• Aktualności

     • Maskarada andrzejkowa
      • Maskarada andrzejkowa

      • Pod koniec listopada, jak co roku urządzliśmy bal andrzejkowy. W tym roku motywem przewodnim była maskarada. Najważniejszą rzeczą było zrobienie fantazyjnej maski (czy to w domu, czy w szkole). Oprócz dyskoteki zoragnizowaliśmy kącik z wróżbami i słodki poczęstunek. Każdy z uczestników zabawy mógł w kartach zobaczyć swoją przyszłość lub wywróżyć sobie karierę i bogactwo. Muzyka grała głośno, a imprezowicze świewali na całe gardła znane utwory. W rytm disco i innych rytmów bawilismy się świetnie. Dziękujemy za wspaniałą wspólną zabawę.

     • Wrzesień 39 - pokaz historyczny grupy Rekonstrukto
      • Wrzesień 39 - pokaz historyczny grupy Rekonstrukto

      • 25 listopada naszą szkołę odwiedziła grupa artystyczna „Rekonstrukto”, która zaprezentowała pokaz historyczny pod tytułem „Wrzesień 39”. Zaprezentowano jak wybuchła II wojna światowa, a zniknęła II Rzeczpospolita”. Podczas pokazu omówiono i zaprezentowano sytuację międzynarodową Polski przed wybuchem II wojny światowej i w trakcie jej trwania. Artyści zaprezentowali polskie mundury wojskowe, ekwipunek i wyposażenie używane podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku. Ogromnym zainteresowaniem uczniów cieszyły się repliki broni, karabiny, pistolety, granaty i bagnety. Najodwazniejsi ochotnicy mieli szanse osobiście dotknąć i sprawdzić wyposażenie wojska polskiego poprzez przymierzanie hełmów, masek przeciwgazowych oraz elementów umundurowania żołnierzy. Największą atrakcją wśród zgromadzonych była możliwość obejrzenia z bliska zgromadzonej broni. Na zakończenie pokazów uczniowie ćwiczyli musztrę, sprawdzając, kto nadaje się do wojska. Była to prawdziwa, żywa lekcja historii.

     • Narodowe Święto Niepodległości
      • Narodowe Święto Niepodległości

      •                W 1918 roku, po 123 latach jarzma narzuconego przez trzy zaborcze mocarstwa – Austro-Węgry, Prusy i Rosję – Polska odzyskała niepodległość. 11 listopada Rada Regencyjna (organ władzy zwierzchniej Królestwa Polskiego zastępujący króla lub regenta, powołany do życia w 1917 r.) przekazała zwierzchnictwo i naczelne dowództwo nad podległym jej Wojskiem Polskim przybyłemu dzień wcześniej do kraju z magdeburskiej twierdzy Józefowi Piłsudskiemu, a 12 listopada powierzyła mu misję utworzenia rządu narodowego. Oczywiście, moment ten nie zakończył faktycznych zmagań o granice odrodzonej Rzeczpospolitej, które ostatecznie ustalone zostały dopiero w roku 1921 na mocy postanowień traktatu ryskiego, jednak stał się początkiem odbudowy naszej państwowości i ogromnych nadziei Polaków na lepsze życie w wolnym kraju.

                   Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Niepublicznej Szkole Podstawowej
       w Załukach rozpoczęliśmy już 8 listopada br., włączając się do ogólnopolskiej akcji „Szkoła
       do hymnu”. Tego dnia o godz. 11.11, zgromadzeni na szkolnym korytarzu, odśpiewaliśmy “Mazurka Dąbrowskiego”. 

                   Hołd pamięci wszystkim, którzy wnieśli wkład w odrodzenie kraju pod nazwą II Rzeczpospolitej, jak też tym, którzy w ciągu ponad stuletniej niewoli, podejmując zrywy narodowowyzwoleńcze, ponieśli śmierć nie doczekawszy wolnej Polski, oddaliśmy w środę -
       13 listopada 2019 r. W uroczystym apelu z okazji Narodowego Święta Niepodległości udział wzięli uczniowie i nauczyciele, z panią dyrektor na czele. Rozpoczęliśmy wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego. Patriotyczne wiersze, wśród których nie zabrakło „Katechizmu polskiego dziecka” Władysława Bełzy, deklamowały dzieci z grupy przedszkolnej oraz uczniowie kl. II.  Inscenizacja przygotowana przez uczniów klas starszych przypomniała kilka ważnych dat i wydarzeń z dziejów Polski, począwszy od kolejnych rozbiorów i ostatecznej utraty wolności w 1795 r., poprzez powstania narodowe oraz inne wysiłki podejmowane przez polskich patriotów na rzecz odzyskania niepodległości, aż do momentu zrzucenia kajdan niewoli w 1918 r. Moment utraty i odzyskania niepodległości został ukazany przez uczniów w scenie zarzucenia na początku przedstawienia na mapę Polski łańcucha symbolizującego łańcuch niewoli, a następnie zdjęcia go pod koniec widowiska.

                   Nasze obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości uświetnił występ chóru szkolnego, który, wzorowo przygotowany przez nauczyciela muzyki- panią Dorotę i przy jej akompaniamencie,  wykonał pieśni patriotyczne: „O mój rozmarynie” i „Hej, hej ułani”. Dodatkowo, pani Dorota zrobiła nam niespodziankę, prezentując swój piękny głos w występie solowym, na który złożyły się bardziej współczesne utwory o tematyce patriotycznej.

                   Słuchając pieśni i piosenek patriotycznych oraz dołączając do śpiewu czuliśmy, jak
       w naszych sercach rośnie duma z tego, że jesteśmy Polakami i żyjemy w wolnym kraju.      

        

                     

     • Szkoła pamięta
      • Szkoła pamięta

      • „Hisoria magistra vitae” ( Historia nauczycielką życia) - to powiedzenie znamy od dzieciństwa. Historia Polski była szczególnie dynamiczna. Aby lepiej ją poznać warto jej „dotknąć”. W ramach akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta” uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Załukach wspominali bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Pamięć o tych którzy odeszli jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań.  

       Uczniowie klas 0-5 i 8 wybrali się do Królowego Mostu na cmentarz. Tam uporządkowali pomnik – zbiorową mogiłę Mieszkańców wsi Popówka, pomordowanych 3 lipca 1943 roku, zapalili znicze na grobach opuszczonych, zapomnianych. Spotkali też panią, która pokazała grób p. Luby Prokopowicz, która tuż po wojnie była przez jakiś czas nauczycielem w  szkole w Królowym Moście. Zapalili tam znicz i poszli szukać najstarszych grobów cmentarza w Królowym Moście. 

       Uczniowie klasy 3 z wychowawcą i rodzicami udali się również do Popówki, gdzie Niemiecka żandarmeria  rozstrzelała 37 mieszkańców, w tym 16 dzieci a zabudowania rozebrano i spalono. Protekstem do pacyfikacji była współpraca mieszkańców Popówki z działajacymi w pobliżu oddziałami partyzantów. Pan Sławomir Rogacz wykosił teren wkoło pomników a uczniowie z rodzicami uporządkowali miejsce pamięci narodowej i zapalili  zakupione z własnych oszczędności znicze. Po pracy fizycznej wszyscy z apetytem zjedli przepyszne, ekologiczne bułeczki które przygotowała p.Ania Rogacz.

       Uczniowie klasy 6 porządkowali miejscowe krzyże, które symbolizują miejsce ostatniego pożegnania zmarłego ze swoją społecznością, gdzie zostawia cały swój dorobek życia by przejść do wieczności.

       W ramach wyjazdu uczniowie klasy 7 poznali miejsca spoczynku wyznawców współistniejących niegdyś na polskiej ziemi religii: katolickiej, prawosławnej i żydowskiej. Dowodem na ich istnienie są ocalałe cmentarze. Okres II wojny światowej przyniósł tę niechlubną kartę naszej historii – tolerancję zastąpiła nienawiść, nieufność i złość. Czego dowodem są nierzadko zapomniane i zniszczone miejsca pochówków dawnych mieszkańców Podlasia. Nasi uczniowie zapoznali się z historią żydowskiej społeczności, posprzątali śmiecie, zapalili znicze i położyli małe kamyczki na zrujnowanych nagrobkach. 

       Celem całej inicjatywy było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

     • Dzień głośnego czytania
      • Dzień głośnego czytania

      • Czytanie pełni niezwykle ważną rolę w rozwoju dziecka – pobudza wyobraźnię, uczy samodzielnego myślenia, ćwiczy pamięć i koncentrację. W ramach akcji „Dzień głośnego czytania” uczniowie klasy II odwiedzili przedszkolaków z Punktu Przedszkolnego w Załukach i czytali im fragmenty książki „Gang Słodziaków”. Dzieci z ciekawością słuchały o przygodach, gdzie w cieniu starego dębu były sarenka Hania, borsuk Bartek, dzięcioł Dominik i nietoperz Nikodem. A w wysokiej trawie stały grzecznie i trzymały się za łapki Juniorzy: Lisek Lucuś, zajączek Zuzia, nietoperz Nikoś, dzięciołek Dominik, sówka Zosia i pszczółka Pola.

     • Klockolandia i Yeti
      • Klockolandia i Yeti

      • 22 października uczniowie klas 0 – II wraz z wychowawczyniami p. Sylwią Radel i p. Marią Panasewicz-Dubicką autobusem PKS wybrali się na wycieczkę do Białegostoku. W kinie Helios obejrzeli film pt. "O Yeti!", który opowiadał o przyjaźni, zaangażowaniu i oddaniu. Kiedy nastolatka Yi spotyka młodego Yeti na dachu apartamentowca, w którym mieszka, ona i jej przyjaciele nadają mu imię „Everest” i organizują niezwykłą wyprawę, aby stworzenie wróciło do swej rodziny, mieszkającej w najwyższym punkcie Ziemi. Każdy krok tej wyprawy śledzi jednak Burnish, sprytny milioner, który marzy o schwytaniu Yeti i zarabianiu jego kosztem pieniędzy.

       Po przedstawieniu dzieci udały się autobusem MPK do Klockolandii. Jest to kreatywna, a zarazem edukacyjna sala dla dzieci, w której dobra zabawa łączy się z twórczym myśleniem. Wypełniona jest tysiącem klocków o rozmaitych kształtach, przeróżnej wielkości i wielorakiej strukturze dostosowanych do potrzeb i upodobań dzieci. Uczniowie świetnie bawili się korzystając z klocków piankowych, dużych cegieł Marioinex, kreatywnych klocków Mammutico, drewnianych deseczek Linden, magnetycznych Jolly Heap i wielu, wielu innych.

     • Światowy dzień walki z otyłością
      • Światowy dzień walki z otyłością

      • Otyłość to choroba cywilizacyjna, która dotyka coraz więcej osób, także najmłodszych. To druga po paleniu papierosów najczęstsza przyczyna występowania poważnych problemów zdrowotnych, w tym nowotworów złośliwych. Światowy Dzień Walki z Otyłością ma na celu podnoszenie świadomości na temat zapobiegania i leczenia tej choroby.

       W Niepublicznej Szkole Podstawowej w Załukach w tym celu zorganizowano specjalny dzień poświęcony zdrowemu odżywianiu oraz aktywności fizycznej.