• Aktualności

     • Dzień Ziemi
      • Dzień Ziemi

      • Dzień Ziemi, w tym roku obchodziliśmy 17.04.2019r w Silvarium w Poczopku w wyjątkowym ogrodzie leśnym położonym w Puszczy Knyszyńskiej, na terenie Nadleśnictwa Krynki.

       Przyświecał nam cel: kształtowania aktywnej postawy wobec środowiska, wrażliwości, szacunku, odpowiedzialności za jego stan, uświadamiania roli  jaką uczniowie mogą odegrać w swoim środowisku.

       Atrakcjami, jakie nam towarzyszyły w przyrodniczej lekcji były: 

       - Galeria na skraju puszczy - coś więcej niż muzeum przyrodnicze, bo można tu także posłuchać głosów ptaków i zwierząt oraz obejrzeć na żywo pracę pszczół i mrówek dzięki szklanemu ulowi i oszklonej ścianie mrowiska
       - Tropinka - ścieżka pokazująca tropy zwierząt spotykanych w puszczy
       - Ziołowa tryba - ścieżka, przy której posadzono i opisano wiele gatunków ziół
       - Ksyloteka - drewno różnych rodzajów drzew
       - Strigiforium - dom sów, a w nim m.in. najchętniej pozująca do zdjęć sowa śnieżna
       - Ptasia chata
       - Park megalitów - ogromne głazy rozrzucone po łące oraz ułożony z nich kamienny krąg
       - Zegary słoneczne i poromierz
       - Mostki na strumyku i stawie
       - Kamienne i drewniane rzeźby - np. wielkie drewniane szyszki albo kamienna żaba, którą trzeba pocałować, aby spełniła marzenie
       Zwiedziliśmy też meczet  w Kruszynianach oraz cmentarz gdzie poznaliśmy kulturę i tradycje tatarskie.

       Wiecej info: Meczet w KruszynianachSilvarium w Poczoku

     • Międzynarodowe targi książki w Białymstoku
      • Międzynarodowe targi książki w Białymstoku

      • 12 kwietnia, w mroźny piątkowy poranek, uczniowie klas II, III i VI wyruszyli na  8. Międzynarodowe Targi Książki w Białymstoku w ramach Festiwalu Literackiego „Na pograniczu kultur”. Targi Książki odbywają się co roku i są prawdziwym świętem książki. Można na nich kupić nowości w atrakcyjnych cenach, znaleźć unikatowe książki, a przede wszystkim spotkać się ze sławnymi pisarzami.
       W tym roku uczestniczyliśmy w pouczającym spotkaniu autorskim z Tomaszem Samojlikiem i Adamem Wajrakiem pt. Wajrak, Samojlik i inne zwierzaki z Puszczy Białowieskiej. Zadawaliśmy wiele pytań i aktywnie uczestniczyliśmy w dyskusji.
       W trakcie targów na stoiskach odbywały się spotkania z autorami, warsztaty oraz pokazy filmowe. Na targach oprócz książek znaleźć można było także puzzle, gry, komiksy. Oferta wydawnicza na Targach przyprawiała o zawrót głowy! Każdy uczeń mógł znaleźć dla siebie książkę, która trafiała w jego gust literacki.
       Po dniu pełnym wrażeń poszliśmy na szybki posiłek do restauracji McDonald’s, gdzie mogliśmy zjeść i zregenerować siły przed powrotem do Załuk. Zmęczeni i szczęśliwi wróciliśmy do domu. 

       Wycieczkę zorganizowały:
       Iwona Kondraciuk
       Sylwia Radel

     • Warsztaty wielkanocne
      • Warsztaty wielkanocne

      • Wielkanoc jest okresem przepełnionym radością i od najmłodszych lat kojarzy nam się z głęboką tradycją i wzniosłą atmosferą. Wraz z nią wita nas wiosna, słońce spędza z nami coraz więcej chwil, a najmłodsi czują pierwsze powiewy wakacji. Warsztaty Wielkanocne to nowoczesna forma konfrontacji najmłodszych z tradycją zdobienia jajek i świetna okazja do rozwinięcia artystycznych skrzydeł.
       Podczas warsztatów każdy uczestnik mógł zapozna się z różnymi metodami wykonywania ozdób wielkanocnych. samodzielnie je wykonać, mając możliwość skorzystania z szerokiej palety ozdób, barw oraz akcentów wielkanocnych. zapakować swoją pracę w ochronny kartonik, aby zdobiła stół podczas rodzinnych świat.

     • Wiosenna wycieczka klasy V
      • Wiosenna wycieczka klasy V

      • W dniu 11 marca 2019 r., uczniowie z klasy 5 uczestniczyli w autobusowym wyjeździe integracyjno – kulturalnym do kina Helios w Galerii handlowej Jurowiecka w Białymstoku, gdzie obejrzeli film science fiction pt.: „Kapitan Marvel”. Przed seansem uczniowie degustowali pyszna pizzę Pepperoni w Pizza Hut. Po obejrzeniu filmu  aby ochłonąć po pełnym wrażeń dniu klasa udała się na krótki spacer przed powrotem do domu. Zrobiono pamiątkowe zdjęcia przed Pałacem Branickich oraz Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. W doborowych  nastrojach wróciliśmy do domu.

     • Ostre rockowe granie
      • Ostre rockowe granie

      • Muzyka lat 80-tych - Tylko w niej była wolność

       2 kwietnia odbył się koncert muzyków zespołu Kasa Chorych. Jest to grupa, która w okresie lat 80-tych odniosła ogromny sukces na polskiej scenie rockowej.  Artyści zaprezentowali najpiękniejsze utwory tamtych lat.

       Wśród nich znalazły się takie przeboje jak: "Ale wkoło jest wesoło"  "Nie płacz Ewka" -  zespołu "Perfect", "Szklana pogoda" i "Przeżyj to sam"- zespołu "Lombard", "Mniej niż 0" - przebój zespołu "Lady Pank".

       Każdy utwór miał swoją historię i artyści opowiadali o tym jak i dlaczego postały te utwory, tak aby można było się wczuć w tamtą atmosferę.

       Minęło 3 dekady i w Polsce zmieniło się wiele ale teksty rockowych przebojów często brzmią tak samo świeżo i aktualnie, jak w czasach, w których powstawały. 

       Na scenie w Nieublicznej Szkole odstawowej w Załukach wystapili: Katarzyna Krysztopa - śpiew, instrumenty klawiszowe, Maciej Niedzielko - perkusja, Jacek Kaczyński - gitara basowa oraz gitarzysta, piosenkarz zespołu "Kasa Chorych" - Jarosław Tioskow.

     • Krasnale i Cukier Lukier
      • Krasnale i Cukier Lukier

      • 27 marca uczniowie klas I – III wybrali się na wycieczkę do Białegostoku. W kinie Forum  obejrzeli  baśń muzyczną pt. "W tajemniczej krainie krasnali" w wykonaniu Teatru Muzycznego DUDUŚ z Łodzi. A była to rzecz o skrzatach malutkich, smerfach wesolutkich, krasnoludkach ubogich, króliczkach pełnych trwogi, złośliwym trollu Szczerbolu, złej czarownicy Złośnicy i niedźwiadku Miodojadku. Dzieci z zainteresowaniem obejrzały spektakl, a także brały czynny udział w zabawach i konkursach w trakcie jego trwania. 
       Po przedstawieniu dzieci udały się do najmniejszej na świecie fabryki słodyczy „Cukier Lukier”. Zobaczyły, jak powstają cukierki oraz lizaki.  Panie gotowały karmelową masę, wylewały ją na kamienny blat i barwiły, a potem każdy wykonał własne lizaki. 
       Zabawą w parku, na świeżym powietrzu zakończył się udany dzień w Białymstoku.

     • Transgraniczna piłka nożna
      • Transgraniczna piłka nożna

      • W Załukach o transgranicznej piłce nożnej.
       O gwiazdach piłki nożnej, kibicowskiej przyjaźni polsko-białoruskiej i o Jagielloni Bialystok oczywiście- tymi tematami zajmowaliśmy się 29 marca podczas Kółka dziennikarskiego. Tym razem odwiedził nas białoruski dziennikarz sportowy Arciom Sizincał, który pracuje dla Białoruskiego Radio Racja i długi czas współpracował z najpopularniejszą sportową gazetą na Białorusi. 
       Uczniowie w ramach podziękowania za spotkanie przygotowali rysunki związane ze światem piłki nożnej,  a nawet powstał portret naszego gościa. Na rozmowach opiłce nożnej się nie skończyło. Kółko dziennikarskie szybko przeniosła się na szkolne boisko, gdzie został rozegrany niedługi, ale pełen emocji mecz.  Drużyna pana Arcioma pokonała 2:0 swoich przeciwników. Rewanż być może wkrótce!

     • Ojczyste słowo
      • Ojczyste słowo

      • Nasi uczniowie na konkursie "Ojczyste słowo".
       20 marca odbyły się eliminacje do białoruskiego konkursu recytatorskiego ,,Ojczyste słowo”. W konkursie wzięło udział prawie 60 uczniów ze szkół podstawowych z terenu Powiatu białostockiego. Uczestnicy występowali w trzech grupach wiekowych: uczniowie z klas I- III, uczniowie z klas IV- VI oraz VII-VIII i gimnazjaliści. Byli wśród nich i nasi uczniowie, a mianowicie: Małgorzata Popławska, Wiktoria Popławska, Weronika Dunaj, Julia Lech, Krystian Mojsak, Oliwka Koronkiewicz, Patrycja Koronkiewicz, Katarzyna Radel, Maciej Dziermiański, Piotr Sieńczykowski, Emilka Koronkiewicz i Julia Grześ. 
       Cieszy nas fakt, że aż taka ilość dzieci zechciała przyjąć udział w konkursie. Nie ważny jest wynik, ale odwaga naszych uczniów, ambicja i gotowość do podjęcia nowych wyzwań.  W końcu wiersze wzbogacają   słownik  dziecka,  rozwijają  zainteresowania,  pomagają dzieciom  w przyswajaniu pewnych treści programowych. Ale wiersze też dostarczają dziecku wielu wrażeń, wzruszeń i przeżyć. Stają się one ważnym elementem kształtowania wyobraźni i postawy twórczej dziecka. 
       Jury szczególnie doceniło czwórkę naszych uczniów: Małgorzatę Popławską, Krystiana Mojsaka, Katarzynę Radel i Emilke Koronkiewicz. Właśnie oni reprezentowali naszą szkołę na finale konkursu "Ojczyste słowo", które odbyło się 22 marca w Bielsku Podlaskim. Naszym priorytetem  była wspaniała zabawa przy recytowaniu wesołych wierszy, które nie tylko rozśmieszają ale i uczą dzieci pewnych zachowań. Gratulujemy!