• Aktualności

      • 11 listopada

      • W związku z nadchodzącym dniem 11 listopada, w naszej szkole podstawowej został przeprowadzony apel patriotyczny. Podczas apelu uczniowie zostali zachęceni do uczczenia tego istotnego dnia dla naszej ojczyzny. Uczniowie usłyszeli także fragmenty wierszy i piosenek patriotycznych. Cały apel miał na celu rozwinięcie świadomości narodowej i patriotycznej wśród młodzieży oraz wskazanie wartości i znaczenia niepodległości dla polskiego społeczeństwa.

      • Dzień Dyni w naszej szkole

      •  

       Mieliśmy naprawdę "dyniowy" dzień pełen zabawy i edukacji! Rozpoczęliśmy od konkursu zagadek o jesieni, który przypomniał nam o tym, jak wiele tajemnic kryje ta magiczna pora roku. Nie mogło zabraknąć również fascynujących ciekawostek o dyniach! Dzięki nim dowiedzieliśmy się, że dynie to nie tylko pomarańczowe ozdoby ogrodów, ale także zdrowe warzywa pełne witamin.

       Odbył się również konkurs na potrawę przygotowaną z dyni Smakowite ciasta i zupy z dynią w roli głównej zachwyciły nasze podniebienia. Kolejnym konkursem był konkurs na najpiękniejszą dynię, a uczniowie zaszaleli z kreatywnością, tworząc prawdziwe dyniowe dzieła sztuki!

       Ale to jeszcze nie koniec! Wszyscy uczniowie i nauczyciele przybyli dziś do szkoły przebrani na pomarańczowo To był widok, który rozweselał serca i dodawał energii

       Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w Dniu Dyni i sprawili, że był to dzień pełen uśmiechów, niesamowitych wspomnień i wyjątkowych smaków. Niech dyniowy nastrój towarzyszy nam przez całą jesień!

      • Ślubowanie

      • Dnia 17.10.23r. nasza szkoła zamieniła się w wioskę Smerfów, a to za sprawą pierwszaków, którzy złożyli uroczyste ślubowanie.

       Na początek głos zabrała Pani Dyrektor Anna Grześ, która pogratulowała rodzicom wspaniałych pociech, a najmłodszym życzyła satysfakcji ze zdobywania wiedzy.

       Zanim pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej musieli z niesfornych i leniwych przekształcić się w pracowitych i odpowiedzialnych smerfów. W świat nauki wprowadził ich Papa Smerf, uczeń klasy II Grzegorz Grześ.

       Kulminacyjnym momentem uroczystości było złożenie przysięgi uczniowskiej. Po ślubowaniu Pani Dyrektor symbolicznym ołówkiem pasowała wszystkich na ucznia. Na pamiątkę uroczystości wszyscy pierwszoklasiści otrzymali dyplomy oraz upominki od szkoły i rodziców. Przyrzeczenie złożyli również rodzice, którzy obiecali wspierać swoje dziecko w procesie edukacji.

       Po pasowaniu Pierwszoklasiści udali się do klasy na poczęstunek przygotowany przez rodziców.

       Rodzicom gratulujemy wspaniałych pociech, a Pierwszakom życzymy wielu sukcesów w murach naszej szkoły. Niech nigdy Was nie opuszcza zapał do nauki.

      • Jubileusz 15-lecia NSP w Załukach

      • Drodzy Przyjaciele Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Załukach z dumą i radością dziękujemy za wspólne 15 lat

       W piątek 13 października odbył się niesamowity jubileusz, pełen radości, wspomnień i wdzięczności.

       Chcieliśmy serdecznie podziękować wszystkim, którzy wzięli udział w tej wyjątkowej uroczystości. Naszym szanownym gościom, którzy zaszczycili nas swoją obecnością, serdecznie dziękujemy za wsparcie i zaufanie, które okazaliście naszej placówce.

       Absolwentom, którzy dzięki naszej szkole zdobyli cenne umiejętności i wiedzę, jesteśmy wdzięczni za to, że byliście z nami w tym wyjątkowym dniu.

       Byłym nauczycielom i pracownikom, którzy poświęcili wiele lat nauczania młodych umysłów, dziękujemy za wasz nieoceniony wkład w kształtowaniu przyszłych pokoleń oraz za wsparcie i mądrość, które przekazaliście naszym uczniom.

       Nie zapominamy także o naszych sponsorach, którzy wspierali naszą szkołę przez wszystkie te lata. Bez Waszej pomocy wiele z naszych inicjatyw nie mogłoby się zrealizować.

       15 lat to tylko początek naszej drogi. Jesteśmy entuzjastycznie nastawieni do przyszłości i nowych wyzwań, które czekają przed nami. Razem z Wami, kontynuujemy misję edukacyjną i rozwijamy naszą szkołę, by nadal była miejscem, w którym młode pokolenia odkrywają świat i budują swoją przyszłość.

       Chcielibyśmy również wyrazić naszą głęboką wdzięczność rodzicom za nieocenioną pomoc w przygotowaniu poczęstunku oraz Pani Katarzynie Kornkiewicz za wspaniały Jubileuszowy tort. Dziękujemy również Bankowi Spółdzielczemu w Białymstoku Oddział w Gródku i Nadleśnictwu Żednia za wsparcie finansowe, które umożliwiło zorganizowanie tej wyjątkowej uroczystości. Wasza pomoc była niezastąpiona, a wasza dobroć nieoceniona!

       Serdecznie dziękujemy wszystkim naszym gościom za piękne podarunki przekazane szkole - wasza hojność i troska o naszą placówkę nas poruszyły!

       Dziękujemy jeszcze raz wszystkim

      • Spotkanie z policjantem

      • Uczniowie klas 0-3 już na początku roku szkolnego poznali, jak właściwie zachować się na drodze.

       16 października odwiedziły nas policjantki z Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku. Dzieci utrwaliły zasady bezpiecznego poruszania się po drodze do szkoły.

       Uczniowie klas 6-8 zostali zapoznani z konsekwencjami prawnymi za niewłaściwe zachowanie związane z przemocą oraz cyberprzemocą i nałogami.

      • Europejski Dzień Języków Obcych

      •    W naszej szkole obchodziliśmy Europejski Dzień Języków Obcych, którego głównym
       założeniem było ukazanie bogactwa kulturowego Europy oraz motywowanie uczniów do
       nauki języków obcych.
          Nasi uczniowie przebrali się w stroje symbolizujące kolory flag państw europejskich i
       poznali elementy kultury tych krajów. Wzięli udział w grach i zabawach, śpiewali piosenki w
       różnych językach, napisali dyktando w języku angielskim. Życzymy wytrwałości w nauce
       języków obcych.

      • Wycieczka klas II-III

      •  

       Piękne słońce sobie świeci,

       na wycieczkę jadą dzieci.

       Jak być grzecznym, kulturalnym

       i w obyciu nienagannym.

       Klasa druga razem z trzecią,

       na wycieczce się dziś uczą.

       Nauka w kinie , a nie w klasie...

       uczyć przecież wszędzie da sie.

       Film o Lampo psie dość dużym,

       co uwielbiał koleją podróże,

       to lektura klasy trzeciej,

       więc nie mogło być już lepiej!

       I przyjemnie...pożytecznie...

       nasze wycieczki są bajeczne!!!!

      • EU Choose Safe Food – Wybierz Bezpieczną Żywność

      • #EUChooseSafeFood startuje ponownie z większą liczbą krajów na pokładzie!

        


       Sukces kampanii #EUChooseSafeFood w ostatnich dwóch latach sprawił, że Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) i jego partnerzy w poszczególnych państwach członkowskich UE postanowili podjąć decyzję o rozpoczęciu trzeciej edycji kampanii. Celem inicjatywy #EUChooseSafeFood jest wsparcie mieszkańców Europy w podejmowaniu świadomych decyzji związanych z właściwymi wyborami dotyczącymi żywności. W 2023 roku akcja zatacza szersze kręgi niż dotychczas – tym razem obejmuje aż 16 krajów.

       Celem kampanii #EUChooseSafeFood jest wspieranie mieszkańców i mieszkanek Europy w podejmowaniu świadomych  decyzji dotyczących zakupu żywności. Dzięki niej konsumenci mają dostęp do praktycznych i przystępnych informacji dotyczących zagadnień takich jak pomoc w odczytywaniu etykiet umieszczonych na produktach spożywczych, znajomość dodatków do żywności, czy też porad na temat jej przygotowywania i przechowywania. Kampania obejmuje szereg zagadnień związanych z żywnością i jej bezpieczeństwem. W najnowszej odsłonie EFSA i poszczególne kraje UE koncentrują się na wskazówkach, dzięki którym konsumenci mogą zadbać o odpowiednią higienę żywności w domu, na sposobach ograniczenia marnowania żywności oraz na działaniach podejmowanych w całej UE w celu zwalczania chorób przenoszonych przez żywność. ​​​​​​​

       Adresatami kampanii są przede wszystkim mieszkańcy i mieszkanki Europy w wieku od 25 do 45 lat, w szczególności młodzi rodzice oraz osoby zainteresowane bezpieczeństwem żywności i nauką. Treści prezentowane w kampanii skupiać się będą na znaczeniu w ocenie bezpieczeństwa żywności roli europejskich naukowców, którzy współpracują ze sobą, aby chronić konsumentów przed zagrożeniami związanymi z żywnością. ​​​​​​​

       Wejdź na stronę #EUChooseSafeFood, gdzie dowiesz się, jak podejmować świadome decyzje dotyczące codziennych wyborów żywieniowych oraz poznasz naukowe podstawy bezpieczeństwa żywności w UE.

        

       Powyższe nformacje pochodzą ze strony https://campaigns.efsa.europa.eu/EUChooseSafeFood/#

      • . . . Dzień Kropki . . .

      • 18 września w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki, święto kreatywności i talentów. Początkiem święta była historia Vashti, która na lekcji plastyki dochodzi do wniosku, że niczego nie potrafi. Z pomocą przychodzi nauczycielka, która zachęca ją do działania:

       Dziś ubraliśmy się w kolorowe stroje w kropki, stworzyliśmy prace plastyczne, których motywem przewodnim była kropka. Graliśmy w gry i zabawy z kropką. Zwróciliśmy uwagę na to, że w każdym drzemie jakiś talent.

      • Narodowe czytanie

      • W czwartek 14 września, z inicjatywy pani Ireny Naliwajko i dzięki współpracy z  Biblioteką Publiczną w Gródku w NSP w Załukach została przeprowadzona 12 edycja ogólnopolskiej akcji "Narodowe Czytanie". 

       Do wspólnego, głośnego czytania przyłączyli się zaproszeni goście: dyrektor Biblioteki Publicznej w Gródku pani Katarzyna Rogacz, sołtys sołectwa Załuki p. Paweł Koronkiewicz, członkini zarządku Stowarzyszenia "Załuki nad Supraślą" p. Justyna Radel, wychowawczyni punktu przedszkolnego w Załukach p. Katarzyna Tarasewicz.

       Prezydent RP Andrzej Duda skierował okolicznościowy list, zachęcający do wspólnej lektury:

          "Co roku podczas akcji Narodowego Czytania wspó1nie czytamy dzieła, które tworzą kanon polskiej literatury. Jednym z nich jest Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej. To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. Bo przecież jej autorka nie tylko maluje szeroką panoramę rodzinnych Kresów, nie tylko przybliża folklor i szlacheckie zwyczaje, ale bardzo wyraźnie przywołuje tez historię Rzeczypospolitej, a poprzez tematyk Powstania Styczniowego, kt6rego 160-lecie obchodzimy w tym roku, doskonale oddaje przeżycia, emocje i dylematy ówczesnych Polak6w. Dzięki temu obraz niepodległościowego zrywu, który w 1863 roku wybuchł przeciwko carskiemu zaborcy, na zawsze połączył się z tą książką, a sama powieść utrwaliła się w świadomości jako prawdziwa epopeja polskiego losu.

          Zapraszam Państwa zatem do Narodowego Czytania „Nad Niemnem w sobotę 9 września. Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowicz6w, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozm6w o Polsce, ale tez tych codziennych pogawędek ,,przy polskim stole". Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohater6w i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i kt6rego znaczenie jest istotne także dla innych narod6w naszego regionu. I nie zapominajmy o komizmie, o pełnych humoru dialogach i zabawnych sytuacjach. To również wielki walor tej powieści.

          Chciałbym, aby tegoroczna lektura pogłębiła też namysł nad tym, w jaki sposób współcześnie odczytujemy naszą historię i jak o niej pamiętamy. I żeby, zwłaszcza dzisiaj, w obliczu agresywnego rosyjskiego imperializmu, odwołując się do powstańczego czynu, powieść Orzeszkowej jeszcze bardziej umocniła przekonanie o podstawowym prawie każdego narodu do własnej wolności i suwerenności. Niech więc nasze wspólne czytanie Nad Niemnem, oprócz przyjemnością, kt6rej z pewnością dostarczy, przyniesie także wiele pożytku. Jestem przekonany, ze wszystko to uczyni z Narodowego Czytania 2023 kolejne pasjonujące spotkanie z klasyką polskiej literatury."

      • Lekcja pierwszej pomocy

      • We wtorek 12.09.2023roku gościliśmy w naszej szkole państwa Rutkowskich, ratowników medycznych, którzy przybliżyli nam zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz zachowania podczas zagrożenia życia. Serdecznie dziękujemy za ciekawe zajęcia.

      • Sprzątanie świata

      • Informujemy, iż w dniu 15 września (piątek) nasza szkoła przystąpi do Akcji Sprzątanie Świata. 

       Nasi najmłodsi uczniowie z klas 0-3 wraz z nauczycielami będą dbać o czystość terenu szkolnego, tworząc przy tym piękną i zadbaną przestrzeń. Natomiast starsi uczniowie, wspólnie z nauczycielami, wyruszą na ulice Załuk oraz pobliskie tereny, by oczyścić nasze otoczenie i uczynić je jeszcze piękniejszym. Po trudach sprzątania czekają na uczniów wspaniałe zajęcia proekologiczne, które obejmują zabawy, quizy, konkursy oraz wspólne ognisko. W związku z tym prosimy przygotować odpowiedni prowiant na ognisko.To dzień, w którym razem zadbamy o naszą planetę i dowiemy się, jak możemy przyczynić się do jej ochrony.

      • Kalendarz świąt i dni wolnych w roku szkolnym 2023/2024

      • 4 września – Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego

       1 listopada – Wszystkich Świętych

       2 - 3 listopada – Dni wolne

       23 - 31 grudnia – Zimowa przerwa świąteczna

       1 stycznia – Nowy Rok

       8 stycznia – Drugi dzień świąt prawosławnych

       22 stycznia - 4 lutego – Ferie zimowe – województwo podlaskie

       28 marca - 2 kwietnia – Wiosenna przerwa świąteczna

       1 maja – Międzynarodowe Święto Pracy

       2 maja – Dzień wolny

       3 maja – Święto Trzeciego Maja

       6 maja – Drugi dzień świąt prawosławnych

       14 - 16 maja – Egzaminy Ósmoklasisty

       30 maja – Boże Ciało

       21 czerwca – Zakończenie roku szkolnego