• Aktualności

     • # Pamiętamy
      • # Pamiętamy

      • klasa 5

       ​​​​​​​Pamiętamy o osobach, których już nie ma wśród nas

       Przed świętem Wszystkich Świętych uczniowie klasy 5 z rodzicami p. Izą Trochimczyk i p. Anną Rogacz odwiedzili cmentarz w Królowym Moście. Wspólnie posprzątali grób mamy naszej uczennicy i zapalili znicze. W tym dniu, każdy uczeń naszej klasy zaplanował, że posprząta i zapali znicz na opuszczonym grobie i tak też uczynił. Zmęczeni lecz z radością w sercu, że zrobiliśmy dobry uczynek wróciliśmy do domów. / Tekst: O.S.    

       klasy 0-3

       W piątek 28 października wychowawczynie klas 0 III, p. Sylwia Radel i p. Marysia Dubicka zabrały nas na wycieczkę do Gródka, byśmy przed świętem zmarłych odwiedzili cmentarze trzech religii, króre od zawsze związane były z tą miejscowością. Pierwszym przystankiem na naszej wycieczce był cmentarz żydowski, w lasku, ogrodzony drewnianym płotem, opuszczony. Pani Sylwia opowiedziała nam krótką historię tego miejsca i wyjaśniła, kilka dziwnych dla nas zwyczajów. Na przykład ten dlaczego na nagrobkach nie ma zniczy, tylko kamyki. Wiemy od dzisiaj co to macewy. Za cmentarzem żydowskim znajduje się pomnik mieszkańców wsi Popówka, którzy zostali przewiezieni tu i rozstrzelani przez żołnierzy niemieckich, za pomoc partyzantom podczas II Wojny Światowej. Odgarnęliśmy trochę suchych liści, pozbieraliśmy śmieci,  zapaliliśmy znicz i uczciliśmy pamięć pomordowanych minutą ciszy.

       Drugim przystankiem był cmentarz katolicki, na którym postawiliśmy znicze na grobach których dawno nikt już nie odwiedzał, na grobie ucznia naszej szkoły, który zmarł mając zaledwie 13 lat.

       Ostatnim przystankiem naszej podróży był cmentarz prawosławny. Tu odnaleźliśmy grób pani Lidii Popławskiej, wieloletniej nauczycielki szkoły podstawowej w Królowym Moście. To była ciekawa i pouczająca wyprawa.   / Tekst:  Paulina Jeromińska 

     • Światowy dzień walki z otyłością
      • Światowy dzień walki z otyłością

      • „Światowy Dzień Walki z Otyłością” w naszej szkole - w tym celu przeprowadzono  działania edukacyjne oraz profilaktyczne związane z tematyką nadwagi wśród społeczeństwa, bo otyłość to nie tylko problem estetyczny, psychologiczny, ale przede wszystkim zdrowotny, a podjęcie walki z otyłością może przynieść korzyści związane nie tylko z pozbyciem się balastu w postaci nadmiernych kilogramów, ale również możliwość odniesienia zwycięstwa nad własnymi słabościami.

       Celem głównym naszych działań w szkole w dniu 28 października br. było zaznajomienie dzieci z problematyką otyłości, nakłonienie ich do podjęcia decyzji zadbania o własne zdrowie oraz do porzucenia złych nawyków żywieniowych.

       Uczniowie z klas 0– VIII uczestniczyli w pogadance, którą poprowadził nauczyciel wychowania fizycznego. W czasie pogadanki uczniowie mieli okazję uświadomić sobie , że zrównoważona dieta i aktywność fizyczna to warunki dobrego stanu zdrowia i zdrowego stylu życia. Niezbędnych informacji mogli również zasięgnąć na przygotowanej gazetce. Ogromnym zainteresowaniem tego dnia cieszyły się zajęcia taneczne na przerwach przygotowane przez uczennice z klas 6,7 i 8. Wszyscy uczniowie wzięli również udział w biegach przełajowych pod nazwą „Bieg po zdrowie”. Na zakończenie zwycięzcy otrzymali medale oraz zdrową przekąskę w postaci jabłka. Gratulujemy 😊

     • Epicentrum Nauki
      • Epicentrum Nauki

      • 15 października klasy 0 III wybrały się na wycieczkę do Białegostoku. Tradycyjnie środkiem lokomocji była komunikacja ogólnodostępna, czyli autobus rejsowy i MPK. Pierwszym punktem wycieczki było Epicentrum Nauki w Białymstoku. W Strefie Małego Odkrywcy znajduje się pięć obszarów tematycznych: Poznawanie i wiedza, Poznaj swoje ciało, Technika, Świat budownictwa, Energia wody oraz Laboratorium Małego Odkrywcy (LABBAR). Wszystkie doświadczenia i zabawy dostosowane są do możliwości dziecięcego spostrzegania, a przez to dają maluchom praktyczną  możliwość poznawania świata nauki.

       Kolejnym przystankiem był białostocki JUMPERPARK. Tam dzieci miały dwie godziny na to by odpoczął mózg, a zmęczyły się mięśnie. Wszyscy zmęczeni i zadowoleni wrócili do miejsca zbiórki , oczywiście, autobusem rejsowym.

       Podczas tej wycieczki uczniowie mieli możliwość rozbudzenia pasji i zainteresowań poznawczych przez wielokierunkowe, emocjonalne i aktywne zaangażowanie, urozmaicenie  aktywności fizycznej oraz poznania   samego siebie i kolegów w warunkach innych niż szkoła i klasa.

      • Przerwa na czytanie

      • Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Załukach bierze udział w ogólnopolskiej akcji bicia rekordu czytania ksiązek na przerwie. 

       Wszystich chętnych zapraszamy do wzięcia udziału we wtorek 26 października. Czytajcie razem z nami.

     • Pan Stopek
      • Pan Stopek

      • W ramach akcji "Odblaskowa Szkoła” w klasie IV Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Załukach opracowano blok tematyczny „Bezpieczeństwo ruchu drogowego”. Dzieci zapoznały się z następującymi zagadnieniami: zasady poruszania się po drodze, zachowanie się pieszych, rowerzystów i pojazdów, znaki drogowe pionowe. Podsumowaniem podjętych działań była praca plastyczno-techniczna zatytułowana „Pan Stopek”. Prace zostały wywieszone na gazetce w szkole.

     • Dzień Edukacji Narodowej
      • Dzień Edukacji Narodowej

      • Wszyscy nasi kochani nauczyciele
       dla swoich uczniów cierpliwości mają wiele
       Za naukę, za trud jaki jest wkładany
       przeogromny bukiet życzeń dziś składamy.
       Życzenia szczere, prawdziwe
       z uczniowskich serc płynące.
       Jak świeże kwiaty pachnące,
       kwitnące na naszej polskiej łące.
       Z okazji Dnia Nauczyciela
       życzymy takich myśli i marzeń
       które dają się urzeczywistnić,
       pięknych i szlachetnych pomysłów,
       które podszeptuje serce,
       cierpliwości i wytrwałości,
       aby służba dzieciom
       tym starszym i tym młodszym
       zrodziła wiele szlachetnych owoców.

       Co roku uczniowie klas najstarszych w Dzień Edukacji Narodowej próbują swoich sił i zamieniają się w nauczycieli. W tym roku wielu z nich dowiedziało się w praktyce, jak trudny i wymagający to zawód i jak ciężko zadowolić wszystkich podopiecznych. Wszystkim "nauczycielom" gratulujey odwagi i dziękujemy za pomoc w pracy. 

       Uroczystym akcentem Dnia Edukacji Narodowej odbył był apel, podczas którego uczniowie klasy 1 złożyli ślubowanie i zostali oficjalnie przyjęci w poczet uczniów Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Załukach.

       Ponadto pedagodzy usłyszeli życzenia płynące z serc uczniowskich oraz obejrzeli kilka zabawnych scenek z życia szkolnego. 

        

     • Dyktando
      • Dyktando

      • Serwis edukacyjny www.dyktanda.pl serdecznie zaprasza wszystkich uczniów i nauczycieli do udziału w specjalnym dyktandzie z okazji Święta Edukacji Narodowej!

       Na wszystkich uczestników czekają nagrody, a dla najlepszego Nauczyciela serwis www.dyktanda.pl przygotował nagrodę główną - do wyboru tablet (Samsung 10 cali) lub projektor (Overmax Multipic 5.1)

       Dyktando na Dzień Edukacji Narodowej rozgrywane będzie w dwóch kategoriach: dla Uczniów o godzinie 19:00 (14.10.2021 r.) dla Nauczycieli o godzinie 20:00 (14.10.2021 r.)

       Udział w dyktandzie jest bezpłatny! Pod uwagę brana będzie poprawność rozwiązywania oraz tempo rozwiązywania (im szybciej, tym lepiej).

       Aby wziąć udział w Dyktandzie na Święto Edukacji Narodowej wystarczy zalogować lub założyć konto użytkownika na portalu Dyktanda.pl, a następnie kliknąć przycisk “Zapisz się do konkursu” na poniższej stronie:https://dyktanda.pl/konkursy/dyktando-na-dzien-edukacji-narodowej

       Dyktanda konkursowe udostępnione zostanie do rozwiązywania o wskazanych godzinach (tj. o 19:00 dla uczniów i o 20:00 dla nauczycieli).

       Serdecznie prosimy o udostępnienie powyższej informacji wraz z linkiem do strony konkursu na Państwa stronie internetowej oraz na profilach w mediach społecznościowych. Dzięki temu wiadomość ta będzie mogła dotrzeć do wszystkich zainteresowanych. Z góry serdecznie dziękujemy!

       Z wyrazami szacunku,Zespół Dyktanda.pl

      • Pomoc potrzebującym


      • W związku z obecną sytuacją na granicy Polska - Białoruś we współpracy z GOK w Gródku zwracamy się z prośbą o przynoszenie do następujących rzeczy do NSP w Załukach, które zostaną przekazane do organizatorów akcji.

       - wodę w małych butelkach

       - suchy prowiant: batoniki i czekolady, suchary, wafle, ciastka;

       - mleko dla dzieci w proszku; 

       - słoiczki i kaszki dla dzieci;

       - koce, koce termiczne; 

       - ręczniki;

       - śpiwory;

       - obuwie zimowe męskie, damskie, dziecięce;

       - mokre chusteczki;- ręczniki papierowe;

       - mydło, szampony, antyperspiranty;

       - szczoteczki i pasty do zębów;

       - kurtki, czapki, szaliki;

       - rękawiczki męskie, damskie i dziecięce; 

       - bielizna;

       - spodnie ciepłe męskie, damskie, dziecięce; 

      • Bezpłatne zdjęcia do legitymacji szkolnej

      • Uczniowie szkół, którzy nie mają legitymacji szkolnej, szturmem odwiedzają sekretariat na początku roku szkolnego, żeby wyrobić ten dokument. Do tej pory wyrobienie legitymacji wiązało się z wizytą w studiu fotograficznym. W tym roku, uczniowie mogą nieodpłatnie wykonać zdjęcia do legitymacji przy użyciu swojego smartfona. “Nowe technologie pomagają w codziennym życiu - zrób zdjęcie do legitymacji smartfonem” to akcja, która trwa tylko do 10 listopada!W ramach akcji udostępniono dwa nowoczesne kreatory ‒ Passport Photo Online oraz PhotoAiD.com. Dzięki tym narzędziom oraz wykorzystywanym przez nie sztucznej inteligencji, otrzymasz pewność, że Twoje zdjęcie spełni wszystkie kryteria legitymacji szkolnej. Dodatkowo, tło z Twoich fotografii zostanie usunięte. Fotografia zostanie również odpowiednio wykadrowana i przycięta do wyznaczonych rozmiarów.

       Przygotowanie lub wgranie zdjęcia na stronę PhotoAiD.com lub Passport Photo Online jest bardzo proste i trwa tylko krótką chwilę! Wystarczy wybrać zdjęcie z Twojej galerii w smartfonie lub przygotować nową fotografię, a następnie postępować zgodnie z instrukcjami w celu uzyskania zdjęcia do legitymacji szkolnej.

       Legitymacja szkolna jest oficjalnym dokumentem uczniowskim. Zdjęcie do tego rodzaju dokumentu musi spełniać określone warunki. Oto kilka z nich:

       • jasne, jednolite tło,
       • odsłonięta, równomiernie oświetlona twarz,
       • pozycja na wprost,
       • oczy zwrócone na wprost, zwrócone w kierunku obiektywu aparatu,
       • odpowiedni poziom kontrastu,
       • wysoka jakość fotografii.

        

       Po wykonaniu wszystkich kolejnych kroków, otrzymasz zestaw składający się z 4 fotografii do legitymacji. Pozostało Ci tylko udać się do miejsca, w którym można wydrukować zdjęcia. Później należy złożyć gotowe zdjęcia do legitymacji szkolnej w sekretariacie. Pamiętaj, że bezpłatne zdjęcia do legitymacji szkolnej można wykonać tylko do 10 listopada!

        

       Linki odsyłające do bezpłatnych narzędzi:

       https://passport-photo.online/pl/kreator-zdjec-do-legitymacji-szkolnej

       https://photoaid.com/pl/kreator-zdjec-do-legitymacji-szkolnej

     • Dzień tabliczki mnożenia
      • Dzień tabliczki mnożenia

      • 1 października 2021 roku obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Głównym celem tej akcji było propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Miała ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny i niecodzienny sposób. W dniu akcji wszyscy chętnie się do niej przyłączyli – każdy chciał zdać egzamin i stać się uczniem najlepiej znającym tabliczkę mnożenia. Uczniowie przechodzili trzy etapy: etap łatwy, trudny i ekspert. Tylko trzem uczniom udało się w pełni wykonać trzy etapy i byli to Stanisław Łupiński z klasy 8, Krystian Mojsak z klasy 7 i Mateusz Radel z klasy 7. Gratulacje!

     • Wycieczka klasy 4 i 5
      • Wycieczka klasy 4 i 5

      • We wrześniu uczniowie klasy piątej i klasy czwartej, która wkracza na kolejny etap edukacji, wybrali się na zajęcia sportowe pod kierunkiem instruktora do Strefy Wysokich Lotów w Białymstoku. Celem wyjazdu było budowanie pozytywnych relacji grupowych, budowanie poczucia wspólnoty oraz równych praw i obowiązków osób do niej należących, rozwijanie akceptacji wobec siebie i innych, budzenie zaufania do siebie i grupy, uczenie się ekspresji pozytywnych emocji, doskonalenie umiejętności nawiązywania kontaktów z rówieśnikami i innymi osobami, wdrażanie do współpracy, ukazanie korzyści jakie daje udana współpraca. Założone cele zostały osiągnięte.Wszyscy są zadowoleni z wyjazdu i planują kolejne zajęcia.