• Aktualności

            • Żywa lekcja historii

            •    3 maja jest jednym z najważniejszych dni w roku dla Polaków, ponieważ to właśnie Święto Narodowe Trzeciego Maja wtedy obchodzimy  upamiętniające podpisanie pierwszej polskiej konstytucji. Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 roku) spisaną ustawą rządową regulującą ustrój prawny państwa. Miała być ratunkiem dla kraju przed planowanymi rozbiorami i chociaż obowiązywała tylko przez rok, zanim została obalona przez armię rosyjską w wyniku przegranej wojny polsko-rosyjskiej, jej znaczenie było symboliczne. Dawała ona bowiem obywatelom naszej ojczyzny nadzieję na stworzenie lepszego, nowoczesnego państwa. 

               

              Najważniejsze postanowienia Konstytucji 3 Maja to:

              • wprowadzenie trójpodziału władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą
              • ograniczenie przywilejów szlachty zagrodowej
              • potwierdzenie przywilejów mieszczańskich nadanych w akcie prawnym z 18 kwietnia 1791 roku, zgodnie z którym mieszczanie mieli zagwarantowane prawo do bezpieczeństwa osobistego, posiadania majątków ziemskich, zajmowania stanowisk oficerskich i stanowisk w administracji publicznej, a także zabierania głosu w sprawach dotyczących miast. 
              • zniesienie liberum veto, konfederacji
              • powołanie Rzeczypospolitej Polskiej na miejsce Rzeczypospolitej Obojga Narodów 
              • zastąpienie wolnej elekcji władzą dziedziczną
              • ustanowienie katolicyzmu religią panującą przy jednoczesnym zapewnieniu wolności wyznania

               

              W tym roku obchodzimy 232 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Podczas uroczystego apelu uczennice klasy V przybliżyły nam historię uchwalenia, najważniejsze postanowienia i znaczenie dla Polaków Konstytucji 3 Maja przedstawiając inscenizację p.t. "żywa lekcja historii" przugotowaną przez panią Iwonę Lech.

            • Spotkanie autorskie "Która to Malala"

            • W poniedziałek 24.04.2023r klasy 6-8 ze Szkoły Podstawowej w Załukach pod opieką P. Oli i P. Ireny uczestniczyły w wycieczce do Gródka. Na początku odwiedziliśmy Oczyszczalnie Ścieków w Gródku, potem zwiedziliśmy Górę Zamkową i przeczytaliśmy informacje o niej z tablicy informacyjnej. 

              Przez chwilę obserwowaliśmy pracę archeologów, którzy prowadzili wykopaliska w tamtym miejscu. 

              Głownym celem naszej wyprawy było spotkanie autorskie w GCK w Gródku z jedna z najbardziej znanych współczesnych polskich autorek publikacji przeznaczonych dla dziecu młodzieży - Renatą Piątkowską p.t."Która to Malala".

              Pisarka opowiedziała historię bohaterki swojej książki- Malali - pakistańskiej działaczki, najmłodszej na świecie laureatki Pokojowej Nagrody Nobla. Dziewczyna dążyła do tego, aby kobiety miały prawo wyboru, uczenia się, wychodzenia z domu bez mężczyzn, ubierania się w normalne kolorowe stroje a nie ciemne tuniki zakrywające całe ciało. Wycieczka przyniosła nam dużo satysfakcji i dostarczyła informację o naszej okolicy. Wzbogaciliśmy swoją wiedzę o historię życia najmłodszej Noblistki.

            • #SprzątamyDlaPolski

            • W dniach 21-24 kwietnia 2023 uczniowie i pracownicy naszej szkoły włączyli się aktywnie w akcję "Sprzątamy dla Polskii". Ideą przewodnią była edukacja jak postępować z odpadami i promowanie idei czystego środowiska. Sprzątanie poprzedziła prezentacja i film z informacjami dotyczącymi ekologii i recyklingu. Młodzież zebrała śmieci z okolicy szkoły i pobliskich dróg między wsiami Załuki- Podzałuki - Radunin.

              W efekcie działań proekologicznych sprzątnięto lokalne tereny ze śmieci oraz wzmocniono świadomość na temat korzyści z mieszkania wśród zdrowej i czystej przyrody.

            • Dzień Ziemi

            • "...W Międzynarodowy Dzień Ziemi, zatrzymajcie się na chwilę, oderwijcie się od swoich spraw i zastanówcie się co zrobiliście dla Matki Ziemi.

              Dzień Ziemi to święto obchodzone 22 kwietnia niemal na całym świecie. Idea troski o niebieską planetę łączy ludzi niezależnie od narodowości, wyznania, zawodu, wieku czy innych kategorii różnicujących. Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię.

              W Polsce obchody Dnia Ziemi zostały zapoczątkowane w 1990 r. Dbajmy o Ziemię przez 365 dni w roku..."

               

              W ten ważny dzień uczniowie kllas 0-III wybrali się na pieszą wycieczkę na Wyżary. Podczas drogi dzieci odgadywały ekologiczne zagadki oraz wykonywały różne eko-zadania.

              Podczas drogi dzieci odgadywały ekologiczne zagadki oraz wykonywały różne eko-zadania.

              Na miejscu uczniowie spotkali się z rpacownikiem Nadleśnictwa Waliły, panią Małgorztą Zbyryt. To byłą ciekawa lekcja przyrody "na żywo".

              Pan Daniel Trochimczyk, właściciel firmy "DANLAS" przygotował naszym uczniom wspaniałą niepodziankę.

              Długo będziemy pamiętać obchody Dnia Ziemi 2023.

            • Wycieczka klas 0-III

            • Realizując innowację pedagogiczną pt."...A kiedy pójdę w świat..." uczniowie klas 0-III w dniu 18.04.2023r odwiedzili Pałac Branickich, gdzie znajduje się teraz Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Tematem przewodnim było pałacowe życie od powstania do czasów współczesnych..." . 

              Uczniowie zrobili odlewy gipsowe,

              zwiedzili AkcentZOO

              pobrykali jak tygryski w parku i na placu zabaw,

              zjedli pyszne lody i wrócilli do szkoły.

            • Bezpłatne próbne egzaminy

            • Serwis dyktanda.pl serdecznie zachęca uczniów ósmej klasy do wzięcia udziału w próbnych egzaminach ósmoklasisty!

              Bez względu na to, czy jesteś zdeterminowanym uczniem, czy po prostu chcesz się sprawdzić, zapraszamy do wzięcia udziału w bezpłatnych próbnych egzaminach, przygotowanych przez doświadczonych egzaminatorów

              Udostępniliśmy dla Was 34 arkusze z języka polskiego i matematyki w ramach próbnych egzaminów ósmoklasisty. Dzięki nim, będziecie mogli w praktyce sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności oraz zyskać cenne wskazówki, co do przygotowań do egzaminu końcowego.

              Egzamin próbny dla uczniów ósmej klasy składać się będzie z pytań otwartych i zamkniętych, co pozwoli na zbadanie różnych obszarów wiedzy.

              Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej: dyktanda.pl - Egzamin Ósmoklasisty 

              Arkusze przygotowane przez doświadczonych egzaminatorów odzwierciedlają standardy egzaminacyjne, co pozwoli Ci na zapoznanie się z formą i treścią zadawanych pytań.

              Serdecznie pozdrawiamy,

              Zespół Dyktanda.pl Mathematics.live

            • Wiosenna przerwa świąteczna

            •  

              ​​​​​​​

              Święto Wielkiej Nocy to czas otuchy i nadziei, czas odradzania się wiary w siłę Chrystusa i w siłę człowieka. Niech Zmartwychwstały Chrystus oświeca drogi codziennego życia, obdarza błogosławieństwem i pomaga życie czynić szczęśliwym.

              Wesołych i ciepłych Świąt Wielkanocnych!

               

            • Pierwszy dzień wiosny

            • ​​​​​​​​​​​​​​

              (...) A wiosna przyszła pieszo -

              Już kwiaty z nią się śpieszą,

              Już trawy przed nią rosną

              I szumią: „Witaj Wiosno!”.

              Jan Brzechwa "Przyjście wiosny"                        

              21 marca symbolicznie żegnamy zimę, a witamy wiosnę. Młodsi uczniowie wraz z wychowawcami przygotowują Marzanny i zgodnie z tradycją topią je w rzece, starsi natomiast świętują Dzień Wagarowicza, robiąc sobie wolne od zajęć lekcyjnych.

              W tym roku starsze klasy wspólnie przygotowały Marzannę, a młodsi koledzy i koleżanki z przedszkola i klas 0-III wykonali wiosenne prace plastyczne. 

              Na długiej przerwie wszyscy uczniowie i nauczyciele wybrali się pożegnać zimę i przywitać WIOSNĘ. Kukła symbolizująca mróz, śnieg, krótkie i szare dni została porwana przez nurt rzeki Supraśl. Z uśmiechem na twarzy i nadzieją na cieplejsze, słoneczne dni uczniowie patrzyli na odpływającą Marzannę. Po tradycyjnym pożegnaniu zimy uczniowie wraz z nauczycielami wybrali się na spacer szukając oznak wiosny.

            • I Międzyszkolne Mistrzostwa w Pływaniu

            • 15 marca uczniowie naszej szkoły brali udział w pierwszych Międzyszkolnych Mistrzostwach Michałowa w Pływaniu organizowanych przez MOSiR w Michałowie. W zawodach wzięli udział:

              • Sabina Dunaj klasa II;
              • Zuzanna Rutkowska klasa II;
              • Łukasz Sakowicz klasa II;
              • Antoni Mojsak klasa II;
              • Paulina Jeromińska klasa III;
              • Jakub Rutkowski klasa V;
              • Oskar Lewicki klasa VII.

              Chociaż tym razem nikt z naszych uczniów nie stanął na podium, jednak wszyscy obiecali, że w następnym roku też będą startować. Wszyscy z uśmiechami na ustach i pamiątkowymi medalami na szyjach (wręczanych przez Wójta Gminy Gródek, panią Sekretarz i wice Burmistrza miasta Michałowo) powrócili do szkoły.

            • Pasowanie na czytelnika

            •    09.03.2023 r. przyjaciółmi Filii Biblioteki w Załukach stali się pierwszoklasiści naszej szkoły Grześ i Wojtek. Pasowanie na czytelnika przygotowała bibliotekarz p. Ewelina Karczemna. Uczniowie zostali zapoznani z regulaminem korzystania z biblioteki i czytelni oraz księgozbiorem. Nauczyli się, jak korzystać z katalogów. Rozwiązali zagadki czytelnicze. Lekcja biblioteczna zakończyła się uroczystym Pasowaniem na Czytelnika. Na zakończenie chłopcy otrzymali upominki. Czytelnikom życzymy wspaniałych przygód w świecie książek, a p. Ewelinie bardzo dziękujemy.

               

            • Dzień Kobiet

            • Kobieta to piękny kwiat,

              to niedoceniane zioło,

              które zajmuje cały świat,

              o którym się mówi wkoło.

              Mówi nie znając istoty ciała,

              mówi nie znając doliny duszy,

              kobieta to nie tylko kwiat,

              to kamień, co z czasem się kruszy.

               

              Z okazji Dnia Kobiet życzymy wszystkim KOBIETkOM dużo radości, zdrowia oraz spełnienia wszystkich marzeń, tych małych i troszkę większych. 

            • Wycieczka klas 0-III

            • Realizując innowację pedagogiczną pt."...A kiedy pójdę w świat..." Dzisiaj odwiedziliśmy Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Poznaliśmy zawody takie jak: farmaceuta,laryngolog,okulista,radiolog,stomatolog. Pamiątkowe mydełka sobie zrobiliśmy, Asterix'a i Obelix'a obejrzeliśmy, pizzę zjedliśmy i do doomkuu... A wrażenia? O to musicie spytać dzieci. Bardzo dziękujemy panu przewodnikowi, z nim historia medycyny i farmacji nie była wcale taka nudna.

            • Zebranie z rodzicami

            •  

              W środę 01.03.2023r. o godz. 16:00 odbędzie się zebranie z Rodzicami podczas którego zostanie podsumowana działalność szkoły za I półrocze roku szkolnego 2022/23.

               

              Porządek:

              1. Spotkanie z dyrektorem szkoły - informacje o bieżącej działalności szkoły.

              2. Spotkanie prewencyjne z przedstawicielem policji na temat: "Bezpieczeństwo uczniów, przemoc i agresja występująca w środowisku szkolnym oraz Internecie i jej konsekwencje prawne".

              3. Informacje wychowawców o dotychczasowych wynikach w nauce i zachowaniu - wnioski do dalszej pracy.

              4. Sprawy różne, komunikaty.

            • Tłusty czwartek

            • Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek,

              a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła

               

              Geneza tłustego czwartku sięga starożytności. Był to dzień, kiedy świętowano odejście zimy, a witano przyjście wiosny. Ucztowanie opierało się głównie na jedzeniu tłustych potraw, m.in pradawnych pączków będących w istocie ciastem chlebowym wypełnionym… słoniną. Teraz jest to dzień, w którym zapominamy o diecie, nie liczymy kalorii i zajadamy się przepysznymi pączkami, faworkami i innymi słodkościami. 

              16 lutego każdy uczeń NSP w Zalukach otrzymał pączka i dwa faworki. Serdecznie dziękujemy uczniom i rodzicom, którzy przygotowali faworki.   

            • Walentynki

            • We wtorek 14 lutego obchodziliśmy dzień MIŁOŚCI. W Japonii panie wręczają upominki panom, w Stanach Zjednoczonych panowie obdarowują swoje ukochane różami, a w Naszej Szkole zgodnie z powiedzeniem "przez żołądek do serca" można było poczęstować ukochaną osobę babeczką lub kawałkiem ciasta ;)

              Samorząd uczniowski zorganizował Pocztę Wanetynkową, poprzez którą można było przekazać ukochanej osobie samodzielnie wykonaną kartkę lub drobny upominek. Na długiej przerwie uczniowie zaprezentowali swoje talenty śpiewając miłosne piosenki:

              • kl. 0 - 1 Marta Torebko "Walentynki"
              • kl 2 - 3 Maria Koterbska "Serduszko puka w rytmie cza cza"
              • kl. 4 - 5 Sanah "Nic dwa razy"
              • kl. 6 - 8 Enej "Kamień z napisem LOVE"
            • "WSZYSTKIE DZIECI ZBIERAJĄ ELEKTROŚMIECI"

            •   

                   Nasza Szkoła bierze udział w akcji ekologicznej "Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci", która ma na celu podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży oraz prawidłowego gospodarowania odpadami. 

               

              ​​​​​​​

              Zbiórka dotyczy zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (sprzęt komputerowy, sprzęt gospodarstwa domowego - wszystko co jest na prąd lub na baterie np. żelazka, odkurzacze, pralki, kuchenki itp.). W ramach akcji nie odbieramy tonerów oraz świetlówek.

               

                 

               

               

            • Dzień Babci i Dziadka

            • Dziadkowie nasi kochani
              nie bywajcie nigdy stroskani!
              Niechaj wdzięcznych wnucząt koło
              zawsze widzi Was wesołych.

                   Babcia i dziadek stanowią ogniwo łączące rodzinę jako całość. To oni przekazują wiedzę z pokolenia na pokolenie, opowiadają o swoich przodkach, kultywują tradycje rodzinne. Dzieci chętnie słuchają tych opowieści. To podstawa do nawiązania nici porozumienia, której nie można nawiązać z inną osobą z rodziny. Rola babci i dziadka na przestrzeni lat uległa znacznej zmianie. Kiedyś była ważniejsza i nieco bardziej doniosła, ponieważ to właśnie dziadkowie byli zaraz po rodzicach najbliższymi opiekunami dzieci. Teraz w dobie żłobków, pogoni za pracą i rzadko występujących rodzin wielopokoleniowych,  jej znaczenie się zmieniło. W dzisiejszych czasach babcia i dziadek często jeszcze pracują i nie mogą poświęcić wnukom tyle czasu, ile by chcieli. Równie często odległość jest czynnikiem, który nie pozwala na częste wizyty, czy wspólne spędzanie czasu z wnukami. Jednak mimo tych zmian, dziadkowie nadal odgrywają bardzo ważną rolę życiu wnuków . Babcia i dziadek posiadają niesamowitą umiejętność słuchania i to słuchania o wszystkim, to najlepsi kompani do zabaw, bo kto będzie pozawalał na wszystko swoim wnukom, jeśli nie oni. O tym, że babcia i dziadek są na wagę złota, wiedzą uczniowie naszej szkoły , w podziękowaniu przygotowali uroczystą akademię na którą zaprosili dziadków, a z pomocą wychowawców przygotowali upominki i część artystyczną w której uczestniczyli razem z dziadkami. Radość w oczach dziecka, gdy ujrzeli przez okno zmierzających do szkoły dziadków, jest nie do opisania.