• Aktualności

     • Sanki, szachy i inne
      • Sanki, szachy i inne

      • W czasie ferii nasi uczniowie nie nudzili się w domach. Chętni mogli przyjśc do szkoły i aktywnie oraz pożytecznie spędzić czas pod opieką nauczycieli.

       Ćwiczyli mi.in. grę w szachy, malowali pejzaże zimowe, grali w tenisa stołowego i jeździli na sankach. Zabawa i nauka w najlepszym wydaniu.

        

     • Zajęcia informatyczno - kulinarne
      • Zajęcia informatyczno - kulinarne

      • Podczas zajęć na feriach uczniowie NSP w Załukach w ramach bezpieczeństwa w Internecie zapoznali się z zagrożeniami czyhającymi na młodego człowieka w sieci oraz obejrzeli filmy edukacyjne z cyklu "Owce w sieci" opowiadające o właściwym korzystaniu z Internetu i portali społecznościowych.

       Wykonali zimowe witraże, zrobili pyszne kulki - kasztelanki oraz wesoło bawili się na sankach, korzystając z zimowej aury.

     • Zimowa mandala
      • Zimowa mandala

      • Podczas ferii aktywnie spędzamy czas, uczymy się nowych gier i wykorzystujemy nasze sprzęty gimnastyczne do zajęć ruchowych. 

       Umiemy budować długi na cały korytarz tor przeszkód (mistrzem był Kuba, który pokonał go najszybciej). Potrafimy współdziałać i skonsrułować dom z dachem i pokojem (był inżynier, był kierownik budowy, byli budowniczowie, był też negocjator....). 

       Nauczyliśmy się grać w grę Mafia (gra towarzyska polegajacana skupieniu i rozwijaniu umiejętności obserwacji i analizy zachowań, ćwiczy wyciaganie wniosków, no i trzeba rzetelnie słuchać poleceń prowadzącego grę....).

       (więcej o grze i jej wariacjach na https://pl.wikipedia.org/wiki/Mafia_(gra_towarzyska)

       Wiemy co to mandala.  Buddyzm, hinduizm, chrześcijaństwo i niektóre plemiona tubylcze wykorzystują je jako rodzaj artystycznego ujścia, które ma pomóc ludziom odnaleźć się w życiu. Kolorowanie mandali może pomóc skupić uwagę. Jest to świetne ćwiczenie na uspokojenie, szczególnie w chwilach stresu, oraz na obudzenie umysłu. Oto niektóre zalety mandali:
       - Pomagają utrzymać równowagę.
       - Przynoszą spokój i ciszę.
       - Patrzenie na mandale daje poczucie spokoju.
       - Pomagają w koncentracji.
       - Ułatwiają bycie uważnym.
       - Odsuwają myśli na bok i pobudzają kreatywność.
       - Sposób, w jaki układają się wszystkie kształty i projekty, daje poczucie równowagi.

       (źródło i więcej na https://pieknoumyslu.com/mandale-korzysci-rysowanie/)

       My zrobiliśy Winter Mandala (czyli zimową mandalę w wersji dla dzieci). 

     • Prelekcje ze Strażą Graniczną
      • Prelekcje ze Strażą Graniczną

      • W czasie ferii prezyjechali do nas pracownicy Straży Granicznej chorąży Marek Grycuk i chorąży Krzysztof Bućko z placówki Straży Granicznej w Bobrownikach. Przeprowadzili relekcje na temat bezpiecznego zachowania podczas ferii i opowiedzieli o pracy Straży Granicznej. 

      • Bezpieczne ferie

      • Drodzy Uczniowie,
       nastał okres zimowego wypoczynku, organizowanego w miejscu zamieszkania oraz na turnusach wyjazdowych. Jest to czas rozwoju Waszych zimowych pasji, zainteresowań oraz kształtowania nawyków spędzania czasu wolnego od zajęć szkolnych.
       Pragnę, aby zimowa przerwa od nauki sprzyjała rekreacji i regeneracji sił. 
       Cieszcie się zimową aurą, poznawaniem nowych miejsc i ludzi. Odpoczywając pamiętajcie proszę o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa, zarówno w domu, jak i w trakcie zimowisk , podczas zabaw i uprawiania sportów zimowych.
       Mam nadzieję, że zimowy wypoczynek przyniesie wiele radości i niezapomnianych wrażeń, a Wy wrócicie do szkolnych obowiązków zdrowi, wypoczęci i pełni nowej energii.

       Dyrektor Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Załukach

       Irena Suprun

       Grafik dyżurów na ferie (9:00-13:00):

       22.01 wtorek: p. Sylwia, zajęcia techniczno-kulinarne

       23.01 środa: p. Iwona L., zajęcia sportowe

       24.01 czwartek: p. Justyna, gry logiczne

       25.01 piątek: p. Marysia, zajęcia sportowe

       28.01 poniedziałek: p. Ola, spotkanie ze Strażą Graniczną

       29.01 wtorek: p. Dominika, p. Monika, zajęcia rekreacyjne

       30.01 środka: p. Ewa, gry logiczne

       31.01 czwartek: p. Ula, zajęcia językowe

        

        

     • Spotkanie z ratownikiem medycznym
      • Spotkanie z ratownikiem medycznym

      • Naszą szkołę odwiedził przed feriami ratownik medyczny p. Rutkowski.

       Opowiedział i zademonstrował czym jest udzielenie poszkodowanemu pierwszej pomocy.

       Pierwsza pomoc ma na celu uratowanie życia osobie, u której nastąpiły zatrzymanie krążenia i utrata przytomności. 

       Akcja ratunkowa składa się ze stałych elementów, m.in. masażu serca i oddechów ratunkowych.

       Resuscytacja to przywrócenie krążenia osobie poszkodowanej
       Gdy zanika krążenie, osoba poszkodowana przestaje oddychać i w ciągu kilku minut zachodzą nieodwracalne zmiany w mózgu. Dlatego tak ważne jest szybkie podjęcie akcji ratującej życie – przywracającej krążenie resuscytacji. 
           Pierwszym krokiem jest zapewnienie sobie bezpieczeństwa. Jeśli trzeba udzielić pierwszej pomocy osobie, która krwawi, najlepiej jest założyć rękawiczki lateksowe, choć oczywiście ich brak nie powinien być powodem do nieudzielenia pomocy. Należy wezwać pogotowie lub zlecić to konkretnej osobie spośród gapiów, a następnie przystąpić do działania. Pierwszym krokiem jest stwierdzenie, czy osoba poszkodowana jest przytomna. Jeśli nie oddycha i nie ma krążenia, konieczne jest ułożenie jej na plecach i udrożnienie dróg oddechowych. Robi się to poprzez usunięcie z jamy ustnej ewentualnych przedmiotów, odchylenie głowy i uniesienie żuchwy – jedną ręką przytrzymując czoło poszkodowanego, a drugą brodę. Jeśli poszkodowany nadal nie oddycha, należy przystąpić do resuscytacji.

        Masaż serca i oddechy ratunkowe należy wykonywać naprzemiennie w sekwencjach 30 uciśnięć na 2 oddechy aż do przyjazdu wezwanych służb lub do przywrócenia krążenia.

       Reanimacja to przywrócenie krążenia oraz przytomności osobie poszkodowanej.

       Reanimacja to przywrócenie oprócz krążenia także świadomości osobie poszkodowanej. Akcja przebiega dokładnie tak, jak resuscytacja, a oddech przywraca się, korzystając również z sekwencji ucisków i oddechów. Niekiedy świadomość wraca samoistnie tuż po przywróceniu krążenia. Jednak bywa, że ośrodkowy układ nerwowy po przywróceniu krążenia wymaga wsparcia, żeby poszkodowany odzyskał przytomność. W tym celu podejmuje się starania, by utrzymać prawidłowe ciśnienie tętnicze poszkodowanego, wykonuje się sztuczną wentylację, wywołuje się terapeutyczną hipotermię i uspokaja się poszkodowanego (np. farmakologicznie). Te czynności mogą wykonać ratownicy medyczni przybyli na miejsce, ponieważ mają do tego umiejętności i niezbędny sprzęt.

     • Zabawa choinkowa styczeń 2019
      • Zabawa choinkowa styczeń 2019

      • Po rozśpiewanej akademii z okazji Dnia Babci i Dziadka przyszedł czas na zabawę choinkową. Przyjechali do nas Panowi z Zielonej Szkoły Supraśl. 

       Wszyscy chętni mogli uczestniczyć w zabawie, prowadzonej przez Pana Minionka. Świetna atmosfera, tańce łamańce, konkursy i dużo świetnej muzyki. Długie korowody, pociągi i kaczuszki - to tylko niektóre atrakcje trwającej 3 godziny imprezy. 

       Fotorelacja mówi sama za siebie.

     • Dzień Babci i Dziadka
      • Dzień Babci i Dziadka

      • Jak co roku w ostatni Dzien Ferii odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Babci i Dziadka.
       W tym roku hasłem przewodnim był Koncert życzen dla Babci i Dziadka. Każda Babcia i Dziadek zostali obdarowanui pięknymi życzeniami, wierszami, piosenkami. Nie zabrakło humoru w postaci Krasnoludków, występu "Macarena" oraz skeczu o babciach w autobusie. Każda klasa z wychowawcami przygotowała upominki dla swoich babć i dziadków. Uściski, buziaki oraz sesja zdjeciowa zakończyła występy.

     • Wyjazd Choinkowy
      • Wyjazd Choinkowy

      • 15 stycznia 2019 Uczniowie z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Załukach uczestniczyli w wycieczce choinkowej do Białegostoku.
       Zostaliśmy odzieleni na dwie grupy wiekowe. Najpierw klasy starsze, a potem klasy mlodsze pod okiem trenerów ćwiczyły w parku trampolin "jumper w Białymstoku". Oprócz skoków w dal, uczniowie grali w koszykówkę na trampolinach, wspinali sie na ściankę wspinaczkową po czytm wpadali na poduche powietrzną.
       Śmiechu było co nie miara, uśmiechy od ucha do ucha świadczyły o dobrej zabawie. Kto sie zmęczył mógł wymasowac plecki na specjalnych fotelach masujących lub pograć w strefie relaksu.
       W międzyczasie nasz super sprawny autokar w tą straszną zawieruchę przewoził na zmiane każdą z grup do kina. I tak.. Kiedy klasy starsze skakały - klasy młodsze oglądały w kinie Forum musical "Co w trawie piszczy", potem klasy młodsze skakały, a starszaki dokształcały sie intelektualnie na musicalu "Mikołajek".

     • W Załukach się plecie
      • W Załukach się plecie

      • Pająki, anioły, świąteczne ozdoby- to tylko niektóre przedmioty które można wykonać ze słomy!

       21grudnia 2018 r. w naszej szkole odbyły się warsztaty robienia białoruskich ozdób świątecznych. Na Podlasiu do tej pory zachowało się tradycyjne rzemiosło związane z obróbką słomy. W naszym szkole gościliśmy Zoję Majstrowicz z miejscowości Reduty w gminie Orla. Pani Zoja to artystka ludowa, poetka, miłośniczka i zbieraczka miejscowego folkloru, instruktor i specjalista w dziedzinie słomianego rękodzieła. Pani Zoja spisuje miejscowy folklor śpiewany. Pisze również poezję i bajki. Tematem utworów jest głownie natura i tradycja ludowa. Pisze głównie w języku białoruskim.

       Uczniowie podczas warsztatów wyplatania ze słomy zdobyli konkretne umiejętności i miło spędzili czas przy pracy własnych rąk! Każdy uczeń wyplótł własny słomiany przedmiot.Pracę umilały autorskie wiersze recytowane przez Panią Zoję, oraz piosenki naszych uczniów, którzy w taki sposób podziękowali naszemu gościowi.

       Dzięki Pani Zoji plecionkarstwo żyje na Podlasiu. Zachowuje dla nas tradycję i mądrość przekazywaną przez pokolenia. Nauczyła nas rzemiosła, które zanika.

       Wyniki naszej pracy można oglądać w szkolnym kąciku regionalnym. Zapraszamy

     • Wigilia Szkolna
      • Wigilia Szkolna

      • W tym roku szkolnym po raz 10 juz zorganizowaliśmy jasełka szkolne i wigilię.

       Tym razem było zupełnie inaczej. Wszystko było inne. Nie było już tłumu zaproszonych gości, nie było stresu przed występami, nie było bieganiny żeby każdy miał strój, nie było stu prób, aby wyszło perfekcyjnie. Szkoła była ozdobiona ale delikatnie i jak zwykle wyszło przepięknie.

       Zabrakło tego wszystkiego ale nie zabrakło cudownej atmosfery. Juz od rana kuchnia była zajęta i rozchodziły się wspaniałe zapachy. Czuliśmy się jak w domu przed wigilją. Każda klasa przygotowała kolędy i potrawy na stół wigilijny. Przy akompaniamencie pianina zaśpiewaliśmy "Cichą noc" w języku polskim, angielskim, białoruskim, esperanto.

       Obejrzeliśmy film przygotowany przez p.Małgorzatę Wirkowską, w  którym dzieci wypowiadały się na temat Świąt. 

       Przedszkolaki zaśpiewały piękną świąteczną piosenkę, a klasy 1-3 wystąpiły z krótką inscenizacją o aniołach i dzieciach zabieganych izapracowanych w świątecznym czasie.

       To było magiczne popołudnie. Życzymy więc Magicznych Świąt.

     • Straż graniczna
      • Straż graniczna

      •        W ramach zajęć z doradztwa zawodowego uczniowie klas 7 i 8 z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Załukach wybrali się do Placówki Straży Granicznej w Bobrownikach.

       Pierwszą rzeczą, która rzuciła się w oczy to ogromny ruch TiRów. Po doliczeniu do 100 przestaliśmy liczyć. To była bardzo długa kolejka, której końca nie było widać. 

       Następnie pasem dla VIPów dotarliśmy do celu. Mnóstwo samochodów, ludzi, robót drogowych i ogólnie widoczny duży ruch. Ciągle coś się działo. A to samolot, a to helikoter, a to syrena rentgena do TIRów.

       Pracownik SG st. sierż. sztab. Jan Łotysz oprowadził nas po placówce i dowiedzielismy sie mnósto informacji dotyczących pracy Staży Granicznej. Zobaczylismy w akcji psa wykrywającego materiały wybuchowe oraz widzieliśmy inne psy, mi.in. psa tropiącego, psa wykrywającego narkotyki czy psa patrolowo - obronnego (ten był najgroźniejszy).

       Zobaczyliśmy tzw. "jamę"- czyli miejsce szczegółowej kontroli pojazdów, tzw. "zatrzymankę"- czyli coś na kształt aresztu z celami. 

       Technik kryminalistyi pokazał nam jak się pobiera odcisk dłoni, a nawet opowiedział o czymś takim jak ślad biologiczny, czy np zapach przechowywany w słoiku. (kolejny ciekawy zawód)

       Widzieliśmy jak wygląda kontrola paszportowa i zczytywanie odcisków palców, co było nieco stresujące. 

       Na zakończenie obejrzeiśmy film prezentujący pracę Strazników Granicznych.

       Poznaliśmy równiez różnicę pomiędzy służba celną i pracą celnika, a strażą graniczna i pracą strażnika granicznycznego. Pierwsi pilnują czy zostało zapłacone cło i czy przejeżdzający nie posiadaja niczego nielegalnego. Drudzy pilnują granic, ruchu granicznego i patrolują granicę. 

       Podpytywaliśmy o zarobki w straży granicznej i być może ktoś sie kiedyś skusi. W końcu do domu blisko będzie....

     • Dni Zamenhofa w Białymstoku
      • Dni Zamenhofa w Białymstoku

      • XIX Białostockie Dni Zamenhofa

       W miniony weekend odbyły się XIX Białostockie Dni Zamenhofa, podczas których upamiętniono 159. rocznicę urodzin twórcy międzynarodowego języka esperanto - Ludwika Zamenhofa. Podczas uroczystych obchodów można było obejrzeć wystawy, porozmawiać o literaturze, posłuchać muzyki, a także wysłuchać prelekcji esperantystów, którzy przyjechali na święto języka esperanto z całego świata.

       Na zaproszenie Białostockiego Towarzystwa Esperantystów, Białostockiego Ośrodka Kultury – Centrum im. Ludwika Zamenhofa oraz Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego, dzieci uczestniczące w zajęciach Koła Języka Esperanto, prowadzonego przez Iwonę Kondraciuk w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Załukach, zaprezentowały krótkie przedstawienie pt. „Esperancka gramatyczka”.

       Następnie młodzi artyści zaśpiewali pieśń pt. „Ekfloretis blanka roza floro” oraz kolędę „Paca nokt’ ”. Po występie wszyscy otrzymali drobne upominki, a publiczność nagrodziła młodych artystów gromkimi brawami. Dzieci udowodniły, że nauka języka esperanto daje radość.

       XIX Białostockie Dni Zamenhofa obyły się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku.

       Więcej informacji dot. XIX Białostockich Dni Zamenhofa można znaleźć pod adresem https://espero.bialystok.pl/pl/xix-bialostockie-dni-zamenhofa/

       Autorką zdjeć jest p. Nina Pietuchowska.

     • Warsztaty Świąteczne
      • Warsztaty Świąteczne

      • Każdy z nas chce zdążyć wysłać piękne pocztówki na Święta i udekorować dom jeszcze przed Bożym Narodzeniem. W tym celu uczniowie i nauczyciele z Niepublicznej szkoły Podstawowej w Załukach zorganizowali warsztaty świąteczne. 

       Wykonywaliśmy misternie zdobione i pieknie pachnące stroiki (suszony anyż i pomarańcza), słoiczki - świeczniki, kartki świąteczne. Wszystkie stworzone rzeczy zostaną wystawione na kiermasz.

       Dodatkowo, jak co roku Samorząd Uczniowski będzie sprzedawać kartki świąteczne, bileciki na prezenty i naklejki z wydawnictwa "Artystów malujących stopami i ustami" AMUN.

       Zapraszamy do zakupu.

     • Wyloguj się
      • Wyloguj się

      • Przedstawiciele "Zielonej Szkoły Supraśl" przyjechali do nas z profilaktycznym programem przez muzykę "Wyloguj się".

       Program zbudowany był na bazie audycji muzycznej w trakcie której prezentowano instrument muzyczny, przy okazji wprowadzając uczestników w żywiołową atmosferę spotkania.

       Poprzez muzykę, ruch, oraz grę na instrumentach nasze dzieci i młodzież poznali alternatywne sposoby spędzania czasu wolnego, ale przede wszystkim zobaczyli jak zapobiega uzależnieniu od Internetu czy gier komputerowych.

       Dowiedzieli się w  niezwykle praktyczny jak reaguje organizm osoby uzależnionej od multimediów (np. nieprzespana noc przed monitorem). Przeprowadzono ćwiczenia przy użyciu specjalistycznych gogli, których założenie skutkuje: brakiem koncentracji, spowolnieniem czasu reakcji na bodźce wzrokowe, podwójnym widzeniem, myleniem kierunków, pogorszeniem koordynacji ruchowej.

       Przy spotkaniu cały czas towarzyszyły uśmiechy co oznacza, że forma takich zajęć była dla jak najbardziej pozytywna. Podczas gry konkursowej „Jaka to melodia” nasi zawodnicy pokazali skupienie, koncentrację i ducha walki.

       Na koniec wyciągali wnioski i przedyskutowali zajęcia.

        

     • Zajęcia sportowe w Białymstoku
      • Zajęcia sportowe w Białymstoku

      • 04.12.2018 uczniowie klas I-III wraz z wychowawczyniami wybrali się na mikołajkową wycieczkę do Białegostoku. Rozpoczęliśmy od zajęć na strzelnicy sportowej „Kaliber”. Strzały z broni pneumatycznej bardzo się spodobały. Mimo początkowych kilku niepowodzeń, dzieci świetnie sobie radziły. Wierzymy, że zostały odkryte talenty strzeleckie.

       Następnie udaliśmy się do centrum wspinaczkowego ’”Flash”, gdzie wspaniale spędziliśmy czas. Jest to miejsce pełne pasji, Mnóstwo ścianek i  tras wspinaczkowych na każdy poziom zaawansowania, zapewniło wspinanie, jak i dużo dobrej zabawy. Zmierzyliśmy się z wysokością, sprawdziliśmy swoje sportowe umiejętności.

       Zmęczeni. ale szczęśliwi wróciliśmy do Załuk.

     • Ozdoby pierniczki z masy solnej
      • Ozdoby pierniczki z masy solnej

      • Dzieci z Klubu Młodego Kucharza pod opieką p. Sylwii Radel przygotowywały ozdoby - pierniczki z masy solnej i  dowiedziały się jak naturalnie barwić ciasto: za pomocą kakao, papryki słodkiej i kurkumy. Ozdoby wyglądają jak prawdziwe, smakowite pierniczki i nie jeden prawie sie skusił, żeby spróbować.  

       Cała szkoła czuła ten pyszny zapach, a potem wiadomość - to nie do jedzenia..... Za to do powieszenia, ale najpierw na sprzedaż na naszym kiermaszu.

        

     • Mikołajki
      • Mikołajki

      • 6 grudnia w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Załukach obchodziliśmy Dzień Mikołajowej Czapki. Wszyscy chętni uczniowie i pracownicy szkoły przyszli ubrani w czerwone czapki.

       W ten szczególny dzień w roku zwitał św. Mikołaj i wraz z pomocnicą Julią obdaroał wszystkich słodkim poczęstunkiem. Chętne grzeczne dzieci mogły usiąść Mikołajowi na kolanach. 

       Było miło, sympatycznie, czerwono i słodko.

     • Wojewódzki Przegląd Pieśni Patriotycznych
      • Wojewódzki Przegląd Pieśni Patriotycznych

      • 8 listopada 2018r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Białymstoku odbył się Wojewódzki Przegląd Pieśni Patriotycznych. patronem honorowym wydarzenia był Prezydent Miasta Białegostoku.

       Z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Załukach godną reprezentantką była Katarzyna Radel z kl.VI, która pod opieką p. Doroty Tymińskiej przygotowała utwór "Kujawiak leśny".

       Po prezentacji utworów w każdej grupie wiekowej wręczono pamiątkowe statuetki.

     • Gwiazdorska Zabawa Andrzejkowa 2018
      • Gwiazdorska Zabawa Andrzejkowa 2018

      • Dzień Św. Andrzeja obchodzony jest 30 listopada. Od wieków jest dniem wróżb dotyczących miłości, małżeństwa i przyszłości. Dawniej wierzono, że wigilia tego święta, czyli 29 listopad ma moc ściągania na ziemię wszelkich duchów i złych mocy. Wróżbom sprzyjały długie jesienne wieczory.

       Początkowo wróżyły sobie tylko panny nie mające jeszcze kawalera. Puszczano na wodę małe łódeczki zrobione z łupinek orzecha w których były zapalone świeczki. Jeśli dwie łódeczki się spotkały oznaczało to, że właściciele tych łódeczek będą razem.

       Wróżono też z butów, koniecznie zdejmowanych z lewej nogi. Nawet szczekający pies wskazywał z której strony nadejdzie narzeczony. Najczęściej jednak stosowaną wróżbą było lanie wosku. Z czasem poważne wróżby zaczęto traktować jako zabawę. Pobrano z http://www.edukacja.edux.pl

       W NSP w Załukach zorganizowalismy w tym roku szkolnym Gwiazdorska Zabawę Andrzejkową. Każdy z uczestników zabawy przebrał się za gwiazdę lub celebrytę.

       Odwiedziła nas Sylwia Grzeszczak, Zenon Martoniuk, postać z komiksów - Harley Quinn, wielu muzyków i raperów i innych gwiazd telewizji. 

       Po wróżbach i poczęstunku uczniowie świetnie sie bawili przy muzyce. Na pewno powtórzymy to za rok.