• Aktualności

     • Wieczór kolęd w Gródku
      • Wieczór kolęd w Gródku

      • Dnia 26 stycznia 2020 uczennice z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Załukach z pomocą jednej dzielnej dziewczynki z przedszkola wystąpiły gościnnie na Wieczorze Kolęd w Gródku. Był to pokaz tańca z iluminacjami do piosenki Hallelujah. Choreografię do tańca przygotowała p. Dorota P. Wstęp bardzo się spodobał publiczności, a dziewczynki usłyszały mnóstwo komplementów. 

     • Szkolna wycieczka do Brześcia na Białorusi
      • Szkolna wycieczka do Brześcia na Białorusi

      • Uczniowie naszej szkoły dopiero co wrócili ze stolicy Białorusi  - Mińska, a już trwały przygotowania do kolejnej wycieczki. Tym razem odwiedziliśmy białoruską stronę Puszczy Białowieskiej w której, jak wiadomo, żyje Dzied Maroz. Rezydencja Dzieda Maroza zrobiła na nas duże wrażenie. Następnie udaliśmy się do Kamieńca, gdzie znajduje się wieża typu obronnego zbudowana w XIII wieku. Podziwialiśmy tu również przedwojenną architekturę żydowską i polską. Kolejnym przystankiem było  miasto Brześć, będące stolicą obwodu brzeskiego. Brześć, to liczące blisko 350 tysięcy mieszkańców miasto z tysiącletnią historią,  wpisującą się w dzieje Wielkiego Księstwa Litewskiego, carskiej Rosji, II Rzeczpospolitej oraz Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. W Brześciu odwiedziliśmy Archeologiczne Muzeum "Straożytne Berestie” w którym nasi uczniowie mogli podziwiać unikatowe odkryte starożytne słowiańskie miasto z XI-XIII w. z dobrze zachowanymi drewnianymi budowlami. W muzeum zobaczyliśmy szczątki ponad 30 domów, oraz zbiór znalezisk wykopanych w tym miejscu przez archeologów. Oczywiście zwiedziliśmy też wizytówkę miasta - Twierdzę Brzeską. Z jej historią zapoznał nas nasz przewodnik Jauhien Skrabiec. Wieczorem udaliśmy się  do centrum, aby podziwiać świątecznie udekorowane miasto. Spacerowaliśmy ulicą Sowiecką, głównym reprezentacyjnym deptakiem miasta, gdzie podziwialiśmy Pomnik 1000-lecia Brześcia. U stóp pomnika na płaskorzeźbach można przeczytać legendy o założeniu Brześcia, historię jeźdźców spod Grunwaldu czy dzieje obrony Twierdzy Brzeskiej. Dopełnieniem wycieczki po Brześciu było rozsmakowanie się w kuchni białoruskiej - draniki i pielmieni to przysmaki, dla których również warto odwiedzić Białoruś.

       Trzeba wykorzystywać tę możliwość podróżowania jak najczęściej, szczególnie, że odwiedzając inne kraje, uczymy się historii naszego pogranicza, poznajemy kulturę, sztukę poszczególnych narodów, uczymy się tolerancji i wzbogacamy swoje wnętrze, a także zmieniamy często swój pogląd na świat. Kontakty nawiązane podczas takich wyjaqzdów, nowe przyjaźnie i znajomości są bezcenne.  Historyczne bogactwo Europy jest ogromne. Przy okazji również lepiej poznajemy siebie nawzajem i jesteśmy razem, co na pewno w przyszłości będzie powodem do miłych wspomnień.

     • Pałac Prezydencki w Mińsku
      • Pałac Prezydencki w Mińsku

      • Nasi uczniowie w pałacu Prezydenckim w Mińsku.

       2 i 3 stycznia nasze uczennice - Małgosia i Wiktoria, odwiedziły Mińsk. Celem pobytu w stolicy Białorusi był udział w noworocznym przyjęciu dla dzieci w Pałacu Niepodległości (pałac Prezydencki) w Mińsku z udziałem Prezydenta.

       W uroczystości wzięło udział 12 dzieci z Podlaskich szkół, a także uczniowie z Litwy, Rosji, Ukrainy i Białorusi. W sumie w spotkaniu uczestniczyło około 150 uczniów.

       Święto zostało zorganizowane przez Ministerstwo Edukacji Białorusi. Wsparcie finansowe dla udziału uczniów z Podlasia udzieliło Centrum Kulturalne przy Ambasadzie Białorusi w Polsce.

       Wizyta w PałacuNiepodległości  była ciekawą lekcją historii i niezapomnianą przygodą, podczas której nasi uczniowie, choć przez chwilę mogli wcielić się w postaci dyplomatów i polityków, ale przede wszystkim dobrze się bawić i zapoznać z rówieśnikami. Każdy z uczestników otrzymał noworoczny prezent. Z pewnością nasze uczennice jeszcze nie raz odwiedzą piękną stolicę Białorusi.