• Aktualności

     • 231 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja
      • 231 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

      • 4 maja 2022 w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Załukach odbył sie apel z okazji 231 rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Była to wspaniała możliwość, by uzmysłowić uczniom wszystkim, jak ważną rolę i znaczenie mają słowa: Ojczyzna i Patriotyzm.

       Uczniowie z klasy 4 zaprezentowali najważniejsze wydarzenia związane z obradami Sejmu Wielkiego i Konstytucją 3 Maja. Uczniowie klas młodszych odśpiewali uroczystą pieśń.

       Konstytucja 3 Maja – to ustawa zasadnicza zatwierdzona przez Sejm Wielki w roku 1791, była efektem pracy i zabiegów stronnictwa patriotycznego, które dążyło do zreformowania ustroju ówczesnej Rzeczypospolitej.

       Sytuacja w Polsce nie była pomyślna: W 1772 roku Rosja, Prusy i Austria dokonały  I rozbioru Polski, kraj zrujnowany był wojnami i prywatą części obywateli, skarb pusty, a sejm skłócony.

       Nie brakowało, jednak dobrej woli i ofiarności zarówno wśród szlachty jak  i mieszczaństwa. Tekst konstytucji przygotowywano w tajemnicy.

       Jej inicjatorami byli między innymi: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Adam Czartoryski, Stanisław Małachowski, Hugo Kołłątaj.

       Konstytucja 3  Maja była pierwszą w Europie, a drugą na świecie (po konstytucji Stanów Zjednoczonych) ustawą zasadniczą. Wprowadzała ona zmiany zgodne  z ideami oświecenia.

       Na zakoćzenie apelu uczniowie klasy 4 zaprezentowali wykonane przez siebie na lekcjach języka polskiego projekty dotyczące atrakcji różnych regionów Polski.

     • Zebranie
      • Zebranie

      • W środę  11.05.2022r. o godz. 1630 odbędzie się zebranie z Rodzicami. 

       1.Przekazanie informacji o postępach w nauce i zachowaniu uczniów

       2.Szczególy dotyczące egzaminu ósmoklasisty

       3. Spotkanie z wychowawcami

       4. Spotkanie z nauczycielami poszczególnych przedmiotów

       W miarę możliwości zapraszamy oboje rodziców.

     • Dzień Ziemi
      • Dzień Ziemi

      • 22 kwietnia setki milionów ludzi na całym świecie świętowało Dzień Ziemi. Idea troski o niebieską planetę łączy ludzi niezależnie od narodowości, wyznania, zawodu, wieku. Ten wielki dzień naszej planety można obchodzić bardzo różnie. Można przygotowywać akademie, przedstawienia, o tym, że powinniśmy dbać o naszą planetę, że powinniśmy oszczędzać wodę i prąd, segregować śmieci i dbać o to, by śmieci lądowały w koszu a nie na trawniku. W tym roku postanowiliśmy obchodzić ten wielki dzień zupełnie inaczej. We czwartek pod czujnym okiem naszych nauczycielek przygotowaliśmy gazetkę o Światowym Dniu Ziemi, a w piątek wyszliśmy na świeże powietrze. Posprzątaliśmy teren wokół szkoły i lasek za nią. Kulminacją obchodów Światowego Dnia Ziemi było posadzenie drzew, które są przecież naturalnym filtrem i producentem najważniejszego gazu na świecie – Tlenu. Pani Sylwia rozpaliła ognisko, zjedliśmy pyszne kiełbaski i pianki i rozeszliśmy się do domów. To było na prawdę bardzo pracowite święto Ziemi. Uczniowie klas 0 - III

     • .
      • .

      • 1 maja - Święto pracy (niedziela)

       2 maja - Święto Flagi Państwowej (poniedziałek) - dzień wolny od zajęć

       3 maja - Święto uchwalenia Konstytucji 3 maja - dzień wolny do zajęć

       Wracamy do szkoły w środę 4 maja.

     • Wyniki konkursu Laurka na 8 marca
      • Wyniki konkursu Laurka na 8 marca

      • Międzyszkolny konkurs plastyczny pt. „Laurka na 8 marca”

       12 kwietnia 2022r. odbyło się uroczyste rozdanie nagród w międzyszkolnym konkursie „Laurka na 8 marca”. Nagrody wręczyła Dyrektor Szkoły Podstawowej w Gródku p. Anna Grycuk oraz Dyrektor Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Załukach p. Irena Suprun.

       Na konkurs wpłynęło 94 prace.

       Lista laureatów przedstawia się następująco:

       kategoria wiekowa uczniowie klas I-III

       I miejsce

       Piotr Hawryłyszyn – Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Załukach,

       Lew Hawryłyszyn – Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Załukach, Wojciech Piotrowski – Szkoła Podstawowa w Gródku

       II miejsce

       Anastazja Bełdyga – Szkoła Podstawowa w Gródku,

       Paulina Jeromińska – Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Załukach, Wiktoria Majewska – Szkoła Podstawowa w Gródku

       III miejsce

       Zoja Siemiżon – Szkoła Podstawowa w Gródku

       Dziękujemy wszystkim uczestnikom, gratulujemy zwycięzcom i zachęcamy do udziału we wszystkich wydarzeniach organizowanych przez naszą szkołę!

       Organizatorzy: Alina Gościk, Monika Jaroszuk, Małgorzata Wirkowska, Ewa Zielińska.

     • Wiosenna przerwa świąteczna
      • Wiosenna przerwa świąteczna

      • Dni 14-19 kwietnia zgodnie z kalendarzem roku szkolnego 2021/2022 - to dni wolne od zajęć dydaktyczno - wychowawczych. Wracamy do szkoły 20 kwietnia (w środę).

       Dodatkowy dzień wolny to 25 kwietnia (poniedziałek).

     • Bajka o czystej ziemi
      • Bajka o czystej ziemi

      • 13 kwietnia uczniowie klas 0-III wyjechali do GCK w Gródku i obejrzeli audycję muzyczną przygotowaną przez muzyków z Filharmonii Podlaskiej pt. "Bajka o czystej Ziemi". Przypomnieli, w jaki sposób należy dbać o Ziemię, jak segregować odpady oraz co to jest recykling. Podczas zajęć śpiewali piosenki o tematyce ekologicznej.

        Po spektaklu udali się na pocztę, aby przyjrzeć się bliżej pracy pocztowców i wysłać do swoich znajomych kartki wielkanocne, wcześniej samodzielnie wykonane. 

     • Rodnaje słova
      • Rodnaje słova

      • Uczniowie naszej szkoły na podium 51 Konkursu Recytatorskiego Rodnaje słova.

       Ponad sześćdziesięciu uczniów z powiatu białostockiego recytowało wiersze po białorusku. Mowa o uczestnikach konkursu recytatorskiego Роднае слова (Ojczyste słowo), organizowanego przez Białoruskie Towarzystwo Społeczno Kulturalne. Wśród młodych deklamatorów byli uczniowie szkół podstawowych i przedszkolacy. 

       W poniedziałek 4 kwietnia siedzibie BTSK na ulicy Warszawskiej w Białymstoku, odbyły się powiatowe eliminacje konkursu recytatorskiego Rodnaje slova. Do konkursu z naszej szkoły przystąpiło 4 recytatorów z klasy IV - Weronika Romanowicz, Magdalena Rogacz, Małgorzata Popławska, Wiktoria Popławska, które wcześniej okazały się najlepszymi recytatorami w szkole. Szkolna komisja konkursowa w składzie: dyrektor Irena Suprun – przewodniczący, Urszula Poluchowicz, Maria Panasewicz-Dubicka– członkinie, nagrodziła najlepszych deklamatorów brawami i możliwością udziału w powiatowych eliminacjach. Najwyraźniej pochwały na szkolnym etapie nie były bezpodstawne, ponieważ nasi uczniowie uplasowali się w czołówce najlepszych recytatorów podczas powiatowych eliminacji. W kategorii IV-VI Małgorzata Popławska zajęła pierwsze miejsce, a Wiktoria Popławska drugie, co zapewniło uczennicom naszej szkoły udział w finale konkursu Rodnaje słowa. Ten odbędzie się już w najbliższy piątek 8 kwietnia w Szkole Podstawowej №3 w Bielsku Podlaskim z Dodatkowym Nauczaniem Języka Białoruskiego. Trzymamy kciuki

     • Jak zajączek Kickicek ratuje święta
      • Jak zajączek Kickicek ratuje święta

      • 23 marca uczniowie klas 0-III po raz kolejny wybrali się do GCK w Gródku na przedstawienie Teatru "MAGIK" z Białegostoku pt. „Jak zajączek Kickicek ratuje święta”. Król Przymrozek chciał, by na świecie zawsze było biało i zimno. Uwięził Panią Wiosnę, na którą wszyscy czekali. Anomalie pogodowe utrudniały życie mieszkańcom Wielkanocnej Doliny. I nie wiadomo, co by się stało, gdyby nie Zajączek Kickicek. Odkrył podstępny plan Króla Przymrozka, uwolnił Panią Wiosną, a wtedy rozpoczęły się wyczekiwane przez wszystkich święta.

       Spektakl był bardzo interesujący też dzięki kolorowym dekoracjom i kostiumom.

     • Spotkanie z żołnierzami
      • Spotkanie z żołnierzami

      • We wtorek 22.03.2022r. do Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Załukach przyjechali żołnierze z 15.Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego. Żołnieże ci stacjonują w garnizonach Gołdap i Elbląg. 15.Pułk Przeciwlotniczy przeznaczony jest do zwalczania celów powietrznych na małych i bardzo małych wysokościach. 

       Uczniowie poszczególnych klas z zainteresowaniem oglądali sprzęt wojskowy oraz rozmawiali z żołnierzami. Bardzo zaciekawiła każdego m.in.: przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy PPZR GROM. Wielu myślało, że to bazuka. Można tez było usiąć za sterami 23 mm przeciwlotniczego zestawu artyleryjsko - rakietowego ZUR-23-2kg. Uczniowie klas starszych rozmawiali o zawodzie żołnierza, a niektórzy zdradzili, że kiedys chcieli być żołnierzami. 

     • Pierwszy Dzień Wiosny
      • Pierwszy Dzień Wiosny

      • Z okazji pierwszego dnia wiosny 21 marca 2022 zrorganizowalismy: "Dzień bez plecaka". Chętni uczniowie przynieśli do szkoły zamiast plecaka na przybory i książki coś innego. Wyobraźnia naszych uczniów jest ogromna. Były m.in: taboret, walizka, tobołek włoczykija, worki, traktorek z przyczepką, wózek dla lalek i wiele innych. W tym roku postanowilismy stworzyc Marzannę z odpadów nadających sie do recyklingu. Postać końcowa naszej Marzanny była bardzo modna: m.in: butki i torebka od Gucci, modna babcina chustka, spódnica fruwająca na wietrze, plakietka - Jestem EKO. Po przemarszu przez wieś pożegnaliśmy zimę i "rozebraliśmy Marzannę na czynniki pierwsze". Nastąpiła segregacja papieru, plastiku, szkła, metalu, materiałów bio. Po Marzannie zotały tylko kolorowe worki. Żegnaj zimo, witaj wiosno.

      • Paczka dla kociaczka

      • Kolejny raz dajemy przykład, że nie jest nam obojętny los zwierząt. Wspólnymi siłami w szkole zebraliśmy pokarm i miseczki dla potrzebujących Kotków z Kotkowa.

       Brawo uczniowie

       Opiekunowie wolontariatu

     • Dzień Kobiet 2022
      • Dzień Kobiet 2022

      • Jest taki dzień w roku

       jeszcze zimą,

       gdy każda kobieta się cieszy,

       że jest dziewczyną.

       Jest taki dzień w roku

       gdzie chłopców zadanie,

       być miłym dla dziewczyn

       i sprzątać za nie.

       Jest taki dzień w roku

       i nie wiem dlaczego,

       obchodzi się go tylko

       marca ósmego.

                Autor: Lew Hawryłyszyn kl. II

     • Bieg ku pamieci Żołnierzy Wyklętych
      • Bieg ku pamieci Żołnierzy Wyklętych

      • W środę 2 marca w NSP Załuki odbył się bieg dla uczczenia pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Ideą Biegu jest propagowanie wiedzy z zakresu historii najnowszej w sposób atrakcyjny dla osób w każdym wieku. Na wszystkich uczestników biegu czekały medale oraz dla najstarszych uczniów pakiety startowe, które zawierały między innymi unikatowe koszulki z Bohaterami edycji Biegu Tropem Wilczym - wybranymi spośród tych Żołnierzy, którzy przeżyli represje i pokazali swoją niezłomność w życiu codziennym, w czasach pokoju. Na lekcjach historii uczniowie obejrzeli film o Żołnierzach Wyklętych oraz rozwiązywali historyczne quizy. D. P

     • Jak i czy rozmawiać z dziećmi o wojnie
      • Jak i czy rozmawiać z dziećmi o wojnie

      • Wojna w Ukrainie wstrząsnęła Polską i całym światem. Dzieci i młodzież doświadczają ogromnego lęku, strachu o zdrowie i życie swoje oraz najbliższych (rodziców, rodzeństwa, dziadków). Od kilku ostatnich dni towarzyszą im niewyobrażalnie trudne, nieznane dotąd odczucia i emocje, z którymi bez pomocy osób dorosłych nie będą w stanie przetrwać okresu wojny, nie tracąc zdrowia fizycznego i psychicznego oraz poczucia bezpieczeństwa.

       Zachęcamy do zapoznania sie z artykułem: Jak i czy rozmawiać z dziećmi o wojnie na Ukrainie.

        

     • Gdzie mieszka leśne echo?
      • Gdzie mieszka leśne echo?

      • 25 lutego uczniowie 0-III Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Załukach wyjechali do GCK w Gródku na audycję muzyczną pt. „Gdzie mieszka leśne echo?”, którą przygotowali muzycy z Filharmonii Białostockiej. Wilk, Dzięcioł i Zając opowiedzieli nam jak powstaje leśne echo i przedstawili pokrótce instrumenty na których grali czyli: flet poprzeczny, klarnet, gitara klasyczna i skrzypce. To były ciekawe zajęcia z edukacji muzycznej. S.R