• Aktualności

      • . . . Dzień Kropki . . .

      • 18 września w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki, święto kreatywności i talentów. Początkiem święta była historia Vashti, która na lekcji plastyki dochodzi do wniosku, że niczego nie potrafi. Z pomocą przychodzi nauczycielka, która zachęca ją do działania:

       Dziś ubraliśmy się w kolorowe stroje w kropki, stworzyliśmy prace plastyczne, których motywem przewodnim była kropka. Graliśmy w gry i zabawy z kropką. Zwróciliśmy uwagę na to, że w każdym drzemie jakiś talent.

      • Narodowe czytanie

      • W czwartek 14 września, z inicjatywy pani Ireny Naliwajko i dzięki współpracy z  Biblioteką Publiczną w Gródku w NSP w Załukach została przeprowadzona 12 edycja ogólnopolskiej akcji "Narodowe Czytanie". 

       Do wspólnego, głośnego czytania przyłączyli się zaproszeni goście: dyrektor Biblioteki Publicznej w Gródku pani Katarzyna Rogacz, sołtys sołectwa Załuki p. Paweł Koronkiewicz, członkini zarządku Stowarzyszenia "Załuki nad Supraślą" p. Justyna Radel, wychowawczyni punktu przedszkolnego w Załukach p. Katarzyna Tarasewicz.

       Prezydent RP Andrzej Duda skierował okolicznościowy list, zachęcający do wspólnej lektury:

          "Co roku podczas akcji Narodowego Czytania wspó1nie czytamy dzieła, które tworzą kanon polskiej literatury. Jednym z nich jest Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej. To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. Bo przecież jej autorka nie tylko maluje szeroką panoramę rodzinnych Kresów, nie tylko przybliża folklor i szlacheckie zwyczaje, ale bardzo wyraźnie przywołuje tez historię Rzeczypospolitej, a poprzez tematyk Powstania Styczniowego, kt6rego 160-lecie obchodzimy w tym roku, doskonale oddaje przeżycia, emocje i dylematy ówczesnych Polak6w. Dzięki temu obraz niepodległościowego zrywu, który w 1863 roku wybuchł przeciwko carskiemu zaborcy, na zawsze połączył się z tą książką, a sama powieść utrwaliła się w świadomości jako prawdziwa epopeja polskiego losu.

          Zapraszam Państwa zatem do Narodowego Czytania „Nad Niemnem w sobotę 9 września. Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowicz6w, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozm6w o Polsce, ale tez tych codziennych pogawędek ,,przy polskim stole". Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohater6w i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i kt6rego znaczenie jest istotne także dla innych narod6w naszego regionu. I nie zapominajmy o komizmie, o pełnych humoru dialogach i zabawnych sytuacjach. To również wielki walor tej powieści.

          Chciałbym, aby tegoroczna lektura pogłębiła też namysł nad tym, w jaki sposób współcześnie odczytujemy naszą historię i jak o niej pamiętamy. I żeby, zwłaszcza dzisiaj, w obliczu agresywnego rosyjskiego imperializmu, odwołując się do powstańczego czynu, powieść Orzeszkowej jeszcze bardziej umocniła przekonanie o podstawowym prawie każdego narodu do własnej wolności i suwerenności. Niech więc nasze wspólne czytanie Nad Niemnem, oprócz przyjemnością, kt6rej z pewnością dostarczy, przyniesie także wiele pożytku. Jestem przekonany, ze wszystko to uczyni z Narodowego Czytania 2023 kolejne pasjonujące spotkanie z klasyką polskiej literatury."

      • Lekcja pierwszej pomocy

      • We wtorek 12.09.2023roku gościliśmy w naszej szkole państwa Rutkowskich, ratowników medycznych, którzy przybliżyli nam zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz zachowania podczas zagrożenia życia. Serdecznie dziękujemy za ciekawe zajęcia.

      • Sprzątanie świata

      • Informujemy, iż w dniu 15 września (piątek) nasza szkoła przystąpi do Akcji Sprzątanie Świata. 

       Nasi najmłodsi uczniowie z klas 0-3 wraz z nauczycielami będą dbać o czystość terenu szkolnego, tworząc przy tym piękną i zadbaną przestrzeń. Natomiast starsi uczniowie, wspólnie z nauczycielami, wyruszą na ulice Załuk oraz pobliskie tereny, by oczyścić nasze otoczenie i uczynić je jeszcze piękniejszym. Po trudach sprzątania czekają na uczniów wspaniałe zajęcia proekologiczne, które obejmują zabawy, quizy, konkursy oraz wspólne ognisko. W związku z tym prosimy przygotować odpowiedni prowiant na ognisko.To dzień, w którym razem zadbamy o naszą planetę i dowiemy się, jak możemy przyczynić się do jej ochrony.

      • Kalendarz świąt i dni wolnych w roku szkolnym 2023/2024

      • 4 września – Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego

       1 listopada – Wszystkich Świętych

       2 - 3 listopada – Dni wolne

       23 - 31 grudnia – Zimowa przerwa świąteczna

       1 stycznia – Nowy Rok

       8 stycznia – Drugi dzień świąt prawosławnych

       22 stycznia - 4 lutego – Ferie zimowe – województwo podlaskie

       28 marca - 2 kwietnia – Wiosenna przerwa świąteczna

       1 maja – Międzynarodowe Święto Pracy

       2 maja – Dzień wolny

       3 maja – Święto Trzeciego Maja

       6 maja – Drugi dzień świąt prawosławnych

       14 - 16 maja – Egzaminy Ósmoklasisty

       30 maja – Boże Ciało

       21 czerwca – Zakończenie roku szkolnego

      • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024

      • Nowy rok szkolny przyniósł ze sobą wiele zmian: nowa Pani Dyrektor, nowi nauczyciele, nowi członkowie Zarządu Stowarzyszenia "Załuki nad Supraślą".

       W poniedziałek 4 września 2023r. o godz. 11:00 w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Załukach zabrzmiał pierwszy po wakacjach dzwonek informujący o początku roku szkolnego 2023/2024. Pani Dyrektor Anna Grześ uroczyście powitała wszystkich przybyłych gości:Wójta Gminy Gródek Wiesława Kuleszę, Panią Agnieszkę Lisowską z Referatu organizacyjnego gminy, Magdalenę Martonik - wiceprezes Stowarzyszenia „Załuki nad Supraślą”, rodziców i uczniów.


       "Dzisiaj, widząc naszych uczniów i ich rodziców, czuję nie tylko radość, ale także wielką odpowiedzialność. Jesteśmy tutaj, aby zapewnić dzieciom najlepszą edukację, wartościowe doświadczenia i wsparcie w ich rozwoju. Jestem przekonana, że dzięki współpracy wszystkich zaangażowanych stron - rodziców, nauczycieli, uczniów oraz władz - możemy osiągnąć wielkie sukcesy w nowym roku szkolnym. Nasza szkoła to miejsce, gdzie uczy się nie tylko matematyki, języka polskiego czy historii, ale także wartości takie jak szacunek, odpowiedzialność, współpraca i uczciwość. Naszym celem jest nie tylko przekazywanie wiedzy, ale także kształtowanie młodych ludzi, którzy będą gotowi stawić czoła wyzwaniom przyszłości.

       Drodzy Uczniowie, życzę wam wspaniałego roku pełnego odkryć, sukcesów i niezapomnianych chwil. Niech wasza pasja do nauki rośnie z każdym dniem! Chciałbym serdecznie powitać naszych nauczycieli, którzy są nie tylko przewodnikami w nauce, ale także wzorcami do naśladowania dla naszych uczniów. Wasza pasja, zaangażowanie i poświęcenie są nieocenione. Razem tworzymy wspólnotę edukacyjną, która ma potencjał zmieniać życie dzieci na lepsze.

       Chciałabym także serdecznie podziękować Stowarzyszeniu „Załuki nad Supraślą” za wsparcie i zaufanie, które pozwalają nam razem kształtować przyszłość uczniów. Cieszę się na dalszą owocną współpracę z naszym organem prowadzącym.


       Rok szkolny 2023/2024 będzie czasem nowych wyzwań i możliwości. Czerpiąc z naszych wspólnych pasji i zaangażowania, stworzymy solidną podstawę dla dynamicznej współpracy, która pozwoli nam kształtować przyszłość i dobre imię naszej szkoły oraz inspirująco wpływać na życie uczniów. Życzę nam wszystkim owocnej współpracy, pomyślności i wielu sukcesów w nadchodzącym roku."

      • Ubezpieczenie PZU

      • Nieszczęśliwy wypadek może zdarzyć się zawsze i wszędzie np.: w przedszkolu, w szkole, na uczelni. Dlatego przygotowano ofertę ubezpieczenia NNW PZU Edukacja.​​​​​​​​​​​​​​

       ​​​​​Szczegółowy zakres ubezpieczenia znajdziesz TUTAJ

        

       Ubezpiecz swoje dziecko już dziś,  KLIKNIJ TUTAJ 

        

      • Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2023/2024

      • ​​​​​​Uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2023/2024 odbędzie się w poniedziałek 4 września 2023r. o godz. 11:00 w budynku Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Załukach.

       Po zakończeniu uroczystości uczniowie wraz z Wychowawcami udadzą się do swoich sal.

      • Wyjątkowe zakończenie roku w Naszej Szkole

      •    Po dziesięciu miesiącach intensywnej nauki i wytężonej pracy w końcu nadszedł czas na upragniony wypoczynek. Dzień wyjątkowy, wyczekiwany zarówno przez uczniów jak i nauczycieli, dzień, który jest początkiem wakacji w tym roku przypadł 23 czerwca 2023r.. Cała społeczność szkolna i zaproszeni goście: Wójt Gminy Gródek Wiesław Kulesza, ks. Stanisław Kochanowski oraz Prezes Stowarzyszenia "Załuki nad Supraślą" Pani Irena Koronkiewicz spotkali się na uroczystym apelu kończącym rok szkolny 2022/2023.

          Absolwenci kończący klasę 8 złożyli ślubowanie, następnie podziękowali wszystkim pracownikom szkoły za trud, poświęcenie, niecodzienną cierpliwość i nieziemską wytrzymałość. Przeprosili za błędy, niewłaściwe zachowania, raniące słowa, lenistwo i kłamstwa. Pożegnali  Panią Dyrektor, nauczyciel i młodszych kolegów oraz beztroskie lata, które pozostaną na zawsze w murach szkoły. Każdy z ósmoklasistów zostawił w szkole cząstkę siebie, tu przeżywali sukcesy i gorycz porażek, tu zawiązały się przyjaźnie, które teraz będą musiały przejść próbę rozłąki. Na pamiątkę wspólnie spędzonych lat, uczniowie klasy VII wręczyli starszym kolegom drobne upominki - antyrama ze zdjęciami oraz magnes w kształcie tarczy szkolnej.

          Tegoroczne zakończenie roku szkolnego miało szczególny charakter. Nie tylko ósmoklasiści żegnali się ze szkołą. Rok szkolny 2022/2023 był ostatnim rokiem wieloletniej pracy naszej Pani Dyrektor Ireny Suprun, która zdecydowała się przejść na zasłużoną emeryturę. Nie zabrakło podziękowań, ciepłych życzeń, chwil  refleksji i łez. Pani Dyrektor rozpoczęła częsc oficjalną przemówieniem:

       " Dostojni Goście, Szanowni Rodzice, Drodzy Nauczyciele i Wy – najważniejsi dzisiaj – Uczniowie!!!

       Otwierając dzisiejszą uroczystość zakończenia roku szkolnego 2022/2023 serdecznie witam przybyłych Gości, Rodziców, Grono Pedagogiczne i  Pracowników Szkoły oraz Was – Drodzy Uczniowie !! Absolwenci

       Nasze dzisiejsze spotkanie ma charakter trochę historyczny , z jednej strony dlatego, że w takim gronie spotykamy się tu i teraz po raz ostatni, a z drugiej strony spotkaniu temu towarzyszy świadomość , że lata spędzone w tej szkole to historia dla Was młodych. Tak się dzisiaj złożyło , że wspólnie kończymy karierę .Wy uczniowską, a ja zawodową. Sądzę, że to początek nowej drogi dla nas.

       Wy po ośmiu latach nauki w tej szkole,  a ja po 44 latach pracy, w tym 31 lat dyrektorem, to spory odcinek czasu życia człowieka. Mogę być dla Was przykładem, że marzenia się spełniają, bo już od dzieciństwa marzyłam, aby zostać nauczycielem i tak się stało…

       Absolwenci

       Dzisiaj, kiedy nadszedł czas rozstania życzymy, aby doświadczenia zdobyte w edukacji dodały Wam odwagi, wiary w siebie i pomogły dotrzeć do wyznaczonego celu. Odnajdujcie własne ścieżki i starajcie się uczynić prawdę pochodnią, której światło nie pozwoli Wam zgubić tego, co najistotniejsze dla bycia prawdziwym człowiekiem.

       Szanowni zebrani: Nauczyciele , Rodzice, Pracownicy , Uczniowie 

       Mam świadomość , że odchodząc pozostawiam szkołę  „ można określić na sportowo w dobrej kondycji , na dobrym poziomie edukacji, z sukcesami w wielu konkursach , od poziomu gminy do województwa.  To od nas inni się uczyli, wzorowali – tak mogę dzisiaj powiedzieć. Ta szkoła to „ mała perełka” w środowisku , gdzie każde dziecko ma możliwość własnego rozwoju i z dumą może iść z „ Małej Szkoły w Wielki Świat „.

       A wszystko za sprawą wspaniałych Nuczycieli – zawsze oddanych ,odpowiedzialnych , zaangażowanych , którzy pracowali i pracują do dzisiaj z  wielką pasją . Taka szkoła jaką mamy dzisiaj TO NASZ WSPÓLNY SUKCES !

       To również wspaniali pracownicy niepedagogiczni , bez których dyrektor by sobie nie poradził.

       Bardzo Wam dziękuję !!!

       A teraz do Was się zwracam, Kochani moi współpracownicy, Nauczyciele i Pracownicy niepedagogiczni, do Was wszystkich razem. Dziękuję Wam za ciężką pracę włożoną w wychowanie młodego pokolenia. Dziękuję wszystkim za sumienność na każdym stanowisku, odwagę i determinację, za otwartość na zmiany, za wszelkie inspiracje, za serdeczność i przyjaźń. Dziękuję za wszystkie te cechy, które składają się na rzetelne wypełnianie misji kształtowania młodego pokolenia, za miłość niełatwą - bo miłość do szkoły.

       Dziękuję Państwu tu obecnym , ale i tym ,którzy pracowali wcześniej. Jestem zaszczycona , że mogłam tu pracować przez te 15 lat. Czułam się dobrze w tej społeczności szkolnej. Praca z ludźmi to szkoła życia. a życie ma sens, jeśli robi się coś wartościowego.

       Dzisiaj stoję przed Wami Moi drodzy po raz ostatni, bo przecież każda czynność się kiedyś zaczyna i kończy. Traktuję odejście z pracy jako coś oczywistego ,ale nie jest to takie łatwe. 

       Dzisiaj dziękuję wszystkim  za wszystko i każdemu za cokolwiek  co się stało naszym wspólnym udziałem, w szczególności za to, co było dobrem i na trwale  zapisze się w pamięci.

       W swej pracy kierowałam się zasadą : "Kto chce rządzić ludźmi , nie powinien ich gnać przed sobą, lecz sprawić, aby podążyli za nim „

        Szanowni Rodzice !!!

       Jakże nie podziękować Wam . Nie ma szkoły bez aktywnych , życzliwych oddanych rodziców. Dziękuję wszystkim , z którymi miałam przyjemność współpracować, za wspólne dostrzeganie problemów i potrzeb naszych dzieci , uczniów ! Dziękuję za dobre słowo , wsparcie na wielu płaszczyznach , za zrozumienie ,za działanie  i wspólne budowanie dobrej szkoły. I za to, że zawsze byliście i nigdy nie odmówiliście pomocy…

        Za Państwa świadomość, że dobro dziecka i jego rozwój zależy od współpracy rodziców ze szkołą !  DZIĘKUJĘ

        Szanowni Państwo !

       Szkoła przynależy do Stowarzyszenia " Załuki nad Supraślą" w Załukch, dlatego , też dziękuję dziś Zarządowi a szczególnie Pani Prezes za zrozumienie potrzeb naszej szkoły , za wsparcie merytoryczne , finansowe , życzliwość , wszelką pomoc. Podziękowania te  składam na ręce Przewodniczącego Rady Gminy  i Wójta Pana Wiesława Kulesza. To Wasza praca, oddanie oświacie, wsparcie i życzliwość powodowały – Panie Wójcie - że przez wszystkie lata pozytywnie, wspólnie rozwiązywaliśmy problemy załuckiej szkoły.

       W tym miejscu pozwolę sobie na osobistą refleksję…Panie Wójcie, byłeś dla mnie  życzliwym, dobrym człowiekiem, z uwagą wysłuchującym  opinii, spostrzeżeń i propozycji. Zawsze szanowałeś moje kompetencje i doświadczenia  co zresztą pokazywałeś na co dzień.

       Dzisiaj dziękuję Ci za wszystko Panie Wójcie, dziękuję Przyjacielu!!!.

       Zwracam się również do Dyrektorów Szkoły w Gródku, GCK, Przedszkola, Biblioteki i GOPSU. Mieliśmy wspólne sprawy i wspólne problemy, wspieraliśmy się i pomagaliśmy sobie. To wspaniałe osobowości z którymi miałam zaszczyt pracować.

       Szkoła załucka jest cząstką  parafii  i bardzo sobie cenię współpracę z proboszczami, wspaniałymi nauczycielami i wychowawcami, którzy na trwałe zapisali się w historii naszej miejscowości. Cenię sobie również współpracę z obecnym proboszczem ks. Stanisławem Kochanowskim. I dziękuję Panu Bogu za dar mądrości, rady, za wiarę i nadzieję.

       Z dużym szacunkiem i wdzięcznością dziękuję także  Państwu Wizytatorom Kuratorium Oświaty za wszelką pomoc, wsparcie i dobroć.

       Szanowni Zebrani !

       Wszystkim Państwu i Uczniom jeszcze raz za wszystko dziękuję.

       Dziękuję za dzisiejsze spotkanie i życzę, aby praca w szkole na różnych stanowiskach dawała Państwu satysfakcję i radość ,a najlepszym słowem podziękowania była ludzka wdzięczność.

       Uczniom życzę sukcesów szkolnych i osobistych, naszej Szkole nieustannego rozwoju, wysokiego poziomu wiedzy i ludzkiej życzliwości.

       Za chwilę wakacje! Czego życzyć w takim dniu? Udanego i słonecznego wypoczynku, bądźcie radośni i swobodni, wypoczywajcie i wracajcie we wrześniu. Dziękuje! "

       Po raz ostatni Pani Dyrektor Irena Suprun wręczyła świadectwa wszystkim uczniom oraz pogratulowała rodzicom dzieci wyróżniających się wysokimi wynikami w nauce i nienaganną postawą w życiu szkolnym.

       Wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom życzymy bezpiecznego, spokojnego i udanego wakacyjnego wypoczynku. Do zobaczenia we wrześniu!

      • Warsztaty Fotograficzne

      •    Od maja do września 2023 roku Książnica Podlaska organizuje spotkania z różnorodnymi formami reportażu i reportażystami. W ramach projektu „Odczytać świat. Spotkanie z reportażem” w bibliotekach publicznych województwa podlaskiego odbywają się warsztaty dziennikarskie, fotograficzne, radiowe, filmowe, a także szkolenia literaturoznawcze, wystawy fotografii podlaskich twórców i przede wszystkim spotkania autorskie z wybitnymi i najwybitniejszymi reportażystami polskimi. 

          13 czerwca w Filii Biblioteki w Załukach Biblioteki Publicznej w Gródku odbyły się warsztaty z fotografii reportażowej dla uczniów klas V-VIII pt. „Świat w obiektywie” przeprowadzone przez znakomitego fotografa i dokumentalistę - Piotra Niedźwiedzia, któremu towarzyszyła Paulina Maria Reszotko z Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.

       Podczas warsztatów uczniowie zgłębili wiedzę w dziedzinie fotografii oraz umiejętności takich jak obróbka zdjęć, poznali teorię i praktykę fotografowania dowolnych tematów - portret, street photo, krajobraz.

       Serdecznie dziękujemy Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku oraz Bibliotece Publicznej w Gródku za ciekawe i interesujące zajęcia, poszerzenie fotograficznych horyzontów oraz za wspaniałe zdjęcia.

      • Wycieczka do Fast Parku

      • Powoli naszą szkolną tradycją staje się wycieczka do Fast Parku w czerwcu. W tym roku 6 czerwca całą szkołą wybraliśmy się do Parku Rozrywki w Fastach aby tam w przyjemny i kontrolowany sposób wyładować nadmiar energii. Do wyboru mieliśmy kilka stref, m.in. strefa nauki, w której można było pogłębić swoją wiedzę o otaczającym świecie oraz strefa  zabaw, w której każdy mógł znaleźć coś dla siebie i korzystać z atrakcji wedle własnych upodobań. Dmuchańce, karyzele, zjeżdżalnie, trasy linowe i zupełna nowość - labirynt sensoryczny, który podbił serca młodszych uczniów. Mimo, że do Fast Parku przyjeżdżamy co roku już od paru lat, nigdy nam się tam nie nudzi, wręcz nie możemy się doczekać kolejnej wspólnej wycieczki. 

      • Dzień Mamy i Taty

      •    Dzień Mamy i Taty w naszej szkole obchodziliśmy 2 czerwca 2023 r.  bardzo uroczyście. Wszyscy rodzice zostali zaproszeni i zdecydowana większość zaszczyciła dzieci swoją obecnością. Uczniowie pokazali swoje umiejętności recytatorskie, wokalne i taneczne. Uczennica klasy V - Małgosia zaprezentowała swój wiersz o mamie. Społeczność szkolna przygotowała poczęstunek, do którego dołączyła się Mama Mikołaja, przyniosła pyszny tort, który wszystkim bardzo smakował.

      • Dzień Dziecka

      • "Kiedy śmieje się DZIECKO, śmieje się cały ŚWIAT"

       Janusz Korczak         

        

       W tym roku 1 czerwca spędziliśmy na świeżym powietrzu. Na szkolnym boisku rozłożyliśmy koce i urządziliśmy wspólny piknik, było pysznie! 

       Nie zabrakło również zabaw, wszystkim przypadły do gustu gry z płachtą animacyjną.

       Oprócz gier i zabaw na świeżym powietrzu, nasi uczniowie mieli okazję obejrzeć przedstawienie "Och, wakacje!!!". Byla to krótka, profilaktyczna opowieść o Piracie, który wybierał się do wujka, na wieś, na wakacje. Nauczył się jak bezpiecznie poruszać się po drogach, dowiedział się gdzie i kiedy można pływać, co należy robić, gdy zdarzy się jakieś niebezpieczeństwo.