• Aktualności

      • Spotkanie autorskie

      •   W ramach Dyskusyjnych Klubów Książki Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku ufundowała dla Filii Biblioteki w Załukach spotkanie autorskie z Norbertem Grzegorzem Kościeszą. 

          13 października  uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Załukach oraz dzieci z Punktu Przedszkolnego w Załukach mieli przyjemność poznać lokalnego autora baśni i legend. Pan Norbert z dużym poczuciem humoru i energiczną pasją przedstawił słuchaczom swoją twórczość. Wszyscy byli pod wielkim wrażeniem. Największe zainteresowanie wśród dzieci i młodzieży wzbudziły rekwizyty przywiezione przez pisarza, w szczególności miotła Gienia.

             Po fascynującej podróży w świat baśni uczestnicy mogli kupić książki z autografem i specjalną dedykacją.

        

     • XII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
      • XII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

      • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ŚDTM) (ang. World Multiplication Table Day) to akcja edukacyjna mająca na celu propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki.  

          W naszej szkole w piątek 7 października obchodziliśmy finał XII ŚDTM. Tydzień przed finałem w szkole zostały rozwieszone tabliczki z mnożeniem i dzieleniem w zakresie 100. Przez kilka dni poprzedzających finał akcji uczniowie mogli przypomnieć i utrwalić tabliczkę mnożenia biorąc udział w zabawie “matematyczne spacery”. w dniu finału na przerwach między lekcjami można było sprawdzić swoją znajomość tabliczki mnożenia, a nagrodą za dobre odpowiedzi były cukierki. Na długiej przerwie uczniowie klas IV – VIII podzielili się na grupy 4 osobowe i wzięli udział w zabawie “stacje matematyczne”. Najszybciej z 12 zadaniami uporały się uczennice klasy V – GRATULACJE! 

      • Pokaz historyczny „Życie i kultura w średniowieczu”

      •         7 października 2022 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w „żywej” lekcji historii zatytułowanej „Życie i kultura w średniowieczu”. Grupa Artystyczna „Rekonstrukto” przybliżyła uczniom historię i obyczaje minionych wieków. Zaprosiła wszystkich obecnych w podróż do czasów, kiedy to rycerze zakuci w zbroje i z mieczami w rękach nie szczędzili wysiłków, aby bronić honoru ojczyzny oraz spieszyli służyć pomocą i bronić dam swoich serc. Podczas pokazu jeden z naszych uczniów – Łukasz Sakowicz z klasy 2 dostąpił zaszczytu pasowania na rycerza i mógł tym samym potrzymać miecz. Z kolei Lena Mojsak z klasy 6 została zakuta w dyby. Warunkiem jej uwolnienia była obietnica wzorowego zachowania i dobra nauka. Następnie odbyła się próba siły, czyli próba ciężkiego miecza, w czasie której wybrani uczniowie mogli spróbować swoich sił, trzymając w jednej ręce miecz w pozycji poziomej. Niestety, nie wszystkim ta sztuka się nie udała. Każdy uczestnik mógł osobiście zapoznać się z różnymi rodzajami broni, rekwizytami i strojami średniowiecznymi. Na zakończenie artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

               Taka podróż w czasie do odległego średniowiecza okazała się ciekawą lekcją historii, która zapewne pozostanie na długo w pamięci naszych uczniów.

      • Sprzątanie Świata

      •      30 września o godzinie 9:00 uczniowie i nauczyciele zaopatrzeni w worki i jednorazowe rękawiczki zebrali się pod Szkołą aby po raz kolejny uczestniczyć w akcji ekologicznej “Sprzątanie świata”. Młodsi uczniowie sprzątali teren wokół szkoły, starsi przeszli lasem w kierunku głównej drogi, gdzie natrafili na istne WYSYPISKO! Uczniowie byli tak zaangażowani w wyciąganie śmieci z przydrożnego rowu, że worki, które ze sobą wzięli w moment się zapełniły. Mimo to, pełni chęci i entuzjazmu w dalszym ciągu próbowali oczyścić las wynosząc śmieci na pobocze. Dzięki pięknej, słonecznej pogodzie akcja przebiegła szybko i sprawnie, a efekty pracy uczniów były widoczne gołym okiem. Czynny udział w tym przedsięwzięciu dał wszystkim do zrozumienia, że należy dbać o środowisko.  

            Po powrocie na teren szkoły uczniowie wzięli udział w “ziemniaczanych” grach i zabawach, m.in.. “znajdź ziemniaka”, “pieczątka z ziemniaka”, “rzut ziemniakiem do kosza”. Do Szkoły przyjechała również pani Małgorzata Zbyryt z Nadleśnictwa Waliły, która opowiedziała o ogólnopolskiej akcji #sadziMY zainicjowanej cztery lata temu przez Prezydenta RP. Chętni uczniowie i nauczyciele mogli wziąć darmową sadzonkę i włączyć się do akcji zasadzając własne drzewko. 

      • Europejski Dzień Języków Obcych

      •    28 września w naszej szkole obchodziliśmy Europejski Dzień Języków Obcych, który
       został ustanowiony przez Radę Europy w 2001 roku i jest świętowany we wszystkich krajach
       europejskich. Głównym założeniem tego święta jest ukazanie bogactwa kulturowego Europy
       oraz motywowanie uczniów do nauki języków obcych.
          Nasi uczniowie z klas 0-III zrobili flagi państw europejskich i poznali elementy
       kultury tych krajów. Uczniowie klas starszych przygotowali interesujące plakaty pokazujące
       różnorodność Europy. Ponadto śpiewali piosenki w różnych językach. Życzymy wszystkim
       uczniom wytrwałości w nauce języków obcych.

      • Narodowe Czytanie

      • Dzięki współpracy z Biblioteką Publiczną w Gródku w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Załukach 27 września 2022 roku zorganizowano 11 edycję akcji Narodowego Czytania.

       Minęło 200 lat kiedy w Wilnie zostały wydane A. Mickiewicza "Ballady i romanse", które zapoczątkowały epokę romantyzmu w Polsce. W związku z tym w tym roku czytamy utwory wieszcza, autora narodowej epopei.

       Ballady: "Romantyczność", "Świtezianka", "Powrót taty", "Pani Twardowska" wybrzmiały w interpretacji nauczycieli naszej szkoły, przedszkola, pani Katarzyny Rogacz i Eweliny Karczemnej z biblioteki oraz radnej Doroty Popławskiej.

       W trakcie słuchania znaleźliśmy się w niezwykłym pełnym fantazji i uczuciowości świecie, w który wcześniej wprowadzili nas uczniowie klas V i VII. Przygotowali oni mapy mentalne i zaprezentowali informacje na temat autora ballad, epoko i ballady jako gatunku literackiego. 

       Akcja głośnego czytania sprzyja rozwijaniu zainteresowania książką i zachęci uczniów do sięgnięcia po lekturę . Przypomni o papierowej wersji książki.

        

        

        

        

        

        

        

        

        

        

        

        

        

        

        

        

        

        

        

        

        

        

        

        

        

       \

       3,0216549-+

       zięki współpracy z Biblioteką Publiczną w Gródku w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Załukach 30 września 2022 r. zorganizowano 11 edycję akcji Narodowe Czytanie.

       Minęło 200 lat kiedy w Wilnie zostały wydane A. Mickiewicza "Ballady i romanse", które zapoczatkowały epokę Romantyzmu w Polsce. W związku z tym w tym roku czytamy utwory wieszcza, autora narodowej epopei.

       Ballady: "Romantyczność", "Świtezianka", "Powrót taty", "Pani Twardowska" wybrzmiały w interpretacji nauczycieli naszej szkoły, przedszkola, pani Katarzyny Rogacz i Eweliny Karczemnej z biblioteki oraz radnej Doroty Popławskiej.

       W trakcie słuchania znaleźliśmy się w niezwykłym pełnym fantazji i uczuciowości świecie, w który wcześniej wprowadzili nas uczniowie klas V i VII. Przygotowali oni mapy mentalne 

        

        

        

        

        

        

        

        

        

        

        

        

        

        

        

        

        

        

        

        

        

        

        

        

        

        

        

        

        

        

        

        

        

        

        

        

        

        

        

        

       ,,,,,,,,,,,,

       ,

       +=][/';.lpp-00988888888888888

        

        

        

        

        

        

        

        

        

        

        

        

        

       ,,

       ,

        

       ,

       ,

       ,

       ,,

       ,

       2,2322332323232322323

       ,,

       ,

       +++\\

       33322223

       ,,0111111111111111111111111114444444444444445555555699999999- 

      • Bezpieczni na drodze

      • W dniu 15 września 2022 roku uczniów klas 0 – III NSP w Załukach w ramach akcji profilaktycznej bezpiecznie na drodze - „Odblaskowy pierwszak”, odwiedził policjant z Posterunku Policji w Gródku.
       Głównym tematem spotkania była prelekcja na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym, uświadomienie najmłodszym, jak ważne jest bezpieczeństwo na drodze i jak ważne dla pieszego i rowerzysty jest noszenie elementów odblaskowych. Dzieci przypomniały zasady ruchu drogowego oraz bezpieczeństwa podczas poruszania się pieszych po drogach. omówiono, co należy zrobić zanim przejdziemy przez przejście dla pieszych.
       Dziękujemy kierownikowi Posterunku Policji w Gródku za ciekawe zajęcia.

      • O nas się mówi. TVP 3 w naszej szkole!

      • To nic, że nasza szkoła jest malutka i znajduje się w niewielkiej wsi, o nas się mówi! Ostatnio odwiedziła nas Telewizja Polska, żeby pokazać, jak wygląda nasz nowy rok szkolny. Redaktor białoruskiego programu „Беларускі тыдзень” Mikołaj Wawrzeniuk zajrzał z kamerą do naszych klas i pokoju Pani Dyrektor. To bardzo ważne, że zaglądają do nas media, ponieważ mamy czym się chwalić. Wyróżniamy się na tle innych szkół – placówka bowiem istnieje dzięki determinacji mieszkańców Załuk, którzy uratowali szkołę przed zamknięciem, oraz nauczaniu języka białoruskiego, którego uczymy się tu wszyscy! Sami zobaczcie, jak pięknie różnimy się od innych! Krótki reportaż można obejrzeć w podanym niżej linku:

       https://bialystok.tvp.pl/62778469/18092022

      • Inauguracja Roku Szkolnego 2022/2023

      • Zgodnie z tradycją, pierwszego dnia września rozpoczął się kolejny Rok Szkolny. Uczniowie, rodzice oraz grono pedagogiczne z radością spotkali się na szkolnym korytarzu gdzie pani dyrektor Irena Suprun uroczyście przywitała zgromadzonych i odczytała list Podlaskiego Kuratora Oświaty:

       „Szanowni Państwo,
       Rozpoczyna się kolejny rok szkolny i mam nadzieję, że wszystkim nam towarzyszą pozytywne
       odczucia. Nowy rok szkolny to nowe szanse i możliwości. Liczę, że po dobrze spędzonych wakacjach
       powrót do nauki, pracy wiąże się z optymistycznym nastawieniem i jak najlepszymi oczekiwaniami.
       Życzę Państwu, by rok szkolny 2022/2023 był czasem sprzyjającym efektywnej pracy, której rezultaty
       dadzą radość i satysfakcję. Wierzę, że ten rok będzie przebiegał niezakłócony nieprzewidywalnymi
       wydarzeniami. Życzę spokojnej atmosfery pracy, która umożliwi realizację wszystkich planów
       zawodowych.
       Uczniom życzę, by wykorzystali szansę, która otwiera się przed nimi wraz z nowym rokiem szkolnym.
       Nie takie ważne, żeby człowiek dużo wiedział, ale żeby dobrze wiedział, nie żeby umiał na pamięć, a
       żeby rozumiał, nie żeby go wszystko troszkę obchodziło, a żeby go coś naprawdę zajmowało. Za
       słowami Janusza Korczaka życzę Uczniom zapału w odkrywaniu i rozwijaniu swoich zdolności.”

     • NNW PZU Edukacja
      • NNW PZU Edukacja

      • ​​​​Jedno ubezpieczenie, pełna ochrona.

        

       Poniżej aktywny link do zawierania polis NNW przez rodziców. Tak jak w ubiegłym roku do wyboru trzy warianty ubezpieczenia.

       https://ubestrefa.pl/oferta/rtpui5

      • Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2022/2023

      • Serdecznie zapraszamy na uroczyste Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2022/2023 w czwartek 1 września o godz. 10.00 na korytarzu głównym w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Załukach.

     • Zakończenie Roku Szkolnego 2021/2022
      • Zakończenie Roku Szkolnego 2021/2022

      • Nareszcie wakacje!

       24 czerwca 2022r. uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Załukach zakończyli rok szkolny uroczystym apelem. Absolwenci kończący klasę 8 złożyli ślubowanie, a koledzy i koleżanka z klasy 7 pożegnali ich upominkami oraz specjalnie zmontowanym filmikiem.Dziewięć lat szybko zleciało i niejedna łza się w oku zkręciła. 

       Pani dyrektor Irena Suprun wręczyła świadectwa dla wszystkich uczniów naszej szkoły. Na zakończenie apelu uczniowie otrzymali od pani dyrektor niespodziankę w postaci audycji muzycznej zespołu ARTE-MUZA. Poznali zwyczaje i pieśni Wikingów oraz Indian. Artyści zachęcali publiczność do wspólnego śpiewania oraz można było zapoznać się z tradycyjnymi instrumentami. D.C.

       Dziękujemy i do zobaczenia po wakacjach.

     • Bycie EKO jest w modzie
      • Bycie EKO jest w modzie

      •  

       Bycie EKO jest w modzie, a moda ta zawitała do ogrodów uczniów klasy V. Drugi rok zakładają i prowadzą ogrody ekologiczne. To sposób na uprawę roślin w zgodzie z naturą, dlatego by uprawiać ogród bez chemii, czyli naturalnie, należy ograniczyć do minimum stosowanie sztucznych nawozów mineralnych i środków ochrony roślin. My w ogóle nie stosujemy sztucznych nawozów i wbrew pozorom nie jest to takie łatwe. Do zwalczania chwastów stosujemy  przede wszystkim motykę. Jesteśmy zdania, że nie jest to chwilowy trend, a raczej powrót do korzeni - zaczynamy dbać o zdrowie. Praca w naszych ogrodach jest znacznie bardziej pracochłonna. Wymaga to większej wiedzy i doświadczenia, ale uczy mądrego gospodarowania zasobami i zrozumienia dla otaczającego nas świata.   O.S.

     • Muzeum Sybiru
      • Muzeum Sybiru

      • 21.06.2022r uczniowie klas IV-V-VI z wychowawcami wyjeżdżali do Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku.Uczestniczyli w warsztatach na temat ,,Przyszli o świcie''. Poznali historię polskiej obecności na Sybirze.Przybliżono tematykę deportacji w przystępny do wieku uczniów sposób, poprzez ciekawe zajęcia uzupełniły wiedzę ze ścieżki edukacyjnej realizowanej w szkole.  O.S.

     • Fast Park 2022
      • Fast Park 2022

      • Uczniowie NSP wZałukach wyjeżdżali 15 czerwca do Parku Rozrywki w Fastach w ramach projektu „Coraz bliżej wakacje” organizowanego wspólnie z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Fast Park to atrakcyjne miejsce, w którym każdy uczeńznalazł coś dla siebie. Niektórzy zmierzyli się ze swoimi lekami i słabościami pokonując trasy o zróżnicowanym stopniu trudności w Parku Linowym. Największymzainteresowaniem cieszyła się Strefa Zabaw, w której dzieci korzystały z atrakcjiwedług własnych upodobań. Uczniowie mieli też możliwość połączenia nauki izabawy w strefie Nauki, gdzie mogli dowiedzieć się wielu interesujących rzeczyo otaczającym nas świecie. Zajęcia sportowe zostały zakończone ogniskiem. I.W.

     • Bezpieczne wakacje 2022
      • Bezpieczne wakacje 2022

      • W poniedziałek 20 czerwca uczniowie z klas 0-III wybrali się do Michałowa, aby wziąć udział w akcji informacyjno-edukacyjnej „Bezpieczne wakacje”. Przedstawiciele różnych służb spotkali się z dziećmi, podczas akcji przestrzegali przed zagrożeniami podczas prac polowych, wypoczynku w lesie i nad wodą. Oprócz rozmów profilaktycznych na temat spędzania bezpiecznie wakacji, była też możliwość obejrzenia pojazdów Inspekcji Transportu Drogowego, Policji, Straży Granicznej oraz Straży Pożarnej. Uczniowie przymierzali strój strażaka, czy też pracownika straży granicznej. Dodatkowo dzieci mogły wziąć udział w konkursach zorganizowanych przez MOSiR oraz pracowników numeru alarmowego 112. Uczniowie zobaczyli też pokaz ratownictwa czy tresurę psa . Pod koniec akcji było ognisko i każdy uczeń mógł usmażyć sobie kiełbaskę.  A.R.

     • Dzień Dziecka 2022
      • Dzień Dziecka 2022

      • W tym roku pomimo brzydkiej pogody za oknem Dzień Dziecka był pełen wrażeń i niespodzianek. Rozpoczął się piknikiem w szkole, podczas którego odbyły się występy taneczne i wokalne uczniów oraz zawody sportowe. Tego dnia odbył się również Turniej Szachowy. Niespodzianką dla dzieci była Pani animatorka, z którą dzieci spędziły miły taneczny czas. Dodatkową atrakcją był salon gier, gdzie można było zagrac w przeróżne gry edukacyjne. Na zakończenie wszystkim uczniom zostały wręczone medale, a każdy z uczestników został obdarowany słodkim upominkiem. D.P.

     • Dni wolne - egzaminy
      • Dni wolne - egzaminy

      • W dniach 24-26 maja 2022 odbędzie się Egzamin Ósmoklasisty. Są to dni wolne od zajeć dydaktycznych.

       wtorek 24 maja - język polski

       środa 25 maja - matematyka

       czwartek 26 maja - język angielski

     • Muzeum Wojska
      • Muzeum Wojska

      • 6 maja wybraliśmy się do Białegostoku na lekcje „inne niż zwykle”. Nasze wychowawczynie zorganizowały nam zajęcia w Muzeum Wojska w Białymstoku. Tu wspólnie z prowadzącym poznaliśmy patriotyczne postawy, symbole narodowe, dowiedzieliśmy się, jak zmieniało się godło na przełomie wieków, dlaczego nasza flaga jest biało czerwona. Zwiedziliśmy muzealne eksponaty oraz bawiliśmy się w historycznych detektywów, szukając pamiątek z symbolami narodowymi. Na zakończenie zajęć zagraliśmy w patriotyczne BINGO dzieląc się na dwie grupy „Orły” i Koguty”. Te zmagania wygrały Koguty! Jednak wszyscy czuliśmy się zwycięzcami, gdyż pani przewodnik bardzo chwaliła nas za dużą wiedzę na temat powstania państwa polskiego i jego symboli narodowych oraz symboli UE. Po wizycie w Muzeum Wojska poszliśmy do kina Helios na czas relaksu. Tutaj obejrzeliśmy film pod tytułem „SONIK2”. To był naprawdę udany wyjazd edukacyjno-integracyjny. Pozdrawiamy wszystkich, klasy 0-III