weronika Dunaj
       Klasa II - Michalina Konieczna, Katarzyna Rogacz
       Klasa III– Julia Lech 
       Klasa IV- Natalia Sołowiej, śr. 5,0, zachowanie: wzorowe
       Klasa V - Oliwia Koronkiewicz, śr. 4,86; zachowanie: wzorowe
       Klasa VI- Katarzyna Radel, śr. 4,92; zachowanie wzorowe
       Klasa VII – Julia Grześ, śr. 5,0; zachowanie: wzorowe, Emilia Koronkiewicz, śr. 4,8; zachowanie: wzorowe
       Klasa VIII – 

     • Na ratunek 112
      • Na ratunek 112

      • Dnia 8 lutego w naszej szkole odbyły się zajęcia edukacyjne z udziałem pracowników z Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Białymstoku oraz Policji.

       Prowadzący zajęcia opowiedzieli dzieciom o swojej pracy CPR. Dzieci i młodzież utrwalili swoją wiedzę na temat numeru alarmowego 112. Uczniowie dowiedzieli się kiedy i w jaki sposób zgłaszać sytuacje alarmowe, a także zapoznali się z procedurą wezwania fachowej pomocy. Szczególną uwagę zwrócono na to, aby nie blokować linii alarmowej, jeżeli nie występuje żadne zagrożenia dla życia lub zdrowia.

       W czasie wizyty prowadzący pokazali i przećwiczyli z uczniami udzielanie pierwszej pomocy w przypadku zatrzymania krążenia i oddechu, zadławienia oraz postępowania z osobą nieprzytomną.

       Panie Policjantki natomiast przypomniały o skutkach zachowań agresywnych i wychodzących poza normy społeczne. Wyjaśniły jakie są procedury postępowania z  agresywnym uczniem małoletnim. 

       Na koniec zajęć wszyscy otrzymali drobny upominek.