• Aktualności

          • Gwiazdorska Zabawa Andrzejkowa 2018
            • Gwiazdorska Zabawa Andrzejkowa 2018

            • Dzień Św. Andrzeja obchodzony jest 30 listopada. Od wieków jest dniem wróżb dotyczących miłości, małżeństwa i przyszłości. Dawniej wierzono, że wigilia tego święta, czyli 29 listopad ma moc ściągania na ziemię wszelkich duchów i złych mocy. Wróżbom sprzyjały długie jesienne wieczory.

              Początkowo wróżyły sobie tylko panny nie mające jeszcze kawalera. Puszczano na wodę małe łódeczki zrobione z łupinek orzecha w których były zapalone świeczki. Jeśli dwie łódeczki się spotkały oznaczało to, że właściciele tych łódeczek będą razem.

              Wróżono też z butów, koniecznie zdejmowanych z lewej nogi. Nawet szczekający pies wskazywał z której strony nadejdzie narzeczony. Najczęściej jednak stosowaną wróżbą było lanie wosku. Z czasem poważne wróżby zaczęto traktować jako zabawę. Pobrano z http://www.edukacja.edux.pl

              W NSP w Załukach zorganizowalismy w tym roku szkolnym Gwiazdorska Zabawę Andrzejkową. Każdy z uczestników zabawy przebrał się za gwiazdę lub celebrytę.

              Odwiedziła nas Sylwia Grzeszczak, Zenon Martoniuk, postać z komiksów - Harley Quinn, wielu muzyków i raperów i innych gwiazd telewizji. 

              Po wróżbach i poczęstunku uczniowie świetnie sie bawili przy muzyce. Na pewno powtórzymy to za rok. 

          • Kiermasz ciast 2018
            • Kiermasz ciast 2018

            • Uczennice z Samorządu Ucznioweskiego postanowiły zorganizować kiermasz ciast. Chętne osoby przygotowały ciasta w domu i mogły je przeznaczyc na sprzdaż. Dzięki zaangażowaniu rodziców jak i dzieci oraz mlodzieży udało nam się srzedać ciasta i ciasteczka na łączną kwotę 150zł.

              Uzbierana kwota przeznaczona zostanie na Andrzejki i Mikołajki.

              Dziękujemy za zaangażowanie przy wypiekach jak i przy sprzedaży.

              Planujemy następny smakowity kiermasz ale juz nie na słodko.

              Samorząd Uczniowski

               

          • Dzień Pluszowego Misia - Teddy Bear
            • Dzień Pluszowego Misia - Teddy Bear

            • Pierwsze misie pluszowe powstały w Europie, następnie były też eksportowane do USA.

              Nazwa Teddy Bear, wzięła się od zdrobnienia imienia rezydenta Stanów Zjednoczonych Teodora Roosevelta. Wiąże się z tym historia o niedźwiadku, którego postrzelił podczas polowania jeden z jego towarzyszy. Gdy prezydent zobaczył przestraszone zwierzątko, kazał je wypuścić.

              Cała historyjka została zobrazowana w komiksie i opublikowana w gazecie. Producenci zabawek podchwycili historyjkę i nazwali pluszowego misia “Teddy Bear”. 

              Dzisiaj w każdym sklepie z zabawkami możemy natknąć się na pluszowe misiaki. Często są one bohaterami powieści, bajek, filmów i piosenek tak jak m.in. Kubuś Puchatek, Coralgol, Paddington, Miś Uszatek, Yogi, Rupert, Mój Brat Niedźwiedź, Mały Miś, Troskliwe Misie czy Gumisie.

              Nie można wyobrazić sobie świata bez uroczego, łagodnego misia. Jest on patronem wielu przedszkoli i żłobków w Polsce i na świecie. Stał się również symbolem pomocy, dzięki akcji charytatywnej “Podaruj Misia” organizowanej co roku przez TVN, akcji “Miś” (polegającej na wręczaniu misiów i prezentów gwiazdkowych dla dzieci z biednych rodzin) czy Fundacji Burego Misia na rzecz osób niepełnosprawnych. Tekst pobrano z www.kalbi.pl

              W Niepublicznej Szkole Podstawowej w Załukach w piątek 23 listopada obchodziliśmy własnie Dzień Pluszowego Misia. 

              Nie jest to święto tylko dla maluchów. Każdy mógł w ten wyjatkowy dzień przynieść pluszowego misia i cały dzień go przytulać. Nawet uczniowie klas starszych  nie zawiedli i przynieśli miśki (gdy zachętą było zwolnienie z odpowiedzi ustnej w ten dzień). 

               

               

          • Dzień Placków Ziemniaczanych - warsztaty kulinarne 2018
            • Dzień Placków Ziemniaczanych - warsztaty kulinarne 2018

            • W ramach koła kulinarnego uczniowie z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Załukach pod opieką p. Sylwii Radel przygotowywali placki ziemniaczane, aby uczcić Dzień Placków Ziemniaczanych.

              Jaki jest skład placków? Co to za potrawa?

              Placki ziemniaczane, placki kartoflane – jest to prosta potrawa przygotowywana z ziemniaków, placki smażone na tłuszczu.

              Głównymi składnikami są starte na tarce surowe ziemniaki z dodatkiem cebuli (niekiedy składnik ten pomija się, jeśli placki podaje się na słodko, jajek, niewielkiej ilości mąki i soli. Według niektórych przepisów starte ziemniaki z cebulą zalewa się wrzącym mlekiem. Na Podlasiu dodawana jest odrobina pieprzu i majeranku.

              Placki ziemniaczane podaje się zaraz po usmażeniu, aby pozostały chrupkie. W wersji na słono podawane mogą być z gulaszem lub z różnego rodzaju sosami, kwaśną śmietaną. Na słodko podaje je się z cukrem i śmietaną, także z konfiturami.

              Regionalnie w Wielkopolsce, Warmii i Mazurach potrawa ta nosi nazwę plendze, plindze lub plyndze. Tekst pobrano z wikipedia.pl

          • Europejski Dzień Zdrowego Odżywiania
            • Europejski Dzień Zdrowego Odżywiania

            • W tym roku Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania przypadł na 8 listopada. 

               

              Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania (ang. „European Day of Healthy Food and Cooking”) został zainicjowany w 2007 roku przez Komisarza Unii Europejskiej i Euro- Toques- organizację zrzeszającą szefów kuchni. Celem święta jest promowanie zdrowego jedzenia wśród najmłodszych (i nie tylko), dobrych nawyków żywieniowych, spożywania regularnie posiłków, informowanie o konsekwencjach złej diety.

              “Dzieciaki! Jedzcie zdrowo”

              Dzień Zdrowego Jedzenia jest obchodzony na wiele sposobów. W niektórych krajach kucharze zapraszają młodzież do restauracji aby pokazać młodym ludziom czym jest zdrowe żywienie, prowadzą też warsztaty i zajęcia w lekcjach na temat zdrowej diety. W Polsce powstały kampanie dotyczące dobrych nawyków żywieniowych. Jedną z nich jest kampania “Śniadanie Daje Moc”.

              Badania z 2010 roku pokazują, że około 40% uczniów i studentów rezygnuje ze spożycia śniadania. Rozpoczynanie dnia bez posiłku, bądź niejedzenie między lekcjami, źle wpływa na samopoczucie i koncentracje uczniów. Nauczyciele zaangażowani w akcję, organizują w klasach wspólne spożywanie śniadania, przygotowują kanapki lub przekąski z klasą w ramach zajęć lekcyjnych oraz uświadamiają wychowanków o roli śniadania w codziennej diecie.

              W Niepublicznej Szkole Podstawowej w Załukach propagowane jest jedzenie śniadania jako podstawowego posiłku w ciagu dnia. Dla przypomnienia zasady każda wszyscy uczniowie z wychowawcami w ten dzień wspólnie zjedli zdrowe śniadanie. 

          • Warsztaty etnograficzne
            • Warsztaty etnograficzne

            • W ramach projektu "Nasze miejsce. Lokalna historia, pamięć i dziedzictwo w edukacji i młodzieży" w połowie listopada odbyły sie warsztaty dla klas 4-5. Warsztaty te zostały zorganizowane przez Stowarzyszenie "Pracownia Etnograficzna" z Warszawy.

              Celem zajęć było zainspirowanie uczniów do samodzielnego odkrywania dziedzictwa, tradycji i historii swojej najblizszej okolicy. Dzieci zostały zachęcone do nowego spojrzenia na siebie i swoją okolicę, a prowadzący zaciekawiał lokalnością i uczył dostrzegać w niej wartość. Wzmocniona została także więź z miejscem zamieszkania. Uczniowie zostali włączeni do aktywnego poznawania swojej "małej ojczyzny".

              Więcej o projekcie: Pracownia Etnograficzna

          • Uroczystość obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
            • Uroczystość obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

            • 11 listopada 1918 roku – ta data zajmuje w naszej świadomości szczególne miejsce. Po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Przywiązanie do tej, co nie zginęła, pozwoliło nam Polakom wychodzić z najtrudniejszych opresji, stawić czoło poważnym problemom naszej narodowej egzystencji.

              Nie pozwólmy światu zapomnieć o istnieniu narodu polskiego. Tamte dni to pożółkłe, ale bezcenne kartki pamiętnika pisane myślą i sercem Polaka. Kartki stare, ale żywe, bo nie można o nich zapomnieć, bo to one stworzyły uroczystość, którą przygotowała młodzież i dzieci z Niepublicznej szkoły Podstawowej w Załukach.  Kolorem swoich wspomnień te stare kartki zabarwiły teraźniejszość, odsłoniły słońce z chmur, zabrały niebezpieczeństwo.

              Po wspaniałym i podniosłym apelu udaliśmy się na marsz ku uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas przemarszu przez Załuki śpiewaliśmy pieśni patriotyczne.

              Na zakonczenie uroczystośći odbyła się "Sztafeta dla niepodległej". Uczniowie, rodzice i kadra pedagogiczna okrążyli szkołę 100 razy. 

              W szkole wyeksponowane zostały ciekawe fakty o Polsce. Ogłoszono również konkurs "100 faktów na 100-lecie". Na koniec listopada wyłonimy eskperta wiedzy o Polsce.

               

               

          • Wycieczka klasy VI
            • Wycieczka klasy VI

            • 30 października uczniowie klasy VI wraz z wychowawcą udali się na wycieczkę do Białegostoku. Pierwszym punktem programu była wizyta w kinie Helios. Po dotarciu na miejsce wzięliśmy udział w ewakuacji Galerii Białej. Po opuszczeniu budynku, udaliśmy się na pobliski plac zabaw. Ciesząc się ostatnimi, jesiennymi promieniami słońca, czekaliśmy na wznowienie pracy galerii handlowej. Po parunastu minutach mogliśmy spokojnie udać się na film pt. „Hotel Transylwania 3” opowiadający o przyjaźni i miłości.

              Po seansie odwiedziliśmy filię nr 14 Książnicy Podlaskiej – wyjątkową, jedyną w Polsce publiczną bibliotekę, której zbiory są w całości poświęcone esperantu. Można w niej znaleźć książki z całego świata napisane w języku międzynarodowym. Pani Ela Karczewska przeprowadziła z nami pouczającą i ciekawą lekcję biblioteczną. Przekonaliśmy się jak wiele esperanckich słów rozumiemy nawet bez nauki tego języka. Zobaczyliśmy wiele ciekawych publikacji, m.in. słowniki esperancko-chińskie czy też podręcznik do nauki esperanta zapisany alfabetem Braille’a. Na koniec każdy uczestnik wycieczki otrzymał w prezencie drobny upominek – płytę do nauki esperanta i niezwykłą bajkę napisaną w czterech językach pt. „Miś” Adama Siemieńczyka.