• Aktualności

          • Sanki, szachy i inne
            • Sanki, szachy i inne

            • W czasie ferii nasi uczniowie nie nudzili się w domach. Chętni mogli przyjśc do szkoły i aktywnie oraz pożytecznie spędzić czas pod opieką nauczycieli.

              Ćwiczyli mi.in. grę w szachy, malowali pejzaże zimowe, grali w tenisa stołowego i jeździli na sankach. Zabawa i nauka w najlepszym wydaniu.

               

          • Zajęcia informatyczno - kulinarne
            • Zajęcia informatyczno - kulinarne

            • Podczas zajęć na feriach uczniowie NSP w Załukach w ramach bezpieczeństwa w Internecie zapoznali się z zagrożeniami czyhającymi na młodego człowieka w sieci oraz obejrzeli filmy edukacyjne z cyklu "Owce w sieci" opowiadające o właściwym korzystaniu z Internetu i portali społecznościowych.

              Wykonali zimowe witraże, zrobili pyszne kulki - kasztelanki oraz wesoło bawili się na sankach, korzystając z zimowej aury.

          • Zimowa mandala
            • Zimowa mandala

            • Podczas ferii aktywnie spędzamy czas, uczymy się nowych gier i wykorzystujemy nasze sprzęty gimnastyczne do zajęć ruchowych. 

              Umiemy budować długi na cały korytarz tor przeszkód (mistrzem był Kuba, który pokonał go najszybciej). Potrafimy współdziałać i skonsrułować dom z dachem i pokojem (był inżynier, był kierownik budowy, byli budowniczowie, był też negocjator....). 

              Nauczyliśmy się grać w grę Mafia (gra towarzyska polegajacana skupieniu i rozwijaniu umiejętności obserwacji i analizy zachowań, ćwiczy wyciaganie wniosków, no i trzeba rzetelnie słuchać poleceń prowadzącego grę....).

              (więcej o grze i jej wariacjach na https://pl.wikipedia.org/wiki/Mafia_(gra_towarzyska)

              Wiemy co to mandala.  Buddyzm, hinduizm, chrześcijaństwo i niektóre plemiona tubylcze wykorzystują je jako rodzaj artystycznego ujścia, które ma pomóc ludziom odnaleźć się w życiu. Kolorowanie mandali może pomóc skupić uwagę. Jest to świetne ćwiczenie na uspokojenie, szczególnie w chwilach stresu, oraz na obudzenie umysłu. Oto niektóre zalety mandali:
              - Pomagają utrzymać równowagę.
              - Przynoszą spokój i ciszę.
              - Patrzenie na mandale daje poczucie spokoju.
              - Pomagają w koncentracji.
              - Ułatwiają bycie uważnym.
              - Odsuwają myśli na bok i pobudzają kreatywność.
              - Sposób, w jaki układają się wszystkie kształty i projekty, daje poczucie równowagi.

              (źródło i więcej na https://pieknoumyslu.com/mandale-korzysci-rysowanie/)

              My zrobiliśy Winter Mandala (czyli zimową mandalę w wersji dla dzieci). 

          • Prelekcje ze Strażą Graniczną
            • Prelekcje ze Strażą Graniczną

            • W czasie ferii prezyjechali do nas pracownicy Straży Granicznej chorąży Marek Grycuk i chorąży Krzysztof Bućko z placówki Straży Granicznej w Bobrownikach. Przeprowadzili relekcje na temat bezpiecznego zachowania podczas ferii i opowiedzieli o pracy Straży Granicznej. 

            • Bezpieczne ferie

            • Drodzy Uczniowie,
              nastał okres zimowego wypoczynku, organizowanego w miejscu zamieszkania oraz na turnusach wyjazdowych. Jest to czas rozwoju Waszych zimowych pasji, zainteresowań oraz kształtowania nawyków spędzania czasu wolnego od zajęć szkolnych.
              Pragnę, aby zimowa przerwa od nauki sprzyjała rekreacji i regeneracji sił. 
              Cieszcie się zimową aurą, poznawaniem nowych miejsc i ludzi. Odpoczywając pamiętajcie proszę o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa, zarówno w domu, jak i w trakcie zimowisk , podczas zabaw i uprawiania sportów zimowych.
              Mam nadzieję, że zimowy wypoczynek przyniesie wiele radości i niezapomnianych wrażeń, a Wy wrócicie do szkolnych obowiązków zdrowi, wypoczęci i pełni nowej energii.

              Dyrektor Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Załukach

              Irena Suprun

              Grafik dyżurów na ferie (9:00-13:00):

              22.01 wtorek: p. Sylwia, zajęcia techniczno-kulinarne

              23.01 środa: p. Iwona L., zajęcia sportowe

              24.01 czwartek: p. Justyna, gry logiczne

              25.01 piątek: p. Marysia, zajęcia sportowe

              28.01 poniedziałek: p. Ola, spotkanie ze Strażą Graniczną

              29.01 wtorek: p. Dominika, p. Monika, zajęcia rekreacyjne

              30.01 środka: p. Ewa, gry logiczne

              31.01 czwartek: p. Ula, zajęcia językowe

               

               

          • Spotkanie z ratownikiem medycznym
            • Spotkanie z ratownikiem medycznym

            • Naszą szkołę odwiedził przed feriami ratownik medyczny p. Rutkowski.

              Opowiedział i zademonstrował czym jest udzielenie poszkodowanemu pierwszej pomocy.

              Pierwsza pomoc ma na celu uratowanie życia osobie, u której nastąpiły zatrzymanie krążenia i utrata przytomności. 

              Akcja ratunkowa składa się ze stałych elementów, m.in. masażu serca i oddechów ratunkowych.

              Resuscytacja to przywrócenie krążenia osobie poszkodowanej
              Gdy zanika krążenie, osoba poszkodowana przestaje oddychać i w ciągu kilku minut zachodzą nieodwracalne zmiany w mózgu. Dlatego tak ważne jest szybkie podjęcie akcji ratującej życie – przywracającej krążenie resuscytacji. 
                  Pierwszym krokiem jest zapewnienie sobie bezpieczeństwa. Jeśli trzeba udzielić pierwszej pomocy osobie, która krwawi, najlepiej jest założyć rękawiczki lateksowe, choć oczywiście ich brak nie powinien być powodem do nieudzielenia pomocy. Należy wezwać pogotowie lub zlecić to konkretnej osobie spośród gapiów, a następnie przystąpić do działania. Pierwszym krokiem jest stwierdzenie, czy osoba poszkodowana jest przytomna. Jeśli nie oddycha i nie ma krążenia, konieczne jest ułożenie jej na plecach i udrożnienie dróg oddechowych. Robi się to poprzez usunięcie z jamy ustnej ewentualnych przedmiotów, odchylenie głowy i uniesienie żuchwy – jedną ręką przytrzymując czoło poszkodowanego, a drugą brodę. Jeśli poszkodowany nadal nie oddycha, należy przystąpić do resuscytacji.

               Masaż serca i oddechy ratunkowe należy wykonywać naprzemiennie w sekwencjach 30 uciśnięć na 2 oddechy aż do przyjazdu wezwanych służb lub do przywrócenia krążenia.

              Reanimacja to przywrócenie krążenia oraz przytomności osobie poszkodowanej.

              Reanimacja to przywrócenie oprócz krążenia także świadomości osobie poszkodowanej. Akcja przebiega dokładnie tak, jak resuscytacja, a oddech przywraca się, korzystając również z sekwencji ucisków i oddechów. Niekiedy świadomość wraca samoistnie tuż po przywróceniu krążenia. Jednak bywa, że ośrodkowy układ nerwowy po przywróceniu krążenia wymaga wsparcia, żeby poszkodowany odzyskał przytomność. W tym celu podejmuje się starania, by utrzymać prawidłowe ciśnienie tętnicze poszkodowanego, wykonuje się sztuczną wentylację, wywołuje się terapeutyczną hipotermię i uspokaja się poszkodowanego (np. farmakologicznie). Te czynności mogą wykonać ratownicy medyczni przybyli na miejsce, ponieważ mają do tego umiejętności i niezbędny sprzęt.

          • Zabawa choinkowa styczeń 2019
            • Zabawa choinkowa styczeń 2019

            • Po rozśpiewanej akademii z okazji Dnia Babci i Dziadka przyszedł czas na zabawę choinkową. Przyjechali do nas Panowi z Zielonej Szkoły Supraśl. 

              Wszyscy chętni mogli uczestniczyć w zabawie, prowadzonej przez Pana Minionka. Świetna atmosfera, tańce łamańce, konkursy i dużo świetnej muzyki. Długie korowody, pociągi i kaczuszki - to tylko niektóre atrakcje trwającej 3 godziny imprezy. 

              Fotorelacja mówi sama za siebie.

          • Dzień Babci i Dziadka
            • Dzień Babci i Dziadka

            • Jak co roku w ostatni Dzien Ferii odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Babci i Dziadka.
              W tym roku hasłem przewodnim był Koncert życzen dla Babci i Dziadka. Każda Babcia i Dziadek zostali obdarowanui pięknymi życzeniami, wierszami, piosenkami. Nie zabrakło humoru w postaci Krasnoludków, występu "Macarena" oraz skeczu o babciach w autobusie. Każda klasa z wychowawcami przygotowała upominki dla swoich babć i dziadków. Uściski, buziaki oraz sesja zdjeciowa zakończyła występy.

          • Wyjazd Choinkowy
            • Wyjazd Choinkowy

            • 15 stycznia 2019 Uczniowie z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Załukach uczestniczyli w wycieczce choinkowej do Białegostoku.
              Zostaliśmy odzieleni na dwie grupy wiekowe. Najpierw klasy starsze, a potem klasy mlodsze pod okiem trenerów ćwiczyły w parku trampolin "jumper w Białymstoku". Oprócz skoków w dal, uczniowie grali w koszykówkę na trampolinach, wspinali sie na ściankę wspinaczkową po czytm wpadali na poduche powietrzną.
              Śmiechu było co nie miara, uśmiechy od ucha do ucha świadczyły o dobrej zabawie. Kto sie zmęczył mógł wymasowac plecki na specjalnych fotelach masujących lub pograć w strefie relaksu.
              W międzyczasie nasz super sprawny autokar w tą straszną zawieruchę przewoził na zmiane każdą z grup do kina. I tak.. Kiedy klasy starsze skakały - klasy młodsze oglądały w kinie Forum musical "Co w trawie piszczy", potem klasy młodsze skakały, a starszaki dokształcały sie intelektualnie na musicalu "Mikołajek".