• Aktualności

     • Ozdoby pierniczki z masy solnej
      • Ozdoby pierniczki z masy solnej

      • Dzieci z Klubu Młodego Kucharza pod opieką p. Sylwii Radel przygotowywały ozdoby - pierniczki z masy solnej i  dowiedziały się jak naturalnie barwić ciasto: za pomocą kakao, papryki słodkiej i kurkumy. Ozdoby wyglądają jak prawdziwe, smakowite pierniczki i nie jeden prawie sie skusił, żeby spróbować.  

       Cała szkoła czuła ten pyszny zapach, a potem wiadomość - to nie do jedzenia..... Za to do powieszenia, ale najpierw na sprzedaż na naszym kiermaszu.

        

     • Mikołajki
      • Mikołajki

      • 6 grudnia w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Załukach obchodziliśmy Dzień Mikołajowej Czapki. Wszyscy chętni uczniowie i pracownicy szkoły przyszli ubrani w czerwone czapki.

       W ten szczególny dzień w roku zwitał św. Mikołaj i wraz z pomocnicą Julią obdaroał wszystkich słodkim poczęstunkiem. Chętne grzeczne dzieci mogły usiąść Mikołajowi na kolanach. 

       Było miło, sympatycznie, czerwono i słodko.

     • Wojewódzki Przegląd Pieśni Patriotycznych
      • Wojewódzki Przegląd Pieśni Patriotycznych

      • 8 listopada 2018r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Białymstoku odbył się Wojewódzki Przegląd Pieśni Patriotycznych. patronem honorowym wydarzenia był Prezydent Miasta Białegostoku.

       Z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Załukach godną reprezentantką była Katarzyna Radel z kl.VI, która pod opieką p. Doroty Tymińskiej przygotowała utwór "Kujawiak leśny".

       Po prezentacji utworów w każdej grupie wiekowej wręczono pamiątkowe statuetki.

     • Gwiazdorska Zabawa Andrzejkowa 2018
      • Gwiazdorska Zabawa Andrzejkowa 2018

      • Dzień Św. Andrzeja obchodzony jest 30 listopada. Od wieków jest dniem wróżb dotyczących miłości, małżeństwa i przyszłości. Dawniej wierzono, że wigilia tego święta, czyli 29 listopad ma moc ściągania na ziemię wszelkich duchów i złych mocy. Wróżbom sprzyjały długie jesienne wieczory.

       Początkowo wróżyły sobie tylko panny nie mające jeszcze kawalera. Puszczano na wodę małe łódeczki zrobione z łupinek orzecha w których były zapalone świeczki. Jeśli dwie łódeczki się spotkały oznaczało to, że właściciele tych łódeczek będą razem.

       Wróżono też z butów, koniecznie zdejmowanych z lewej nogi. Nawet szczekający pies wskazywał z której strony nadejdzie narzeczony. Najczęściej jednak stosowaną wróżbą było lanie wosku. Z czasem poważne wróżby zaczęto traktować jako zabawę. Pobrano z http://www.edukacja.edux.pl

       W NSP w Załukach zorganizowalismy w tym roku szkolnym Gwiazdorska Zabawę Andrzejkową. Każdy z uczestników zabawy przebrał się za gwiazdę lub celebrytę.

       Odwiedziła nas Sylwia Grzeszczak, Zenon Martoniuk, postać z komiksów - Harley Quinn, wielu muzyków i raperów i innych gwiazd telewizji. 

       Po wróżbach i poczęstunku uczniowie świetnie sie bawili przy muzyce. Na pewno powtórzymy to za rok. 

     • Kiermasz ciast 2018
      • Kiermasz ciast 2018

      • Uczennice z Samorządu Ucznioweskiego postanowiły zorganizować kiermasz ciast. Chętne osoby przygotowały ciasta w domu i mogły je przeznaczyc na sprzdaż. Dzięki zaangażowaniu rodziców jak i dzieci oraz mlodzieży udało nam się srzedać ciasta i ciasteczka na łączną kwotę 150zł.

       Uzbierana kwota przeznaczona zostanie na Andrzejki i Mikołajki.

       Dziękujemy za zaangażowanie przy wypiekach jak i przy sprzedaży.

       Planujemy następny smakowity kiermasz ale juz nie na słodko.

       Samorząd Uczniowski

        

     • Dzień Pluszowego Misia - Teddy Bear
      • Dzień Pluszowego Misia - Teddy Bear

      • Pierwsze misie pluszowe powstały w Europie, następnie były też eksportowane do USA.

       Nazwa Teddy Bear, wzięła się od zdrobnienia imienia rezydenta Stanów Zjednoczonych Teodora Roosevelta. Wiąże się z tym historia o niedźwiadku, którego postrzelił podczas polowania jeden z jego towarzyszy. Gdy prezydent zobaczył przestraszone zwierzątko, kazał je wypuścić.

       Cała historyjka została zobrazowana w komiksie i opublikowana w gazecie. Producenci zabawek podchwycili historyjkę i nazwali pluszowego misia “Teddy Bear”. 

       Dzisiaj w każdym sklepie z zabawkami możemy natknąć się na pluszowe misiaki. Często są one bohaterami powieści, bajek, filmów i piosenek tak jak m.in. Kubuś Puchatek, Coralgol, Paddington, Miś Uszatek, Yogi, Rupert, Mój Brat Niedźwiedź, Mały Miś, Troskliwe Misie czy Gumisie.

       Nie można wyobrazić sobie świata bez uroczego, łagodnego misia. Jest on patronem wielu przedszkoli i żłobków w Polsce i na świecie. Stał się również symbolem pomocy, dzięki akcji charytatywnej “Podaruj Misia” organizowanej co roku przez TVN, akcji “Miś” (polegającej na wręczaniu misiów i prezentów gwiazdkowych dla dzieci z biednych rodzin) czy Fundacji Burego Misia na rzecz osób niepełnosprawnych. Tekst pobrano z www.kalbi.pl

       W Niepublicznej Szkole Podstawowej w Załukach w piątek 23 listopada obchodziliśmy własnie Dzień Pluszowego Misia. 

       Nie jest to święto tylko dla maluchów. Każdy mógł w ten wyjatkowy dzień przynieść pluszowego misia i cały dzień go przytulać. Nawet uczniowie klas starszych  nie zawiedli i przynieśli miśki (gdy zachętą było zwolnienie z odpowiedzi ustnej w ten dzień). 

        

        

     • Dzień Placków Ziemniaczanych - warsztaty kulinarne 2018
      • Dzień Placków Ziemniaczanych - warsztaty kulinarne 2018

      • W ramach koła kulinarnego uczniowie z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Załukach pod opieką p. Sylwii Radel przygotowywali placki ziemniaczane, aby uczcić Dzień Placków Ziemniaczanych.

       Jaki jest skład placków? Co to za potrawa?

       Placki ziemniaczane, placki kartoflane – jest to prosta potrawa przygotowywana z ziemniaków, placki smażone na tłuszczu.

       Głównymi składnikami są starte na tarce surowe ziemniaki z dodatkiem cebuli (niekiedy składnik ten pomija się, jeśli placki podaje się na słodko, jajek, niewielkiej ilości mąki i soli. Według niektórych przepisów starte ziemniaki z cebulą zalewa się wrzącym mlekiem. Na Podlasiu dodawana jest odrobina pieprzu i majeranku.

       Placki ziemniaczane podaje się zaraz po usmażeniu, aby pozostały chrupkie. W wersji na słono podawane mogą być z gulaszem lub z różnego rodzaju sosami, kwaśną śmietaną. Na słodko podaje je się z cukrem i śmietaną, także z konfiturami.

       Regionalnie w Wielkopolsce, Warmii i Mazurach potrawa ta nosi nazwę plendze, plindze lub plyndze. Tekst pobrano z wikipedia.pl

     • Europejski Dzień Zdrowego Odżywiania
      • Europejski Dzień Zdrowego Odżywiania

      • W tym roku Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania przypadł na 8 listopada. 

        

       Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania (ang. „European Day of Healthy Food and Cooking”) został zainicjowany w 2007 roku przez Komisarza Unii Europejskiej i Euro- Toques- organizację zrzeszającą szefów kuchni. Celem święta jest promowanie zdrowego jedzenia wśród najmłodszych (i nie tylko), dobrych nawyków żywieniowych, spożywania regularnie posiłków, informowanie o konsekwencjach złej diety.

       “Dzieciaki! Jedzcie zdrowo”

       Dzień Zdrowego Jedzenia jest obchodzony na wiele sposobów. W niektórych krajach kucharze zapraszają młodzież do restauracji aby pokazać młodym ludziom czym jest zdrowe żywienie, prowadzą też warsztaty i zajęcia w lekcjach na temat zdrowej diety. W Polsce powstały kampanie dotyczące dobrych nawyków żywieniowych. Jedną z nich jest kampania “Śniadanie Daje Moc”.

       Badania z 2010 roku pokazują, że około 40% uczniów i studentów rezygnuje ze spożycia śniadania. Rozpoczynanie dnia bez posiłku, bądź niejedzenie między lekcjami, źle wpływa na samopoczucie i koncentracje uczniów. Nauczyciele zaangażowani w akcję, organizują w klasach wspólne spożywanie śniadania, przygotowują kanapki lub przekąski z klasą w ramach zajęć lekcyjnych oraz uświadamiają wychowanków o roli śniadania w codziennej diecie.

       W Niepublicznej Szkole Podstawowej w Załukach propagowane jest jedzenie śniadania jako podstawowego posiłku w ciagu dnia. Dla przypomnienia zasady każda wszyscy uczniowie z wychowawcami w ten dzień wspólnie zjedli zdrowe śniadanie. 

     • Warsztaty etnograficzne
      • Warsztaty etnograficzne

      • W ramach projektu "Nasze miejsce. Lokalna historia, pamięć i dziedzictwo w edukacji i młodzieży" w połowie listopada odbyły sie warsztaty dla klas 4-5. Warsztaty te zostały zorganizowane przez Stowarzyszenie "Pracownia Etnograficzna" z Warszawy.

       Celem zajęć było zainspirowanie uczniów do samodzielnego odkrywania dziedzictwa, tradycji i historii swojej najblizszej okolicy. Dzieci zostały zachęcone do nowego spojrzenia na siebie i swoją okolicę, a prowadzący zaciekawiał lokalnością i uczył dostrzegać w niej wartość. Wzmocniona została także więź z miejscem zamieszkania. Uczniowie zostali włączeni do aktywnego poznawania swojej "małej ojczyzny".

       Więcej o projekcie: Pracownia Etnograficzna

     • Uroczystość obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
      • Uroczystość obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

      • 11 listopada 1918 roku – ta data zajmuje w naszej świadomości szczególne miejsce. Po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Przywiązanie do tej, co nie zginęła, pozwoliło nam Polakom wychodzić z najtrudniejszych opresji, stawić czoło poważnym problemom naszej narodowej egzystencji.

       Nie pozwólmy światu zapomnieć o istnieniu narodu polskiego. Tamte dni to pożółkłe, ale bezcenne kartki pamiętnika pisane myślą i sercem Polaka. Kartki stare, ale żywe, bo nie można o nich zapomnieć, bo to one stworzyły uroczystość, którą przygotowała młodzież i dzieci z Niepublicznej szkoły Podstawowej w Załukach.  Kolorem swoich wspomnień te stare kartki zabarwiły teraźniejszość, odsłoniły słońce z chmur, zabrały niebezpieczeństwo.

       Po wspaniałym i podniosłym apelu udaliśmy się na marsz ku uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas przemarszu przez Załuki śpiewaliśmy pieśni patriotyczne.

       Na zakonczenie uroczystośći odbyła się "Sztafeta dla niepodległej". Uczniowie, rodzice i kadra pedagogiczna okrążyli szkołę 100 razy. 

       W szkole wyeksponowane zostały ciekawe fakty o Polsce. Ogłoszono również konkurs "100 faktów na 100-lecie". Na koniec listopada wyłonimy eskperta wiedzy o Polsce.

        

        

     • Wycieczka klasy VI
      • Wycieczka klasy VI

      • 30 października uczniowie klasy VI wraz z wychowawcą udali się na wycieczkę do Białegostoku. Pierwszym punktem programu była wizyta w kinie Helios. Po dotarciu na miejsce wzięliśmy udział w ewakuacji Galerii Białej. Po opuszczeniu budynku, udaliśmy się na pobliski plac zabaw. Ciesząc się ostatnimi, jesiennymi promieniami słońca, czekaliśmy na wznowienie pracy galerii handlowej. Po parunastu minutach mogliśmy spokojnie udać się na film pt. „Hotel Transylwania 3” opowiadający o przyjaźni i miłości.

       Po seansie odwiedziliśmy filię nr 14 Książnicy Podlaskiej – wyjątkową, jedyną w Polsce publiczną bibliotekę, której zbiory są w całości poświęcone esperantu. Można w niej znaleźć książki z całego świata napisane w języku międzynarodowym. Pani Ela Karczewska przeprowadziła z nami pouczającą i ciekawą lekcję biblioteczną. Przekonaliśmy się jak wiele esperanckich słów rozumiemy nawet bez nauki tego języka. Zobaczyliśmy wiele ciekawych publikacji, m.in. słowniki esperancko-chińskie czy też podręcznik do nauki esperanta zapisany alfabetem Braille’a. Na koniec każdy uczestnik wycieczki otrzymał w prezencie drobny upominek – płytę do nauki esperanta i niezwykłą bajkę napisaną w czterech językach pt. „Miś” Adama Siemieńczyka.

        

     • Żeby zdrowe zęby mieć - trzeba tylko chcieć...
      • Żeby zdrowe zęby mieć - trzeba tylko chcieć...

      • W pewną środę, moi mili,
       Jacyś ludzie u nas byli.
       Białe kitle i lusterka
       Każde dziecko dziwnie zerka.
       Szczotka, pasta, kubek, woda,
       Czysty uśmiech to uroda.
       Kto o zęby swoje dba,
       Bóle szczęki z głowy ma.
       Nasz pan doktor, super Jerzy,
       Z asystentką do nas bieży.
       Sprawdzi czy zęby myjemy
       I o higienie dużo wiemy.

        

       24 października przyjechał do nas z profilaktyczną wizytą pan dr Jerzy Sadowski z asystentką. 

       Najpierw pan doktor stomatolog opowiedział o higienie jamy ustnej oraz o doborze szczoteczki do zębów i prawidłowych technikach mycia zębów. Następniej każdy uczen poczuł się jak w fotelu denytystycznym i pan doktor sprawdzil satn uzębienia naszej młodzieży oraz uczniów młodszych klas. Wygrały oczywiście maluchy - poniewaz najlepiej dbaja o higiene jamy ustnej. Brawo!

       10 zasad mycia zębów (Dla tych starszych i tych młodszych)

       1. Regularne i dokładne mycie zębów może uchronić przed próchnicą i innymi chorobami zębów i dziąseł. 

       2. Odpowiednio dobierz szczoteczkę: poziom jej twardości. Sięgaj po te o średniej twardości i miękkie. Inne dla dorosłych, inne dla dzieci, inne dla kobiet i mężczyzn.

       3. Pamiętaj, że szczoteczkę trzeba często wymieniać. Dobrze będzie, gdy co 2,5-3 miesiące kupisz nową.

       4. Używaj nici dentystycznej. Kiedy włożysz nitkę między zęby, powoli pionowo i równocześnie delikatnie na boki przesuwaj ją od dołu ku górze (i z powrotem), nie dochodząc do dziąseł.

       5. Najlepiej myć zęby po każdym posiłku, czyli około 3-4 razy dziennie. Lub przynajmniej dwukrotne rano i wieczorem

       6. Szybkie przemycie lub wypłukanie zębów nie przynosi dobrego efektu, ponieważ pasta jest substancja chemiczną, która zadziała dopiero po jakimś czasie w jamie ustnej.

       7. Prawidłowo szczotkuj przez 2 minuty. Warto ustawić sobie minutnik i solidnie przyłożyć się do higieny jamy ustnej. Oczyść język i policzki.

                                                               Techniki szczotkowania

       • - okrężna: wykonujemy delikatne i powolne ruchy obrotowe począwszy od linii dziąseł,
       • - wymiatająca: wykonujemy delikatne i powolne ruchy wymiatające z dołu w górę i z góry w dół.

       8. Po umyciu zębów dokładnie płucz jamę ustną wodą. Inaczej pozostaną tam bakterie i resztki pasty.

       9. Po szczotkowaniu, płucz zęby płynem (do codziennego użytku stosuj płukanki z mniejszą dawką fluoru).

       10. Pamiętaj! Guma do żucia nie może zastąpić szczotkowania zębów, a jedynie wspomóc działanie pasty. Najlepiej wybieraj gumy bez cukru, z zawartością ksylitolu, który chroni zęby przed atakiem niebezpiecznych kwasów i działa silnie antybakteryjnie.

     • Wycieczka klasy V
      • Wycieczka klasy V

      • W dniu 13.10.2016r. uczniowie klasy V wybrali się na wycieczkę do kina na film animowany „Mała stopa”, który przedstawia legendę o Wielkiej Stopie z zupełnie innej perspektywy… Młody Yeti znajduje coś, co według niego nie istnieje - człowieka. Wieści o tej "Małej Stopie” przynoszą mu sławę i wywołują poruszenie w społeczności prostych Yeti, rodząc pytania o to, co jeszcze można znaleźć w wielkim świecie otaczającym ich zaśnieżoną wioskę.

       Tym razem obejrzenie filmu miało być nie tylko rozrywką, ale również pretekstem do głębszych refleksji na temat jakości naszego życia, przyjaźni i radości z odkrywania.

       Po seansie klasa udała się do kręgielni Kula-Hula. Celem gry była integracja zespołu klasowego, rywalizacja sportowa oraz wdrażanie do aktywnego wypoczynku.

       Dla niektórych było to pierwsze zetknięcie z ta dyscypliną sportu, inni okazali się prawdziwymi mistrzami. Nie było niezdrowej rywalizacji, a jedynie świetna zabawa, dużo śmiechu i prawdziwe sportowe emocje.

     • Projekt "Z kuchni Prababuli" rok 2014
      • Projekt "Z kuchni Prababuli" rok 2014

      • Stowarzyszenie „Załuki nad Supraślą” wspierając działania i inicjatywy promujące Gminę Gródek i jej dziedzictwo kulturowe w sferze kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji zakończyło realizację projektu „Z kuchni prababuli”.

       Projekt miał na celu poznanie tradycji kuchni naszego regionu. Przekazanie młodszemu pokoleniu zwyczajów i tradycji kulinarnej oraz zachęcanie rodzin do wykorzystywania przepisów w zdrowym żywieniu. Nauczyciele i uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Załukach podczas pracy nad projektem nawiązali również współpracę z Kołem Gospodyń Wiejskich. Nadrzędną potrzebą było ocalenie od zapomnienia dawnej tradycyjnej kuchni naszego regionu; uświadomienie dzieciom, iż z prostych, ekologicznych produktów można sporządzić smaczne, pożywne i tanie posiłki. Rodziny będą przygotowywały potrawy według receptury naszych prababć. Podczas zajęć z projektu uczniowie i nauczyciele przygotowali przepisy wykorzystane poczas spotkań. Zebrano je w postaci broszurki. 

     • Ślubowanie Pierwszoklasistów
      • Ślubowanie Pierwszoklasistów

      • Rozpoczęcie nauki w szkole jest ważnym wydarzeniem w życiu  dziecka, jak i jego rodziców.

       18 października 2018 r. uczniowie klasy pierwszej Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Załukach wybrali się w Podróż w cudowny świat nauki” i złożyli uroczyste ślubowanie.

       Na początek głos zabrała Pani Dyrektor Irena Suprun, która życzyła najmłodszym satysfakcji ze zdobywania wiedzy oraz dużo radości w każdym dniu nauki. Kilka ciepłych słów skierowała również do uczniów prezes Stowarzyszenia „Załuki nad Supraślą” p. Irena Koronkiewicz.

       Zanim pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej musieli przedstawić to, czego już się w szkole nauczyli. W świat nauki wprowadziły ich krasnoludki i czarownica (uczniowie klasy V). Pierwszaki z zaangażowaniem recytowały wiersze, tańczyły, śpiewały piosenki w języku polskim, angielskim i białoruskim.

       Kulminacyjnym momentem uroczystości było złożenie  przysięgi uczniowskiej. Po ślubowaniu Pani Dyrektor symbolicznym ołówkiem pasowała wszystkich na ucznia. Na pamiątkę uroczystości wszyscy pierwszoklasiści otrzymali dyplomy, birety oraz upominki od szkoły, stowarzyszenia i rodziców. Przyrzeczenie złożyli również rodzice, którzy obiecali wspierać swoje dziecko w procesie edukacji.

       Po pasowaniu Pierwszoklasiści udali się do klasy na poczęstunek przygotowany przez rodziców.

       Rodzicom gratulujemy wspaniałych pociech, a Pierwszakom życzymy wielu sukcesów w murach naszej szkoły. Niech nigdy Was nie opuszcza zapał do nauki.

        

     • Próbny alarm i ewakuacja
      • Próbny alarm i ewakuacja

      • W dniu 16.10.2018 w naszej szkole przeprowadzono próbny alarm przeciwpożarowy i ewakuację.

       Oto procedury postępowania w przypadku pożaru:

       KROK 1

       Osoba wyznaczona przez dyrektora używa odpowiedniego sygnału oznaczającego konieczność ewakuacji.

       KROK 2

       Wszystkie osoby znajdujące się w budynku szkolnym opuszczają go we właściwym porządku (ustalonym w instrukcji, a zależnym od konstrukcji budynku).

       KROK 3

       Nauczyciele muszą:

       1. znać stan liczebny klasy, z którą odbywają lekcję,
       2. zabrać ze sobą dziennik lekcyjny,
       3. zadbać o przestrzeganie przez uczniów zasad ewakuacji określonych w instrukcji, np.:

       KROK 4

       Kolejność opuszczania sali - najpierw osoby znajdujące się najbliżej drzwi wejściowych do sali, potem uczniowie z kolejnych ławek, aż do znajdujących się najdalej od wejścia,

       • kolejność opuszczania piętra - na schody wchodzą najpierw uczniowie  klasy z sal będących najbliżej schodów, następnie z położonych dalej, aż po najbardziej odległe od schodów,
       • kolejność opuszczania budynku szkolnego - zaczynając od najniższych pięter,

       KROK 5

       Nauczyciel/opiekun musi:

       1. uformować grupy ewakuacyjne na korytarzach i sprawować opiekę nad uczniami, z którymi prowadzili zajęcia dydaktyczne,
       2. sprawdzić czy wszyscy opuścili pomieszczenie,
       3. wskazać dzieciom kierunek ruchu oraz określić miejsce zbiórki,
       4. zadbać, aby uczniowie udali się we właściwym kierunku - wyznaczonego miejsca zbiórki,
       5. zadbać, aby wszyscy uczniowie dotarli do wyznaczonego miejsca,
       6. nie dopuścić do powstania paniki wśród uczniów ani lekceważenia sytuacji.

       KROK 8

       Dyrektor szkoły nadzoruje i koordynuje przebieg ewakuacji i przyjmuje od wszystkich nauczycieli raport dotyczący zgodności liczebnej obecnych na lekcji i doprowadzonych w wyznaczone miejsce uczniów.

     • Konkurs recytatorski poezji patriotycznej
      • Konkurs recytatorski poezji patriotycznej

      • Dnia 05.10.2018 r. na sali konferencyjnej Gminnego Centrum Kultury w Gródku odbył się Konkurs Poezji Patriotycznej, którego organizatorami były Biblioteka Publiczna w Gródku i Filia Biblioteczna w Załukach.

       Udział w konkursie wzięły dzieci i młodzież w wieku 9-14 lat ze Szkół Podstawowych w Gródku i Załukach. Każdy z uczestników przygotował i recytował wiersz o tematyce patriotycznej. W komisji zasiadło jury: Pani Elżbieta Mieleszko-Jarocka – kierownik Biblioteki Publicznej w Gródku, Pani Anna Kondratowicz- bibliotekarz Biblioteki Szkolnej w Gródku, Pani Iwona Kondraciuk – polonista Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Załukach.

       Przy ocenie brano pod uwagę dobór i rozumienie tekstu, kulturę słowna, poprawność wypowiedzi, dykcję, opanowanie tekstu oraz ogólny wyraz artystyczny. Każdy z uczestników konkursu otrzymał słodki upominek, natomiast odczytanie wyników i rozdanie nagród odbędzie się w listopadzie, na uroczystej gali z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

     • Jubileusz 10-lecia
      • Jubileusz 10-lecia

      • 12 października 2018 roku odbyła się uroczystość obchodów 10-lecia istnienia Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Załukach.

       Uroczystość rozpoczęto od powitania w języku angielskim, esperanto, białoruskim i rosyjskim.

       Pani dyrektor przywitała przybyłych gości i podziękowała za przybycie oraz podniesienie rangi naszej uroczystości.

       Przygotowana  multimedialna prezentacja zaprezentowała historię szkoły poprzez Jubileuszowe Specjalne Wydanie Wiadomości z Załuk poprowadzone przez TVP ZAŁUKI. W rolę prezenterów telewizyjnych wcielili się uczniowie.

       Jak w kalejdoskopie przebyliśmy krótką podróż przez poprzednie 10 lat począwszy od 2008r.

       Wspominaliśmy ważne wydarzenia na świecie oraz w Polsce, a także to, co ważnego wydarzyło się w Niepublicznej Szkole w Załukach: m.in. wizyty ważnych gości, ciekawe wycieczki, wysokie miejsca w konkursach i inne osiągnięcia, ważne uroczystości w życiu szkoły.

       Obejrzeliśmy filmiki, które odgrzebano z różnych zapomnianych już źródeł i można było powspominać m.in. pochód orkiestry 5 lat temu na otwarcie szkoły, tańce i wygibasy w centrum w Rozłogach podczas warsztatów dla uczniów (niektórzy z nich zmienili się nie do poznania).

       Zaprezentowano film przygotowany przez p. Ulę Szubzda, a nagrany przy pomocy Białoruskiego Radia - Racja. Obejrzeliśmy wypowiedzi absolwentów wspominających naszą szkołę i łezka zakręciła się w oku. Uczniowie po latach docenili trud i poświęcenie nauczycieli oraz w pozytywny sposób wspominali tych najbardziej wymagających pedagogów.

       CHÓR poprowadzony przez p. Dorotę zaśpiewał nasz pierszy hymn "Juz myśleliśmy, że koniec".

       Wystąpiły dzieci z Punktu Przedszkolenego w Załukach pod kierunkiem p. Kasi.

       Slajdy z informacjami przeplatane były występami dzieci, które za pomocą krótkich wierszyków przybliżyły wydarzenia ze szkoły na przestrzeni poprzednich 10 lat.

       Odwiedziła nas również nasza była uczennica Malwina, która zaśpiewała zwycięzką piosenkę z Konkursu Pieśni Patriotycznych „Jest takie miejsce, taki kraj”.

       Kulminacyjnym punktem było rozdanie Oscarów, gdzie nagrody otrzymały osoby związane ze szkołą od początku istnienia oraz te, które przez lata pracy przysłużyły się sukcesom naszej szkoły.

       W kategorii Dyrektor Roku: Oscara otrzymała p. dyrektor Irena Suprun. Pania dyrektor doecniliśmy za całokształt twórczości.

       W kategorii Założyciel Roku: Oscara otrzymała p. Irena Koronkiewicz. Panią prezes doceniliśmy za to, że przyczyniła się do założenia szkoły oraz za to.

       W kategorii  Super Nauczyciel: p.  Ewa Popławska, p. Olga Stocka, p. Dominika Citowicz, p. Iwona Lech, p. Maria Panasewicz – Dubicka, p. Elżbieta Romańczuk, p. Sylwia Radel

       Przyjaciel Szkoły: p. Lucja Orzechowska, wójt Wiesław Kulesza,  p. Monika Ratyńska, p. Justyna Radel, p. Piotr Liszyk, p. Bogdan Lech

       Super Pracownik: p. Anna Filipczuk

       Super Księgowa: p. Halina Mińczuk

       Już 10 lat minęło, jak 1 dzień. Na kolejne tyle szykujcie się!!!

     • Pokaz historyczny "Ku Niepodległej"
      • Pokaz historyczny "Ku Niepodległej"

      •      W ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Załukach odbyła się prezentacja historyczna „Ku Niepodległej”.

       Była to żywa lekcja historii. Przeprowadzili ją członkowie z Grupy Artystycznej „Rekonstrukto”. Panowie zaprezentowali program artystyczny przedstawiając  walkę Polaków o wolność podczas Insurekcji Kościuszkowskiej, Powstania Listopadowego i Powstania Styczniowego.

       Zaprezentowali również broń i umundurowanie żołnierzy polskich z przełomu XVIII i XIX wieku, stroje z epoki (szwoleżera, powstańca, kosyniera, oficera I Brygady Legionów Polskich), kolekcję replik broni używanych przez powstańców i w I wojnie światowej, ekwipunek i uzbrojenie żołnierzy.

            Dzieci i młodzież dowiedzieli się jakimi cechami musieli odznaczać się  polscy patrioci walczący o wolność ojczyzny. Prowadzący przedstawili również postać wielkiego Polaka z tamtych czasów- marszałka Józefa Piłsudskiego.

          Najciekawszym elementem była walka szablami, opatrywanie rannego, oglądanie broni i przymierzanie czapek. Wszyscy świetnie się bawili, a przy okazji poznali historię Polski z tamtych trudnych dla czasów, kiedy Polacy walczyli o niepodległość.

     • Wybory do Samorządu Uczniowskiego
      • Wybory do Samorządu Uczniowskiego

      • We wrześniu odbyły się parlamentarne wybory do Samorządu Uczniowskiego. W tym roku startowały same dziewczęta z kl. V-VIII. 

       Kandydatki wykonały plakaty wyborcze oraz zaprezentowały swoje propozycje wyborcze 

       W wyniku głosowania skład SU na rok szkolny 2018/2019 wyglada następująco:

       Przewodnicząca: Julia Grześ kl. VII

       Zastępca: Oliwia Koronkiewicz kl. V

       Sekretarz: Katarzyna Radel kl. VI

       Sekcja plastyczno - techniczna: Marysia Jakimiec kl. VIII i Klaudia Andrzejczyk kl. V